И зследването на друга планета е трудно, но Институтът за усъвършенствани концепции (NIAC) на НАСА има едно решение, което може да го направи малко по-лесно: рояк пчели-роботи.
НАСА вече е управлявала робот на Марс - хеликоптера Ingenuity, който изпрати последното си съобщение на Земята по-рано тази година. Роботът се представи по-добре, отколкото американската космическа агенция можеше да се надява, като извърши 72 полета за 1000 марсиански дни, докато по план трябваше да извърши само пет.
Докато на Земята може да сме усвоили полета, летенето на друга планета представлява по-трудно предизвикателство.
NASA Wants To Send A Swarm Of "Marsbees" To The Red Planet https://t.co/6OuyAYTiSM
— Nikola Radovanovic (@Svevlad666) July 16, 2024
„Червената планета има значително по-ниска гравитация - една трета от тази на Земята - и изключително тънка атмосфера със само 1 процент от налягането на повърхността в сравнение с нашата планета. Това означава, че има сравнително малко въздушни молекули, с които двете роторни лопатки на Ingenuity с ширина 4 фута (1,2 метра) могат да взаимодействат, за да постигнат полет“, обясни НАСА в съобщение за пресата, когато Ingenuity извърши първия си полет.
В тази атмосфера с ниска плътност обаче може да се развие рояк от роботи, вдъхновени от природата.
„Мигриращите летящи животни демонстрират изумителни полети на големи разстояния, несъразмерни с размерите им. Например пеперудите Монарх или скитащият албатрос“, обяснява вдъхновението зад проекта Marsbee Kanglab в Университета на Алабама в Хънтсвил (UAH).
„Макар че аеродинамичният механизъм, който стои зад тези полети на дълги разстояния, засега е неизвестен, скорошни проучвания показаха, че използването на леки гъвкави крила води до енергийно ефективни махащи движения на крилата. Освен това се предполага, че гъвкавите крила, които са гъвкави, подпомагат издигането и плъзгането в нестационарната атмосфера“, се казва още в съобщението.
Марсианските пчели - с размерите на земна пчела, но с крила с размерите на цикада - ще бъдат снабдени със сензори и комуникационни устройства, ще летят наоколо и ще събират данни, след което ще се връщат към роувъра, който ще им служи за база. Роботите ще бъдат проектирани с оглед на енергийната ефективност, като прогнозираното време за полет е 16 минути с наличната в търговската мрежа технология за батерии.
„Нашите предварителни числени резултати показват, че един бръмбар с цикадно крило може да генерира достатъчна подемна сила, за да зависне в марсианската атмосфера. Нещо повече, необходимата на марсианската пчела енергия ще бъде значително намалена чрез използване на съобразени с изискванията структури на крилата и иновативен механизъм за събиране на енергия“, обяснява доцентът от UAH Чанг-Квон Канг на уебсайта на NIAC.
Макар че ефективността на планетата е от ключово значение, друга привлекателна черта на проекта е ниското тегло на Marsbee в сравнение с други роботи.
„По-малкият обем, предназначен за конфигурацията на полезния товар на междупланетен космически кораб, осигурява много по-голяма гъвкавост. Също така Марсби по своята същност предлага по-голяма устойчивост на отделни системни повреди“, обяснява Канг.
По думите му, когато Ingenuity се провали, останахме без летящ робот на Марс, но ако една пчела се провали, все още разполагате с останалата част от рояка.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!