Ш ърли Олдейл, майка от Западен Йоркшир, Обединеното кралство, учи детето си как да изразява емоциите си от 30-месечна възраст. За това разказват от CNN.
„Чувствам се толкова горда, когато го чуя да изразява емоциите си, тъй като знам, че аз самата не съм била насърчавана да изразявам своите отрицателни емоции“, казва тя.
За да научи сина си на емоциите, тя му чете книжки със снимки на изражения на лицето, които показват как се чувстват децата и защо може да се чувстват по този начин.
Тази способност, на която Олдейл учи сина си, се нарича емоционална грамотност.
Емоциите управляват много аспекти на човешкото преживяване като качеството на взаимоотношенията с приятелите и семейството, казва Марк Бракет, директор на Центъра за емоционална интелигентност в Йейл и професор в Центъра за изследване на деца в Йейл.
„Всички ние се нуждаем от речник, за да опишем нашите вътрешни преживявания и чувства. Без това не можем да общуваме ефективно, да задоволим нуждите си и да получим подкрепата, от която се нуждаем, за да процъфтяваме“, казва той.
Емоционалната грамотност може да помогне на децата да се справят по-добре с негативните емоции, твърди д-р Нериса Бауер, поведенчески педиатър в Индианаполис.
„Когато децата се държат различно, това е знак, че са наранени, че се нуждаят от нашата помощ, но все още нямат инструментите и стратегиите, за да получат ефективно помощта, от която се нуждаят“, каза Бауер.
Емоционално развитие по време на пандемия
Емоционалното развитие на децата се нужде от допълнително внимание по време на пандемията, казва Тамзин Гримър, консултант в ранна възраст и сътрудник на Early Education, британска благотворителна организация, която се фокусира върху подобряването на образованието в ранна детска възраст.
Децата може да се чувстват несигурни или може да възприемат емоциите на членовете на семейството си, казва тя.
Когато децата се научат на емоционална грамотност, те стават по-устойчиви и могат да се справят по-добре с трудните моменти в живота, добавя Гримър.
По време на пандемията възпитатели като Лиза Агиапонг работили с деца, за да им помогнат да разберат как да се успокоят. Тя е мениджър в Early Years Alliance, образователна благотворителна организация в Обединеното кралство.
„Блестящо бурканче“ за представяне на емоциите
Една от дейностите, на които Агиапонг учи децата, включва правенето на „блестящо бурканче“. Когато децата разклащат буркана, движението на блясъка представлява техните излезли от контрол емоции, казва тя. С успокояването на блясъка се успокояват и детските емоции, обяснява тя.
„Необходимо е блясъкът да се уталожи, което дава шанс на детето да се успокои, без дори да осъзнава, че го прави“, разказва Агиапонг.
Обучаването на децата на емоционална грамотност придоби популярност през последното десетилетие, тъй като излязоха проучвания, показващи ползите ѝ, според Бракет, автор на „Разрешение да чувстваме: Отключване на силата на емоциите, за да помогнем на нашите деца, себе си и нашето общество да процъфтяват“.
„Децата с по-развити емоционални умения са склонни да имат повече благополучие, по-висококачествени взаимоотношения и се представят по-добре в академичното си образование“, казва той.
Тревожността и депресията също зачестиха при по-младите хора, така че сега е по-важно от всякога да научим децата как да обработват емоциите си по здравословен начин, добави Бракет.
План за уроци по емоционална грамотност
Родителите и полагащите грижи трябва да започнат с уроците по емоционална грамотност, като помагат на децата да идентифицират емоциите в момента, казва Бауер.
И не става дума само за това кога са ядосани или тъжни. „Ако детето ви се смее и се усмихва, можете да кажете: „Вижте тази усмивка! Толкова си щастлив!", коментира Бауер.
Децата също са големи наблюдатели, така че родителите и полагащите грижи трябва да практикуват и да демонстрират емоционална грамотност, каза Бракет. Те могат да заявят каква емоция изпитват и да казват неща като: "Мама се чувства тъжна, защото...", обяснява той.
През целия ден говорете с децата си за емоциите, казва Бауер. Това изгражда вярата, че говоренето за емоции е нормално и ги насърчава да споделят.
Ако гледате телевизия или четете книга, обсъдете различните емоции, които героите изпитват, добавя той.
След като децата могат да идентифицират емоциите си, те могат да започнат да се учат как да ги обработват по здравословен начин, казва Бракет.
Бауер препоръчва на родителите да учат децата си на методи за самоуспокояване като дълбоко дишане, медитация или игра навън.
Родителите и полагащите грижи могат също да споделят истории за това как са се справяли с конкретни ситуации, когато са имали отрицателни емоции, така че децата да имат примери за това какво да правят, казва тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!