А ко само преди няколко десетилетия пътуването е било лукс за голяма част от населението, днес това занимание е любимото хоби на милиони хора и истински начин на живот за други. За някои обаче тази възможност не е привлекателна, дори да имат време и пари да го направят. Какъв е случаят при хората, които не обичат да пътуват?
- Традиция, рутина и сигурност
Тези, които отхвърлят пътуването, често ценят рутината си и се стремят да имат известен контрол над дните си, тъй като това им осигурява сигурност. Но откъде идва тази нужда? Може би се дължи на първите години на детството.
Децата, които често са оставяни на други хора да ги гледат, развиват сравнително по-малко усещане за сигурност. По този начин те установяват несигурна привързаност и са склонни да се чувстват по-уплашени и измъчени, както и да изпитват дискомфорт, когато са далеч от дома. За разлика от тях, тези, които се радват на сигурност и спокойствие в детството, в последствие не изпитват страх от това да пътуват.
Пренасяйки го в живота на възрастните, това обяснява защо има такива, които обичат да пътуват, и такива, които не обичат. И то е, че усещането за риск при хората, които не обичат да пътуват, е много по-високо.
- Нетърпимост към несигурността
Освен казаното, не можем да пропуснем да отбележим, че едно пътуване винаги предполага скъсване с познатото. Тук става дума за чуждият език, който се говори на дадената дестинация, възможността за разминаване с предпочитанията спрямо условия, начин на живот, храна и т.н., както и липсата на достатъчно информация. Във всеки случай се отчита степен на несигурност, дали по-голяма или по-малка.
За някои хора това не е проблем и дори го смятат за освежаващо и стимулиращо. При други обаче малки непредвидени събития, промени или каквото и да е било извън техния контрол, може да представлява мъчение.
За тези, които имат ниска толерантност към несигурността, да не са наясно с толкова много аспекти от това какво ще бъде тяхното ежедневно преживяване или какви решения ще се взимат, е повече от достатъчна причина да не желаят да пътуват и да не изпитват удоволствие от това.
- Отвореност към нови преживявания
И накрая, има аспект на личността, който е ключов, когато става въпрос за определяне на това защо някои хора не обичат да пътуват, а това е отвореността към нови опит и преживявания. Това е една от Големите 5 характеристики на личността, описани в модела на Коста и Маккрей, която се отнася до склонността към въображение, отворено съзнание, любопитство и привличане към новостите и разнообразието от преживявания.
Когато някой има малък опит в този аспект, той е по-конвенционален и консервативен, чувства се по-комфортно в позната среда и с познати хора. Следователно тяхното любопитство и интерес към пътуване са намалени.
Накратко, няма нищо лошо в хората, които не обичат да пътуват. Решението им не се дължи непременно на факта, че са страхливи или дръпнати, а по-скоро защото дават приоритет на стабилността, познатото и собствената си територия.
Ако искат да се осмелят повече от обикновено и да се възползват от предимствата на пътуването, за тях е добре да знаят полезна информация за дестинацията предварително, да планират подробно или да се върнат на места, които вече познават. Но нека припомним, че да пътувате или не е напълно личен избор и не трябва да се насилвате да го правите, само защото е модерно.
Още от автора:
5 малки тайни за безупречен грим на Дженифър Лопес
3 модерни диети, които специалистите не препоръчват
Защо всъщност се страхуваме от смъртта?
От себеомраза към себелюбие: 7 стъпки, с които да се заобичате отново
Мъжката енергия: Ето как да я развиете, за да постигнете целите си
Шест знака, че отхвърляш женската си енергия
Трикове, с които да накараме малко дете да се храни
Как да действаме, ако се “пристрастим“ към някого
Травми от детството: Ето как да познаем, че даден човек ги има
Казвам го, защото те обичам: Негативните коментари, които ни наранява
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!