В идео на сърфисти, които яхват изключително рядка вълна, типична за Аляска, завладя потребителите в социалните медии.
Моментът, споделен от Бен Грейви (@bengravyy), вече е събрал над 807 000 гледания от публикуването си на 10 август.
В долната част на видеото има предупреждение за зрителите: "Не опитвайте това!" и уточнение, че "действията във видеото са извършвани от професионалисти или под тяхно наблюдение."
@bengravyy Surfing a tsunami in alaska
♬ original sound - Ben Gravy
Кадрите показват как двама сърфисти се опитват да яхнат огромна вълна на фона на заснежени върхове в Аляска. На видеото е добавен текст: "Сърфисти се срещат с цунами в Аляска и го яхват!"
Въпреки провокативното описание, вълната не е цунами, а всъщност е приливен бор, което бързо беше уточнено от няколко потребители в коментарите.
Във видеото се вижда един от сърфистите, който се опитва да запази равновесие на дъската си, докато мощните вълни се разбиват около него. Накрая той радостно ляга върху дъската, след като успешно покорява вълната.
Рядко явление: Приливен бор
Тези вълни, известни също като приливни борове, могат да достигнат височина до 7.6 метра и да звучат като локомотиви, разпенващи се и минаващи със скорости между 9 и 38 км/ч, отбелязва Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA).
Според NOAA, "единствените места в Съединените щати, където приливни борове се срещат редовно, са Туранската низина и Ник Арм."
Тези два водни пътя се разклоняват от Кук Инлет, простиращ се от залива на Аляска до Анкоридж в южна централна Аляска. И двата водни пътя са "уникално подходящи" за образуването на приливни борове по две основни причини:
- Те са в непосредствена близост до водно тяло с голям обхват на прилива.
- Конфигурацията им е "тясна, плитка и леко наклонена, което принуждава бързо покачващите се приливни води да образуват приливно наводнение с рязък и повдигнат фронт."
Описвани като "международно явление," приливните борове могат да се наблюдават на над 60 места по света. В Северна Америка, освен Аляска, приливни борове са забелязани и в залива Фънди в канадската провинция Нова Скотия, както и в река Колорадо в Мексико. Според NOAA, "приливният бор на река Колорадо практически е изчезнал поради проекти за рекултивация, включващи серия от язовири за регулиране на потока."
"Ефектите от борa могат да се усетят до 800 км нагоре по реката," допълват от NOAA.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!