К осмическият телескоп "Джеймс Уеб" е открил най-старата свръхмасивна черна дупка в центъра на галактиката CEERS 1019, съобщи НАСА.
Според американската космическа агенция черната дупка се е оформила само 570 млн. години след Големия взрив и има маса 9 млн. пъти по-голяма от слънчевата.
Учените откриха нещо невероятно за времето в ранната Вселена
"С помощта на космическия телескоп "Джеймс Уеб" изследователите откриха най-отдалечената досега активна свръхмасивна черна дупка. Галактиката, CEERS 1019, е съществувала малко над 570 милиона години след Големия взрив, а черната ѝ дупка е по-малка от всяка друга, идентифицирана досега в ранната Вселена", се казва в изявление на НАСА, публикувано на нейния уебсайт.
Американската космическа агенция заяви също, че учените "лесно са откроили" още две черни дупки, които "също са по-малки и са съществували 1 и 1,1 милиарда години след Големия взрив".
Учените откриха нещо уникално във Вселената
Телескопът "Джеймс Уеб" идентифицира също 11 галактики, които са съществували, когато Вселената е била на възраст от 470 до 675 милиона години.
От НАСА съобщиха още, че откритата като най-стара черна дупка CEERS 1019 "има тегло около 9 милиона слънчеви маси, което е много по-малко от други черни дупки, съществували в ранната Вселена и открити от други телескопи".
"Тези черни дупки обикновено съдържат повече от 1 милиард пъти масата на Слънцето и са по-лесни за откриване, защото са много по-ярки", се казва в съобщението.
Като част от изследванията на CEERS на космическия телескоп "Джеймс Уеб", инфрачервените изображения и спектралните данни, направени от телескопа, се комбинират, за да се състави карта на ранната Вселена.
Установено е, че най-старите черни дупки, открити преди въпросното откритие, са се образували 1 милиард години след Големия взрив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!