И сториите за извънземните от Розуел, Мотман или наблюденията на дявола от Джърси са само част от многото странни събития, които са се случвали в Съединените щати. САЩ не са единствената страна със свой дял от странни криптиди и съобщения за извънземни. Русия, родината на Чучуня (Йети), странни светлини в небето и катастрофирали НЛО, е една от страните, които не се свързват често с подобен род съобщения, пише Historic Mysteries.
Една от частите на Русия, в която от векове се наблюдават НЛО или извънземни, е Сибир. Сибирското езеро Байкал е пълно с редки видове животни, растения и потенциално подводни извънземни.
Плуващите създания от езерото Байкал някога са ужасявали водолазите от руския флот и заради тяхната сила трима водолази са починали. Какво е толкова уникално в езерото Байкал и дали то е дом на неземните байкалски плувци?
Езерото Байкал
Езерото Байкал е най-голямото сладководно езеро в света, разположено в Сибир, Русия. Езерото Байкал е разположено между Иркутска област и Република Бурятия в Южен Сибир.
Наред с това, че е най-голямото сладководно езеро в света, то е и най-дълбокото и най-старото езеро. Максималната дълбочина на езерото Байкал е 898 сажена (1642 метра, 5387 фута), а възрастта на езерото е 25-30 милиона години.
Езерото Байкал често е наричано „Галапагос на Русия“ и за това има основателна причина. Хиляди видове животни и растения се срещат само в езерото Байкал или в околностите му.
Едно от най-обичаните животни в езерото Байкал е байкалският тюлен, известен в Русия като тюлен „нерпа“. Тюленът „нерпа“ е вид тюлен без уши, който се среща само в Байкал. Те са най-малкият вид тюлени и единствените изключително сладководни тюлени в света.
First ice floes are forming on lake Baikal, with tiny Baikal seals - endemic to the lake - using them to sunbathe. One theory suggests Baikal seals derived from a ringed-seal-like ancestor in the Arctic Ocean & isolated in Baikal 40 mln years ago. Video by Zapovedoye Podlemorye pic.twitter.com/lPGf4NaRwt
— The Siberian Times (@siberian_times) November 19, 2021
Това, което прави тюлена Нерпа още по-очарователен, е, че никой не знае как тюлените са се озовали в езерото Байкал. Но пухкавите тюлени не са единствените загадъчни същества в това сибирско езеро.
Поради изключителната му дълбочина много от видовете риби в езерото Байкал са се приспособили да оцеляват в дълбоки води. Макар че рибите рибарки и други видове, които използват биолуминесценция, за да привличат плячка, не се срещат в езерото Байкал, там има много странно изглеждащи риби с полупрозрачни тела или големи жълти очи, подобни на извънземни.
Маслодайната риба, известна още като голомянка, има светлорозово/перлено тяло с прозрачни, деликатни перки. Маслоносната риба няма люспи, а тялото ѝ е изградено предимно от мазнини. Те имат голяма уста, която може да се отвори 1,5 пъти по-широко от тялото им.
Видовете риби, които обитават езерото Байкал, често достигат огромни размери поради високото съдържание на разтворен кислород в езерото, което може да доведе до гигантизъм. Една от рибите, за която е известно, че достига дължина от няколко метра и тегло от няколко хиляди килограма, е есетрата.
Есетрите белуга, от които се произвежда така желаният и невероятно вкусен хайвер белуга, са уловени в Русия и могат да живеят между 50 и 60 години, като непрекъснато увеличават размерите си. Езерото Байкал има свой собствен уникален вид есетра, която може би е източникът на езерната версия на чудовището от Лох Нес.
Известно като „Лусуд-хан“, което в превод означава „господар на водния дракон“, това същество е описвано като гигантска есетра с почти алигаторова муцуна и бронирано тяло. Но това не са единствените странни наблюдения в езерото Байкал.
Плувците от езерото Байкал
Байкалските плувци са странен вид подводни хуманоидни същества, които руските военноморски водолази срещат в езерото през 1982 г. По време на редовни военни учения по гмуркане и работа на дълбочина 50 метра (164 фута) водолазите забелязват нещо странно във водата при тях.
Водолазите съобщават, че са забелязали същества с хуманоидна форма, чиито тела се простирали на 3 метра дължина. Размерите на тези същества не били единствената улика, че това, с което се сблъскали водолазите, не е от този свят.
Фигурите са описани като сребристи силуети, а някои от тях имат прозрачни сфери на главите си. Тези сфери са описани и като приличащи на отворен чадър, който се държи над главите на съществата.
След като водолазите изплували на повърхността, те докладвали за наблюдението на командир, който заповядал на тях, мъжете, да се върнат в леденостуденото езеро Байкал и им казал да хванат един от тези странни плувци. Седем водолази отново влезли във водата и отново се сблъскали с това, което сега е известно като Байкалските плувци, които със сила изхвърлили съветските водолази на повърхността на езерото.
На брега нямало достатъчно декомпресионни камери за всичките седем водолази и трима нещастници останали да умрат от кесонната болест, известна още като декомпресионна болест или „огъване“. Опитът да се свържат с плувците от езерото Байкал се е превърнал в смъртоносен.
Местен рибар на име Николай Киреев разказва на историците в село Култук за риболовен излет, който той и няколко негови приятели предприели през 90-те години на миналия век. По думите на Киреев, докато мъжете извършвали нощен риболов, от езерото започнали да изскачат големи сребристи фигури с форма на хора, които приличали на летящи риби.
Рибарите се уплашили, че тези същества ще преобърнат лодките им в ледената вода. След като хвърлили големи мрежи във водата, за да се опитат да уловят една от странните сребърни фигури, екипажът бързо се върнал на брега. Мъжете никога повече не се върнали да ловят риба в тази част на Байкал.
Съществуват и други доказателства, например народна история за местен селянин, който веднъж разказал на посетител история за „фараони“ в езерото. Според историята тези фараони от езерото потопили кораб, а в отговор селяните хвърлили мрежи в езерото и извадили близо 50 от тези фараони на брега.
Твърди се, че тези „фараони“ приличали на хора (глава, ръце, длани, крака), но имали лапи и рибешка опашка. Говорило се, че селяните са биели тези фараони с брезови пръчки и са ги хвърляли обратно в езерото. Побоят изпратил силно послание и фараоните никога не се върнали.
В търсене на вероятни обяснения
Съществуват няколко вероятни обяснения за това какво или кои са плувците от езерото Байкал. Едно от обясненията е, че това са очарователни малки тюлени от вида нерпа. Макар че тези пухкави тюлени могат да прекарат до един час под замръзналата повърхност на езерото Байкал, те прекарват доста време в греене върху леда през зимата и върху големи скали, когато ледът се разтопи.
Сибир е известен с жестоките си зими и понякога тюлените могат да попаднат над водата по време на буря и да измръзнат до смърт. Или пък плуват твърде далеч от тези дупки с форма на нерпа, наречени „незамръзващи дупки“, които създанията правят, за да излязат на въздух и да напуснат водата, и могат да попаднат в капан под леда.
Когато ледът и снегът се разтопят, някои трупове могат да бъдат открити да плуват на повърхността на водата, като коремите на тюлените са обърнати към небето с бял/белезникаво сив цвят. Ако водолазите са забелязали долната част на нерпа или труп на такава, това би могло да обясни „сребристите“ плувци.
Друго обяснение за плувците от езерото Байкал е, че водолазите в историята вероятно са се натъкнали на една от странните и големи риби, които се срещат само в езерото Байкал. Някои риби в езерото имат прозрачни или млечнобели на вид тела, които могат да изглеждат като извънземни, когато се срещнат в тъмните дълбини на Байкал.
Езерото Байкал е едно от най-чистите езера в света, но колкото по-надолу плувате, толкова по-тъмно става. Възможно е водолазите да са се изплашили от странни риби, да са се паникьосали и да са се изкачили твърде бързо, което е довело до пристъп на умора на някои от членовете на екипажа. Историята за фараоните, извадени от езерото и пребити, е като много други руски народни приказки. Често някой герой удря с камшик врага си или пък глупав герой е наказан с побой.
Третото обяснение за мистериозните плувци от езерото Байкал е, че събитията в историята никога не са се случвали. В град Северобайкалски, близо до пристанището на Байкал, наистина е имало специална база, в която са се провеждали водолазни спускания от Министерството на вътрешните работи и Министерството на извънредните ситуации.
Всички ръководители на базата са заявили, че историята с плувците от езерото Байкал е абсолютна глупост. В базата никога не е имало нито един смъртен случай на водолаз, а град Северобайкалски официално става град през 1984 г., две години след предполагаемото военноморско учение в историята.
Легендата за плувците от езерото Байкал се появява за първи път в книга, написана от съветския/руски уфолог Владимир Ажажа. Той се занимава с изучаване на НЛО в продължение на много десетилетия и е порицаван за това, че често прави откровено неверни твърдения за извънземни в Русия. Не трябва да се вярва на думите на един човек, за когото е известно, че си измисля срещи с извънземни.
Днес плувците в езерото Байкал съществуват под формата на хора, които плуват в езерото или се състезават в надпревари за преплуване на езерото. Езерото Байкал е свещено място за местните шамани и за хората, които живеят в Сибир. Има много начини да се пътува от Иркутск до езерото Байкал, включително с частни самолети, на коне, с микробуси/совалки, а Транссибирската железница минава покрай езерото Байкал по време на дългия си път.
Можете да лагерувате на езерото Байкал в юрти и да се насладите на някои от рибите от езерото, като байкалската омула - вид от семейството на сьомгата, който се среща само в езерото Байкал. Омулът е вкусен, когато е изсушен и осолен, или можете да се насладите на сибирска салата, наречена строганина. Това лакомство се приготвя от несготвен замразен омул, тънко нарязан и поднесен със сол, черен пипер и лук (може да звучи гадно, но е вкусно).