В ъв вторник НАСА съобщи, че е избрала SpaceX за построяването на кораб, който да пренесе Международната космическа станция (МКС) обратно през земната атмосфера и да я отведе до последното й място за почивка в Тихия океан, след като бъде изведена от експлоатация през 2030 г.
Компанията на Илон Мъск е получила договор на потенциална стойност 843 млн. щатски долара за разработване и доставка на космическия кораб, наречен US Deorbit Vehicle.
(Видеото е архивно: Kорабът "Дракон" на Space-X се скачи с Международната космическа станция)
"Изборът на US Deorbit Vehicle за Международната космическа станция ще помогне на НАСА и международните ѝ партньори да осигурят безопасен и отговорен преход в ниска околоземна орбита в края на експлоатацията на станцията", се казва в изявление на Кен Боуърсокс от НАСА.
НАСА планира да поеме собствеността върху космическия кораб, след като SpaceX го построи, и да контролира операциите по време на мисията.
С теглото си от 430 000 кг МКС е най-голямата единична структура, изграждана някога в космоса.
Въз основа на предишни наблюдения на начина, по който други станции като "Мир" и "Скайлаб" са се разпаднали при навлизане в атмосферата, инженерите на НАСА очакват орбиталният пост да се разпадне на три етапа.
The Starliner rocket had a HELIUM LEAK which was known prior to liftoff yet @nasa and @Boeing still sent 2 astronauts to the International Space Station where they are now STUCK
— MORGONN (@morgonnm) June 25, 2024
once they got in orbit, they discovered four more helium leaks PLUS one unstable thruster.
I… pic.twitter.com/W4WXeblwHf
Първо ще се отделят масивните слънчеви панели и радиаторите, които поддържат температурата в орбиталната лаборатория, след което отделни модули ще се отделят от основната конструкция на станцията. Накрая тя и самите модули ще се разкъсат.
Голяма част от материалите ще се изпарят, но се очаква големи части да оцелеят. Поради тази причина НАСА се насочва към район в Тихия океан, наречен Пойнт Немо - един от най-отдалечените райони на света, известен като гробище на спътници и космически кораби.
Първият сегмент на МКС е изстрелян през 1998 г., а от 2001 г. насам тя се обитава непрекъснато от международен екипаж.
САЩ, Япония, Канада и участващите страни от Европейската космическа агенция (ЕКА) са поели ангажимент да експлоатират микрогравитационната лаборатория до 2030 г., въпреки че Русия, петият партньор, е поела ангажимент за експлоатация само до 2028 г.
Ръководителят на НАСА Бил Нелсън заяви пред Конгреса през април, че предвид тежкото състояние на връзките между САЩ и Русия би било разумно да се започне работа по американски деорбитален апарат, който да "свали цялата станция безопасно, така че да не удари никого или нещо".
Няколко компании работят по търговски наследници на МКС, сред които са Axiom Space и Blue Origin на Джеф Безос.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!