Н АСА изстреля най-мощната ракета, създавана някога, за пътуване до Луната, в грандиозен взрив от светлина и звук, който отбеляза началото на новата водеща програма на космическата агенция – "Артемис", пише БГНЕС.
Космическата ракета Space Launch System (SLS) излетя от известния център "Кенеди" във Флорида около 01:48 ч. (06:48 по Гринуич).
When we go, we go together.
— NASA Artemis (@NASAArtemis) November 16, 2022
The #Artemis team wants to thank everyone who helped us along the way toward the first launch of the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion. pic.twitter.com/9dBSBzQ6wI
Преди това НАСА се опита два пъти да изстреля тази ракета, но не успя поради технически проблеми. Първият неуспех беше свързан с дефектен сензор, а вторият - с изтичане на гориво при пълненето на резервоарите на ракетата. Ракетата работи със свръхстуден и нестабилен течен кислород и водород. Оттогава НАСА е заменила уплътнението и е променила процедурите си, за да избегне максимално термичния шок.
Мисия за 4 млрд. долара: НАСА няма да отменя отново изстрелването на свръхмощната ракета до Луната
Мисията е важна, защото представлява важна стъпка към завръщането на хората на Луната за първи път от 1972 г.
Мисията "Артемис1" - изпитателен полет без астронавти - представлява първата стъпка в плана на американската космическа агенция за изграждане на трайно присъствие на Луната и извличане на полезен опит оттам за подготовка на бъдещо пътуване до Марс.
SLS has reached maximum dynamic pressure, or Max-Q. pic.twitter.com/bGL5ypxZNi
— Orion Spacecraft (@NASA_Orion) November 16, 2022
Новата космическа програма идва 50 години след като хората за последен път стъпиха на лунната земя.
Вместо да се приземи на Луната, тя ще заеме далечна орбита, навлизайки на 40 000 мили (64 000 км) отвъд далечната страна - по-далеч от всеки друг обитаем космически кораб досега. Накрая "Орион" ще се отправи към обратния етап от своето пътуване. При преминаването през атмосферата топлинният щит на капсулата ще трябва да издържи на температура, наполовина по-висока от тази на повърхността на Слънцето. Мисията ще продължи общо 25 дни и половина, като ще се спусне в Тихия океан на 11 декември.
През 2024 г. "Артемис 2" ще бъде почти повторение на първата мисия, макар и с астронавти.
"Артемис 3" трябва да стартира не по-рано от 2025 г., като екипажът ще включва първата жена и първия цветнокож на Луната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!