М еждународните усилия да се спасят някои от най-редките и икономически важни растения в света от изменението на климата са обречени на неуспех, защото техните семена не могат да бъдат съхранявани, предупреждават изследователи.
Тъй като планетата се затопля и човечеството продължава да унищожава естествените местообитания, учените признават, че единственият начин да се спасят някои видове растителност са в семенни банки - гигантски хранилища на хиляди видове, запазени за бъдещите поколения.
Държавите постигнаха съгласие за глобална стратегия през 2002 г. за опазване на най-малко три четвърти от застрашените растителни видове с цел възстановяване и подновяване на запасите в природата в даден момент.
Учените, работещи в няколко семенни банки по света, понастоящем консервират семена, като ги изсушават преди замразяване.
Но нови изследвания от ботаници в Кралските ботанически градини на Великобритания, "Kew", установиха, че 36 процента от "критично застрашените" растения и дървета не могат да се съхранят по сегашния метод, тъй като семената им умират, когато бъдат изсушени и така не могат да бъдат запазени чрез замразяване.
"Не можете да изсушите семената, така че не можете да ги консервирате в конвенционална банка за семена", каза Джон Дики, ръководител в "Kew".
По-рано беше известно, че най-малко осем процента от растенията - включително дъбови дървета, манго, авокадо и какао - произвеждат "непокорни" семена, които умират, когато са изсушени.
Но за складиране на семена, което е в процес на изпълнение, само малка част от растенията са оценени като подходящи за замразяване.
Анализът показа, че целта за опазване на 75% от световно застрашените растителни видове извън техните естествени местообитания до 2020 г. е "практически невъзможна".
В допълнение дори при част от семената, които преживяват изсушаване и замразяване, се оказва, че се израждат, докато се съхраняват, допълнително усложнявайки усилията за спасяване на видовете.
Един потенциален начин за запазване на растенията с трудно възстановими семена е донякъде противоречащото на интуицията, но евентуално приложимо - да бъдат замразени при много по-ниска температура, използвайки течен азот. Това се избягва етапа на сушене и, според екипа зад изследването, публикувано в "Nature Plants", може да запази семена по-добре от настоящия метод.
Генномодифициран ориз ще намали недостига на храна
Каква тайна се крие зад синия цвят в природата
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!