Л юбовта е универсално чувство, но начините, по които различните нации я отбелязват, са уникални и често доста изненадващи. Докато в повечето страни 14 февруари е денят на романтиката, някои култури имат собствени традиции, които добавят допълнителен чар към празника.
Ето как хората по света празнуват Свети Валентин:
Южна Корея: Нудли за необвързаните
Южна Корея отбелязва любовта на 14-ото число на всеки месец, но най-популярни са февруари и март. На Свети Валентин жените подаряват шоколад на мъжете, по традиция ръчно правен във формата на бонбони или малки лакомства, а на Белия ден (14 март) господата връщат жеста. Тези, които не са получили подаръци през предходните месеци, се събират на 14 април – известен като „Черния ден“ – и хапват традиционните черни нудли Jjajyangmyeon заедно с други необвързани приятели.
Норвегия: Любов в рими
Норвежката традиция включва изпращане на анонимни хумористични стихотворения, наречени gaekkebrev. Единствената следа за подателя е броят на точките, заместващи буквите в името му. Ако получателят успее да разгадае автора, печели великденско яйце. В противен случай той разкрива самоличността си, а жената трябва да му даде яйце.
Естония: Само приятели
В Естония Свети Валентин е известен като Sōbrapäev или „Ден на приятелите“. Хората си разменят картички и подаръци, като основното послание е „Честит ден на приятелството“.
Уелс: Лъжици на любовта
Уелсците отбелязват любовта по-рано – на 25 януари, когато мъжете подаряват ръчно издълбани (или в днешно време купени от магазин) дървени лъжици на избраниците си. Тези лъжици носят символични мотиви, като броят на прикрепените мъниста понякога показва колко деца мъжът иска в бъдеще.
Франция: Любовна лотария
В миналото необвързаните французи са участвали в une loterie d'amour – своеобразна „любовна лотария“. Необвързани мъже и жени се викали от противоположни къщи, докато всички от улицата не се събирали по двойки. Ако мъжът не харесвал своята избраница, тя имала право да се присъедини към други жени, които палят клада горят вещи и снимки на тези, които са ги отхвърлили.
Властите, за съжаление, забранили този ритуал.
Словения: Птиците предсказват любовта
В Словения Свети Валентин, наричан Gregorjevo, съвпада с началото на пролетта. Според местните вярвания, първата птица, която една жена види в този ден, ще ѝ подскаже какъв ще бъде бъдещият ѝ съпруг.
Ирак: Пирове на любовта
Кюрдите в Ирак отбелязват Деня на влюбените с „празник на любовта“, украсявайки червени ябълки като символ на любовта между Адам и Ева. Според тяхното разбиране ябълката носи щастие и просперитет, а не грехопадение.
Германия: Празнание върху бисквитка
В Германия любовните послания се предават чрез големи сърцевидни джинджифилови бисквитки с надписи като „Ich liebe dich“ (Обичам те). Те са окачени на панделки, за да могат щастливите получатели да ги носят като украшение.
Гватемала: анци по улиците
В Гватемала Денят на влюбените – El Dia del Carino – се отбелязва с уличен парад, наречен „Парад на старата любов“. Възрастните участници се обличат в пера и маски, а улиците на Гватемала Сити се изпълват с музика и танци.
Филипините: Сватба за всички
Във Филипините тези, които мечтаят за голяма сватба, но не могат да си я позволят, имат възможност да се оженят в масови церемонии на Свети Валентин. Държавата осигурява всичко – от халките до цветята. Друга популярна традиция е Dovapalooza, събитие, при което двойки се събират на брега на залива Манила за среднощна целувка.
Любовта е навсякъде и всяка култура има свой начин да я празнува. Независимо дали с шоколад, стихове или дори нудли, важното е, че тя ни свързва по най-прекрасния начин.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!