3

В ъпреки вековете на изучаване и десетилетията на изследване, остават много неща, които не знаем за нашата Слънчева система. И докато планетите и луните се вихрят в безкраен танц една около друга, отдавна се носят слухове за мистериозен скрит партньор - втора звезда в Слънчевата система. 

Немезис (Nemesis - "Противник"), хипотетичният тъмен спътник на нашето Слънце, може да се крие там. Тази неуловима звезда остава вълнуваща загадка. Въпреки десетилетия на спекулации и многобройни търсения, научните доказателства за Немезис остават непотвърдени. 

Хората се чудят: Ако в Космоса няма кислород, как Слънцето гори?

Наистина ли обикаляме около Слънцето с невидим спътник или Немезис е космически фантом? 

В това изследване учените навлизат в сенките на нашите небеса, изследвайки търсенето на Немезис и последиците от неговото откриване (или липсата му) както за историята, така и за бъдещето на живота на Земята. 

"Солар Орбитър" ни дава нови сведения за произхода на слънчевия вятър

И така, какво е това? 

Някои астрономи предполагат, че нашата Слънчева система няма само една звезда. Вместо това те вярват, че Слънцето може да има придружаваща звезда джудже, която са нарекли Немезис. 

Земетресенията и космическите лъчи имат изненадваща връзка

Зловещото име:  

Учените спекулират, че този тъмен разрушител може да повлияе на орбитите на обекти, произхождащи от далечните краища на Слънчевата система, като ги насочи към Земята и периодично причинява масови изчезвания. Съществуването на Немезис е постулирано за първи път през 1984 г. от Ричард Мюлер от Калифорнийския университет в Бъркли. Той предполага, че звезда джудже може да обикаля около Слънцето на разстояние от 1,5 милиона светлинни години. 

Той започва да работи върху теорията, след като той и други учени забелязват, че събитията от масово измиране на Земята изглежда имат цикличен модел, случващ се на всеки 27 милиона години. Било решено, че при толкова дълги времеви интервали единственото обяснение може да бъде астрономическо (Космосът е много, много голям и отнема много време, за да стигне нещо до някъде). 

Теорията се развива с изследвания на по-късни изследователи, които предполагат, че Немезис може да бъде кафяво или бяло джудже или дори звезда, толкова малка, че едва ли е по-голяма от Юпитер (който все пак е по-голям от всички други планети в Слънчевата система, взети заедно). Всички тези звезди са много тъмни, което би обяснило, защо Немезис не е бил забелязан преди. 

Какъв тип звезда може да бъде Немезис? 

Теорията може и да се е променила с времето, но основната идея зад нея е останала същата. Мюлер и колегите му вярват, че ако Немезис се намира отвъд облака на Оорт (пръстен от ледени скали, обикалящ около слънцето покрай Плутон), самият му размер означава, че гравитационното му привличане може да повлияе на тази група от астероиди. 

Масивните парчета лед, съставляващи облака на Оорт, се движат през слънчевата Система в елиптична орбита, а когато се приближават до слънцето, се топят, оставяйки следа след себе си - това са кометите. 

Спекулира се, че ако орбитата на Немезис минава през облака на Оорт на всеки 27 милиона години, неговата гравитация може да изхвърли допълнителни комети, изпращайки ги към вътрешността на Слънчевата система. Законът за средните стойности означава, че това ще доведе до повече въздействия върху Земята.  

Проблеми с теорията за Немезис 

Това е хубава теория, но не всички са убедени в нея. Има няколко основни проблема, които възникват. Един от тях се върти около идеята, че Немезис може да причинява събития на масово изчезване. Записите от вкаменелости изглежда показват, че събитията на изчезване достигат своя връх или стават по-чести около на всеки 27 милиона години. Проблемът е, че няма доказателства, че тези изчезвания са причинени от удари на метеори. Видът въздействие, необходимо за предизвикване на мащабно събитие на изчезване, трябва да бъде изключително голямо. За съжаление, няма достатъчно кратери с такъв размер, а от тези, които съществуват, не всички отговарят на модела от 27 милиона години. 

Освен това не всички астрономи са убедени, че математиката има отношение, когато става въпрос за орбитата на Немезис. Фактът, че Немезис изглежда не влияе на орбитите на планетите в Слънчевата система, включително на малкия Плутон, плюс фактът, че не може да се види, означава, че трябва да е много далеч. 

Много астрономи обаче смятат, че такава далечна орбита би била невероятно нестабилна, защото в този диапазон Немезис ще попадне под влиянието на други заблудени звезди, пътуващи през галактиката. Това означава, че орбитата му няма да преминава през облака на Оорт на всеки 27 милиона години, което означава, че няма да има нищо общо с модела на изчезване. 

Проучване от 2017 г. поставя още един пирон в ковчега на Немезис. Установено е, че повечето звезди като Слънцето наистина са родени със спътници. Учените обаче са открили също, че с течение на времето тези спътници се отдалечават и се освобождават от по-големите си братя и сестри. Просто казано, ако Немезис съществуваше, тя щеше да напусне нашата Слънчева система и да се присъедини към останалата част от галактиката много отдавна. 

Източник: iStock

Съществува и проблемът, че никой все още не го е забелязал. Предполага се, че звезда, толкова далечна и малка като Немезис, би била невъзможна за наблюдение с невъоръжено око, но технологията на телескопа изминава дълъг път през последните няколко десетилетия. Свръхчувствителните телескопи, използвани от днешните астрономи, трябва да могат да забележат Немезис, смятат учени. 

В продължение на четири години два екипа от астрономи, разположени в Аризона и Чили, са извършили усъвършенствано изследване на цялото небе с две микрони (2MASS), използвайки най-модерните телескопи в света. Те претърсили небето в три инфрачервени дължини на вълната, търсейки звезди. Учените открили 173 кафяви джуджета извън нашата слънчева система. Никой от тях не отговарял на описанието за Немезис. 

По същия начин, от 2010-2011 г., Wide-field Infrared Survey Explorer на НАСА е открил някои кафяви джуджета. Нито едно от тях не било разположено достатъчно близо, за да бъде Немезис. 

Неуспехът на тези и други проучвания да намерят вероятен кандидат е накарал много астрономи, включително тези, работещи в НАСА, да заявят, че Немезис не съществува.  

Вижте кадри на масивна слънчева експлозия, заснета от сондата "Паркър"

И така, ако Немезида не съществува, какво ще кажете за цикъла на изчезване от 27 милиона години?  

Възможно ли е просто да е огромно съвпадение?  

Други небесни събития може да са отговорни. Те са твърде сложни, за да се описват в статия, но по същество се смята, че други събития, случващи се в или извън нашата слънчева система, могат да повлияят на облака на Оорт, карайки го да изстрелва допълнителни комети от време на време. Или може да изпращат космически лъчи в нашата атмосфера, предизвиквайки промени в климата и изчезване. 

Но подобно на Немезис, нито една от тези теории не е категорично доказана. Периодичността на събитията на изчезване остава тема на текущи изследвания и дебат в научната общност. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Българинът винаги намира изход и от най-трудните ситуации. Но пък направо е гениален с намирането на входа към тях.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Изплащат в пълен размер парите на личните асистенти

Изплащат в пълен размер парите на личните асистенти

България Преди 43 минути

Министерството на финансите ще зареди по сметки лимити за плащания

,

Освен Америка, Тръмп иска да направи душовете и тоалетните "велики"

Свят Преди 46 минути

Тръмп изрази загриженост за това как ниският дебит на душа се отразява на „перфектната“ му коса

тръмп

Какви хора побърза да помилва Тръмп

Свят Преди 2 часа

Доналд Тръмп винаги се е представял за поддръжник на органите на реда

Иззеха стотици килограми канабис с кафе в София

Иззеха стотици килограми канабис с кафе в София

България Преди 2 часа

Марихуаната е задържана, работата по случая продължава

<p>Развитие за побоя с лопата в училищен двор в Казанлък</p>

Развитие по случая с побоя с лопата в училищен двор в Казанлък

България Преди 2 часа

Наказанията са наложени съгласно сключено споразумение

Стинг отменя концерти заради заболяване

Стинг отменя концерти заради заболяване

Свят Преди 2 часа

Решението е взето заради болест, но не се посочват повече подробности

Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader

Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader

Свят Преди 2 часа

Екипажът е предаден на Оман

Вучич: България работи срещу Сърбия

Вучич: България работи срещу Сърбия

Свят Преди 2 часа

Вучич: Сърбия разчита на силата на американските аргументи

Дългът на България към БВП расте най-бързо в ЕС

Дългът на България към БВП расте най-бързо в ЕС

Свят Преди 2 часа

Най-задлъжняла е Гърция, следвана от Италия

Туск призова Европа да не се страхува

Туск призова Европа да не се страхува

Свят Преди 3 часа

Туск: Обръщам се към европейците - вдигнете глава, Европа беше и винаги ще бъде велика

Христиан Мицкоски

Мицкоски: Македония ще бъде най-богатата на Балканите

Свят Преди 3 часа

„Трябва да победим във Вашингтон, Брюксел, Берлин, Лондон, Париж, Рим и други световни столици, ако искаме македонският въпрос най-после да намери своето решение“, заяви македонският премиер

<p>Болният от грип заразява в радиус от 2 метра 🤧</p>

Д-р Лилия Иванова: Болният от грип заразява в радиус от 2 метра

България Преди 3 часа

По какъв начин се разпространява, как да се предпазим и какви са симптомите?

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

Силви Кирилов разпореди проверки в Клиниката по детска онкохематология в ИСУЛ

България Преди 4 часа

Причината - в писмо от родители се посочва, че хигиената е ниска и има съмнение за деца, заразени с вътреболнична инфекция

<p>&quot;Спрете да работите за Русия&quot;</p>

Великобритания към частните шпиони: Спрете да работите за Русия

Свят Преди 4 часа

Тайните частни разузнавателни и охранителни компании се превърнаха в голям бизнес за Обединеното кралство

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

Внимание! Нова измама от името на КАТ през чат приложение

България Преди 4 часа

Т. нар. "фишинг" съобщения се разпращат чрез WhatsApp

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

От нацистки бункер до луксозен хотел: Историята на Hamburg Bunker (СНИМКИ)

Свят Преди 4 часа

Тази бетонна структура с мрачна история е претърпяла изненадваща промяна