В печатляваща колекция от малко очаквани съкровища е открита във водите на Бахамските острови. Откривателите от Allen Exploration (AllenX) уточняват, че става дума за група от 24 отделни железни оръдия, при това доста "редки" примери, някои от които датират чак от Кримската война от 1853-1855 г.
Видеото по-горе: Ще разположи ли НАТО допълнителни ядрени оръжия в бойна готовност
Както е известно, по онова време те са били използвани от силите на Руската империя срещу тези на съюза на победителите (включително Османската империя, Франция, Великобритания и Кралство Сардиния) при обсадата на Севастопол.
Въпросът как обаче оръжия от Кримската война от 19-ти век, произведени на хиляди километри в Русия, са се озовали в тропическите карибски води на Бахамите, остава актуален и основна тема на научен доклад, публикуван в Allen Exploration Ocean Dispatches 6.
"Тук не говорим за това, че оръдията от Кримската война са уникална находка на Бахамите. Те щяха да са уникална в което и да е море. Подводната археология само и единствено може да засегне една изключително малка част от всички несметни чудеса, които някога са потънали там", коментира директорът на експедицията Карл Алън.
Последните находки, документирани от компанията му AllenX миналата година, са останки от испански галеон, наречен Nuestra Señora de la Maravillas , който е изгубен през 1656 г. Останките от кораба бяха разпръснати на километри в южна посока от мястото на корабокрушението.
"Открихме всякакви невероятни видове археология тук. От златни вериги и аметисти до глинени лули за тютюн. Но имперските руски оръжия, които са използвани преди повече от 170 години, действително са зашеметяваща находка", допълва той.
Сред оръдията има и впечатляващи експонати, като например желязно оръдие с двуглав орел, излят върху дулото му - което всъщност е и гербът на руските царе. Стрелките му включват три реда текст на кирилица, което де факто и позволява на екипа на AllenX да проследи произхода му до Русия от 19-ти век.
„Сред десетките, които открихме на Бахамските острови, е съвсем обичайно да видите английски, френски, испански и холандски оръдия. Но всички те са напълно обикновени. Тези руски варианти са изключително специални, благодарение на техните емблематични гербове и изобилие от информация", разкрива Алън пред Newsweek .
В доклада екипът обсъжда няколко хипотези за това как руските оръдия са се оказали изгубени край Бахамите. Най-вероятното обяснение, според тях, е свързано - изненадващо - с друг конфликт, а именно Втората световна война. Те смятат, че оръжията са доставени за скрап, за да подкрепят британските военни усилия между 1939 и 1941 г., когато старото желязо е било необходимо за производството на самолети, кораби и боеприпаси.
След поражението на Русия в Кримската война, Великобритания и Франция изземат хиляди оръдия от обсадата на Севастопол като военна плячка.
Във Франция много от тях са претопени, но в Обединеното кралство те често са излагани като паметници. Това е така до избухването на Втората световна война, когато нуждата от старо желязо става ключова за военните усилия и приоритетите към въпросните оръжия се променят.
"Какво точно се е случило с тези 'метални планини' е една епична мистерия на Великобритания от Втората световна война до ден-днешен", смята пък Майкъл Пейтман, друг от авторите на доклада и директор на Бахамския морски музей, домът на подводните колекции на AllenX. Според него, откриването на трофейни оръдия от Кримската война може да хвърли "светлина" върху съдбата на поне някаква част от въпросното желязо.
Любопитна теория има и редакторът на списание Wreckwrath и също автор в доклада, Шон Кингсли.
"След края на Втората световна война, британското правителство не искаше обществото да знае истината - а именно, че толкова много високо ценни железни изделия са били бракувани напразно. Така че неизползваният скрап трябваше да бъде накаран да изчезне с помощта на духове, отнесени в далечния край на света.
Всички признаци показват, че редките оръдия от Кримската война, открити на Бахамските острови, са били подготвяни за скрап през Втората световна война във Великобритания, но оръжията изглежда никога не са стигали до пещите".
"Подозираме, че партида оръжия, включително антики от Кримската война, са били продадени на пристанището в Лондон на английски морски капитан, насочващ се към Америка. Ако пътуването беше успешно, то оръжията щяха да бъдат окончателно претопени и тяхната история безвъзвратно изгубена", коментира той пред Newsweek.
Все още обаче пред екипа на AllenX има много работа. Тепърва предстои да определят дали всички 24 оръдия са от едно и също място и дали всички могат да бъдат определяни като трофеи от Кримската война.
"Ако сме прави, някъде там трябва да се намира и самият кораб от епохата на Втората световна война, на който са пътували тези оръдия", смята Джеймс Синклер, директор на морската археология за AllenX.
Мястото на оръдейния клъстер също съдържа смесица от артефакти от много дати, включително и монети, датиращи от 1687 г., мускетни топки и гюлета - факт, който сам по себе си предполага, че оръжията мога да са част от две различни места. Както се казва, бъдещето само ще покаже.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!