„Индженюсити“ (Ingenuity) на НАСА е първото летящо превозно средство, управлявано на друга планета. Той беше истинско чудо и всеки полет надминаваше надеждите на конструкторите му - но на 18 януари 2024 г. малкият хеликоптер претърпя инцидент, който сложи край на кариерата му.
(Във видеото: Какви са плановете на НАСА за изпращането на астронавти на Луната)
Инженерите от Лабораторията за реактивно движение на НАСА в Южна Калифорния и AeroVironment завършват подробна оценка на това, което се е объркало в онзи ден, което прави това първото разследване на летателен инцидент в друг свят. Разследването стига до заключението, че вина за това има проблем с навигационната система. Вероятно системата не е предоставяла точни данни, което е довело до верига от събития, сложили край на работния живот на Ingenuity.
Flight 72. That’s the final flight for our Ingenuity #MarsHelicopter.
— NASA (@NASA) January 25, 2024
Ingenuity and its team proved that powered, controlled flight on another world was possible. #ThanksIngenuity. You may rest, but your legacy will continue to soar: https://t.co/uEe2ZAw2ML pic.twitter.com/9YlmWFpl2z
По време на последния си полет хеликоптерът се издигна на височина 12 метра, зависна на място и направи снимки на пясъчната земя под него. След 19 секунди полет Ingenuity започна да се спуска - 13 секунди по-късно хеликоптерът беше на повърхността, но беше получил повреда на роторите си.
Сравнително еднообразната земя вероятно е била неговият крах. Без обекти, които да следи, навигационната система не знаеше точното му положение, което доведе до драматичен удар.
„Когато провеждате разследване на произшествие от 100 милиона мили разстояние, нямате никакви черни кутии или очевидци“, каза в изявление първият пилот на Ingenuity, Ховард Грип от JPL.
„Макар че с наличните данни са възможни множество сценарии, имаме един, който смятаме за най-вероятен: Липсата на текстура на повърхността е дала на навигационната система твърде малко информация за работа.“
Въпреки че вече не е мобилен, Ingenuity продължава да изпраща ежеседмични актуализации за времето и авиониката, които са важни за бъдещите проекти на автомобила. Ingenuity трябваше да работи само за пет полета в продължение на 30 дни, проектиран с евтини готови материали, само за да покаже, че подобен подход може да работи.
В крайна сметка той работи в продължение на почти три години, осъществи 72 полета, прелетя 30 пъти по-далеч от предвиденото и се издигна по-бързо и по-високо, отколкото се очакваше. Това е доказателство за упоритата работа и таланта на екипа, който го е създал.
The Ingenuity #MarsHelicopter made history... again. From 100 million miles away, we performed the first aircraft accident investigation on another planet. This analysis supports future flights on other worlds. pic.twitter.com/1oiHY95i4C
— NASA (@NASA) December 11, 2024
„Тъй като Ingenuity беше проектиран така, че да бъде достъпен, като същевременно изискваше огромни количества компютърна мощност, ние станахме първата мисия, която летя в дълбокия Космос с търговски готови процесори за мобилни телефони“, каза Теди Цанетос, ръководител на проекта Ingenuity.
„Сега наближаваме четири години непрекъсната работа, което показва, че не е необходимо всичко да е по-голямо, по-тежко и по-защитено от радиация, за да работи в суровата марсианска среда.“
Резултатите от изследването бяха представени на срещата на Американския геофизичен съюз, където Цанетос сподели подробности за възможния наследник на Ingenuity: роторния кораб Mars Chopper. Това превозно средство ще може да пренася няколко килограма научно оборудване и да изминава до 3 км за един ден.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!