О стават броени дни до публикуването на първите цветни снимки с висока разделителна способност, направени от космическия телескоп "Джеймс Уеб".
За да изостри любопитството на нетърпеливите, НАСА междувременно представи "тийзър" изображение, свидетелстващо за дълбочината на Вселената, предаде Франс прес.
Изстреляха спътник по-голям от микровълнова фурна (ВИДЕО)
Снимката - резултат от 72 експозиции за 32 часа, е направена от детектора за прецизно насочване на телескопа. Това е инструментът, който позволява на свръхсложния космически апарат да се насочва и фокусира върху интересуващите го обекти.
Снимката се вписва "сред най-дълбоките изображения на Вселената, правени някога", се посочва в прессъобщението на НАСА.
We’re less than a week away from @NASAWebb's first full-color images!
— NASA (@NASA) July 6, 2022
Webb's Fine Guidance Sensor, built by @CSA_ASC to help it lock onto targets, recently captured this stunning test image — an unexpected peek into how Webb will #UnfoldTheUniverse: https://t.co/cYrVVxA8sl pic.twitter.com/SNe9zvtvfQ
Според американската космическа агенция изображението предлага "примамлив поглед" към това, което научната общност и хиляди ентусиасти очакват с нетърпение: на 12 юли ще бъдат публикувани първите цветни снимки с висока разделителна способност, направени от "Джеймс Уеб".
"Това е по-далече от всичко, което човечеството е виждало досега", каза директорът на НАСА Бил Нелсън на пресконференция в края на юни, организирана в Научния институт за космически телескопи в Балтимор - оперативен център на инженерното бижу на стойност 10 милиарда долара, изстреляно през декември миналата година и намиращо се на 1,5 милиона километра от Земята.
НАСА възстанови контакт с "CAPSTONE"
"Джеймс Уеб" е в състояние да се вгледа по-далече в космоса от всички телескопи преди него благодарение на огромното си основно огледало и инструментите му, които възприемат инфрачервени сигнали. Това му позволява да се взира през облаци от прах.
"Телескопът ще изследва обекти в Слънчевата система и атмосферите на екзопланети, които обикалят около други звезди. Той ще ни предостави информация дали техните атмосфери са потенциално подобни на нашата", обясни Бил Нелсън.
"Джеймс Уеб" по-специално трябва да направи възможно наблюдението на първите галактики, формирали се само няколкостотин милиона години след Големия взрив, както и на екзопланети.
На 12 юли се очаква НАСА да публикува и първата спектроскопия на далечна планета - екзопланета, направена с телескопа "Джеймс Уеб".
Спектроскопията е инструмент, който позволява да се опознаят химичния и молекулярния състав на отдалечени обекти, а в случай на планета може да помогне да се определи нейната атмосфера, да се открие наличието на вода или да се анализира почвата ѝ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!