К леопатра VII (69 – 30 г. пр. н. е.) е била кралица на Птолемеевото кралство Египет и последният му действащ владетел.
Известна с любовните си връзки с Марк Антоний и Юлий Цезар, Клеопатра често е описвана като съблазнителка, изковала позицията си в леглата на могъщи мъже.
Клеопатра обаче е била могъщ владетел, но исторически разкази я дискредитираха, намалиха значението на успехите ѝ и значително преувеличаваха нейната недискретност. Общият възглед за Клеопатра, представен в древен римски текст и популяризиран в съвременните медии, е този на изкусителка, която използва сексуалните си таланти, за да спечели политическо предимство.
The submerged temple of Cleopatra in Alexandria, Egypt.#archaeohistories pic.twitter.com/Ao3lWtQKTB
— ArchaeoHistories (@histories_arch) May 11, 2022
Това, което тези древни разкази пропускат да споменат, е, че тя всъщност е била един от най-големите интелектуалци на своето време. Тя е обучавана от водещите учени от елинистичния свят и учи в учебния център Музейон в Александрия, където е била известната Александрийска библиотека. Там тя учи география, история, астрономия, философия, международна дипломация, математика, алхимия, медицина, зоология и икономика.
Клеопатра е единственият член на нейната династия, който говори древноегипетски и чете йероглифи. Освен това тя е знаела древногръцки и езиците на партяните, евреите, мидяните, трогодятите, сирийците, етиопците и арабите.
Известно е, че Клеопатра VII е написала няколко произведения, свързани с билки и козметология. За съжаление, всички нейни книги са изгубени в пожара от 391 г. сл. Хр., когато голямата Александрийска библиотека е унищожена. Известният лекар Гален изучава нейните произведения и успява да пренапише няколко рецепти, създадени от нея. Едно от лекарствата, които той също предлага на пациентите си, е специален крем, който помага на мъжете да си върнат косата.
A statue probably representing the Ptolemaic Queen Cleopatra III, 142-101 BCE, in the sunken city of Thonis, Heracleion. pic.twitter.com/NB2BEEDGoP
— History Defined (@historydefined) May 8, 2022
Нейното влияние върху науката и медицината е добре известно още през първите векове на християнството.
След смъртта на Клеопатра Египет става провинция на Римската империя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!