О т хилядолетия хората се питат дали сме сами във Вселената, но досега доказателства за извънземен живот все още ни убягват. Ново откритие обаче дава надежда: учени от Оксфордския университет идентифицираха екзопланета, която може да има подходящи условия за живот.
Планетата, наречена HD 20794 d, се намира в съзвездието Еридан и е разположена в обитаемата зона на своята звезда – район, където може да съществува течна вода, а следователно и живот. Тази „супер Земя“, която е повече от шест пъти по-масивна от нашата планета, е само на 19,7 светлинни години от Земята – разстояние, което я прави сравнително близо по космически стандарти.
„Вълнуващо е, че близостта ѝ до нас – само 20 светлинни години – дава надежда за бъдещи космически мисии, които биха могли да получат изображение на планетата,“ споделя д-р Майкъл Кретиние, първият, който забелязал признаци за съществуването ѝ през 2022 г.
Как беше открита HD 20794 d?
Планетата е открита с помощта на спектрографа HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) в обсерваторията Ла Сия, Чили. HARPS е един от най-успешните инструменти за търсене на планети, като работи чрез метод, известен като радиална скорост. Този метод открива „колебания“ в светлинния спектър на звезда, причинени от гравитационното привличане на орбитална планета.
Д-р Кретиние забелязал периодични промени в светлинния спектър на звездата HD 20794, които могли да бъдат резултат от близка планета. Тъй като сигналът бил слаб, се наложило международен екип от учени да потвърди откритието, използвайки данни от HARPS и неговия наследник ESPRESSO. След две десетилетия наблюдения откритието най-накрая било потвърдено.
„Това беше облекчение,“ казва д-р Кретиние, тъй като първоначалният сигнал бил на границата на възможностите на спектрографа.
Какво знаем за HD 20794 d?
HD 20794 d е с маса шест пъти по-голяма от Земята, но все още не е измерен диаметърът ѝ. Планетата има елиптична орбита, което означава, че разстоянието ѝ до звездата се променя значително – от външния до вътрешния ръб на обитаемата зона.
„Важно е да помним, че наличието на планета в обитаемата зона не е достатъчно условие за живот,“ обяснява д-р Кретиние. „И Марс, и Венера са в обитаемата зона на Слънцето, но силно не ви препоръчвам да ходите там на почивка.“
Следващите стъпки включват установяване дали планетата има вода и атмосфера – ключови фактори за развитието на живот. „Списъкът за проверка е дълъг, и имаме десетилетия работа пред нас,“ добавя той.
Откритието на HD 20794 d е публикувано в Astronomy & Astrophysics и е подкрепено с данни от сателита TESS на НАСА. Макар че планетата е сравнително близо, д-р Кретиние признава, че тя остава „отчаяно недостъпна“.
„В мащаба на Вселената това е нашият квартал,“ отбелязва той. „Това е парадоксът на Вселената – тя може да се наблюдава, но не и да се посещава.“
HD 20794 d може да се окаже ключова цел за бъдещи космически мисии. „Такава планета ще бъде в основния списък с цели на бъдещи мисии през следващото десетилетие,“ прогнозира д-р Кретиние.
Макар и да предстои още много работа, откритието на HD 20794 d засилва надеждите за намиране на извънземен живот – и може би някой ден ще ни даде първите доказателства, че не сме сами във Вселената.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!