П роучване установи големи разлики в начина, по който бременността може да повлияе на възприятията на жените за собственото им тяло, съобщи електронното издание „Медикъл експрес“.
Pregnancy and Body Image Perception - https://t.co/4ay9d67Xrv via @neurosciencenew
— Giorgio Bertini (@gfbertini) October 13, 2023
Известно е, че негативното възприятие на бременните жени за собственото им тяло може да окаже сериозни ефекти както върху майката, така и върху бебето й.
Проучването, ръководено от специалисти от университета "Англия Ръскин" и Йоркския университет, се смята за първия мета-анализ, сравняващ две групи бременни жени - тези, които гледат на тялото си по позитивен начин, и на възприемащите се отрицателно.
Чрез синтезирането на резултати от множество други проучвания новото изследване установи, че цялостното неудовлетворение на жените от собственото им тяло по време на бременност статистически не се различава от възприятието им, когато не са бременни. Въпреки това отделните проучвания, които станаха част от мета-анализа, показаха, че има значителни разлики при жените на индивидуално ниво.
A new study reports that a history of eating disorders & body image concerns before or during pregnancy are associated with future depressive symptoms among mothers.https://t.co/rOiB00yvfA#BeBodyKind #eatingdisorder #bodyimage #pregnancy #mothers #depression pic.twitter.com/AanlU9Wst8
— Acute Training (@AcuteTraining) May 15, 2019
Някои жени остават неудовлетворени от телата си по време на бременността, защото смятат, че са „надебелели“, докато други описват чувство на безпомощност - промените в тялото им са неизбежни, но извън техния контрол. Смята се също, че нереалистичното изобразяване на бременни жени във визуалните медии допринася за тяхното неудовлетворение.
Други бременни жени обаче заявиха, че са възприели тялото си по позитивен начин по време на бременността, тъй като вече не са го сравнявали с „идеалното слабо тяло“. Някои твърдят, че подобрението се дължи на факта, че са обръщали по-малко внимание на това как изглежда тялото им и повече на неговата функционалност, като са се фокусирали върху здравето на бебето.
Чувството на неудовлетвореност от тялото на бременните жени може да повлияе на психическото и физическото здраве както на майката, така и на бебето. Много жени, които остават недоволни от телата си по време на бременност, също проявяват признаци на депресия и тревожност както след раждането, така и в дългосрочен план. Това може да повлияе негативно на детето в емоционален, когнитивен и поведенчески план. Възможно е също да влоши качеството на отношенията между майката и бебето.
Happy #WellnessWednesday everyone!!
— Women First (@WomenFirstLA) July 1, 2020
Everyone likes to talk about feeling the pregnancy "glow", but for some women, pregnancy can cause body image problems they did not have before or make body image problems worse. During pregnancy, your body goes thro ... https://t.co/3RMz2NJk7v pic.twitter.com/IlMZd2o29k
Негативното възприятие на тялото при бременните жени е свързано и с физическото им състояние, тъй като е възможно бъдещата майка да се сдобие с лоши навици като нездравословно хранене, практикуване на методи за прочистване на огранизма или дори гладуване. Това може да причини преждевременно раждане или да повлияе на теглото на бебето при раждането.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!