Н ещо странно се случва дълбоко под краката ни. Въртенето на вътрешното ядро на Земята не е съобразено с въртенето на мантията, като така се създава колебание, което влияе върху движението на полюсите и дори върху продължителността на дните, които преживяваме на нашата планета.
Разликите са малки - така че те не са виновни за това колко бързо си отива уикендът - но създават измерими ефекти. Подобни резултати биха били трудни за обяснение без известно несъответствие и движение на вътрешното ядро.
An 8.5-Year-Long Wobble Means Earth's Core And Mantle Are Not Aligned https://t.co/3yCIHSvOMI
— Donald Vincent (@DonaldV61312938) December 20, 2023
Вътрешното ядро е самият център на нашата планета, топка предимно от желязо и никел с диаметър 2440 километра. Около него има външно ядро от разтопен течен метал с дебелина 2260 километра. Външното ядро е основният източник на магнитното поле на планетата и се намира под земната мантия. Новото проучване предполага, че оста на въртене на вътрешното ядро е отклонена с 0,17 градуса в сравнение с въртенето на мантията.
Екипът твърди, че стойността е много по-малка от предишното предположение от 10 градуса, използвано в някои геодинамични модели. Интересното е, че наклонът в момента сочи на запад, което предполага, че северозападното полукълбо на вътрешното ядро може да е малко по-плътно от останалото. Наклонът между мантията и ядрото е статичен - не се променя с времето.
Полярното движение и колебанията в продължителността на деня бяха ключовите данни, които изследователите искаха да съберат и ги накараха да проучват странното взаимодействие между ядрото и мантията. Един ден е приблизително 24 часа, но има малки вариации в зависимост от различни фактори, като атмосферата, приливите и отливите, движението на континентите и топенето на ледниците.
— CHRIS (@c_chris10) December 21, 2023
От края на 80-те години на миналия век изследователите подозират, че връзката между вътрешното ядро и мантията може да е отговорна за периодична промяна от порядъка на 10 години. Според това проучване колебанието е на всеки 8,5 години, плюс или минус 75 дни. Именно засичането на сигнал в полярното движение през 2018 г., съчетано с колебанията в продължителността на деня, накараха изследователите да заключат, че те са причинени от същия процес на малко несъответствие.
Колебанието и несъответствието също така предполагат, че външното ядро и вътрешното ядро не се различават само по това, че едното е твърдо, а другото течно - има разлика и в плътността между двете.
Изследването е публикувано в Nature Communications.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!