З а да отгледате диня на балкон, нямате нужда от специални умения, просто трябва да изберете правилната почва, да се грижите и да знаете начина на отглеждане.
Това заяви Андрей Туманов, ръководител на организацията Градинари на Русия.
Жител на Москва отгледа диня на неостъкления балкон на пететажна сграда. Теглото на плода е било 500-600 грама, съобщи NEWS.ru. Това не е първият подобен случай, миналата година жител на московския квартал Северно Тушино отглежда дини и киви на балкона си. Туманов отбеляза, че тук няма нищо изненадващо, тъй като всеки, който знае как се прави, може да отгледа диня.
„Това е обичайно нещо, нищо изненадващо. За човек, който знае как, това е лесно. Вярно е, че отглеждането на диня изисква много място. Това не се дължи на времето или уменията. Човекът просто знае как. Изберете ранни или ултраранни сортове, контейнер, почва и след това грижи. По правило динята се отглежда във вертикална култура, точно както краставиците се отглеждат в оранжерия, а динята също се завързва. Самата диня или пъпеш се поставят в мрежа и се окачват, защото като стане голяма може да се отлепи. В нашата област дините и пъпешите се отглеждат най-често в оранжерия. Балконът е междинна връзка между оранжерия и открит терен. На балкона всичко узрява по-добре, отколкото на открито“, сподели той.
Според него няма статистика, че московчаните най-често отглеждат на балконите си, тъй като се срещат всякакви плодове, но най-лесната култура за отглеждане у дома са доматите.
„Ако говорим за това, което често отглеждат московчани: попаднах на колекция от редки цитрусови плодове, дини, картофи, но това е предимно за опит. Аз например отглеждам домати, но за храна. Доматите са най-простата култура, която дава нормална реколта. Там от един десетлитров съд с пръст можете да съберете няколко килограма домати. Що се отнася до розовите фитолампи, това е маркетингов трик. За едно растение най-добрият спектър е пълният спектър, а розовата и червената светлина са само част”, каза Туманов.
По-рано Туманов в разговор с NSN каза, че чесънът е незаслужено забравена култура в Русия, необходимо е да се принудят служители и Министерството на земеделието да подкрепят производителите на чесън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!