И мператор Наполеон I, желаейки да затвърди своя образ и този на своя двор, подарявал на жените в своя живот разкошни диадеми и други бижута, повечето подписани от Мари-Етиен Нито, основател на къщата "Шоме", разказва "Paris Match".
Тиари, колиета, гривни, пръстени, брошки, обеци. Бижутата, едно от друго по-разкошни, красят първата и втората съпруги на Наполеон Бонапарт, сестрите му, снаха му в портретите им, дело на художници от епохата. Тези скъпоценности не са просто предназначени да разкрасяват жените в живота му. Те обслужват също и неговата политика.
"Осъзнал крехкостта на своето положение, императорът иска на всяка цена да консолидира своя образ и този на своя двор и да узакони по този начин властта, предоставена му от короната. Той създава така една политика за външния вид, която ще допринесе за разцвета и развитието на изкуството на лукса. Бижутата очевидно ще заемат почетно място и ще предизвикат блясък, както някога фестивалите на Стария режим", обяснява специалистът по история на бижутата Кристоф Вашоде в книгата "Величието на Шоме. Скъпоценности на суверенни след 1780 г.", наскоро публикувана от издателство "Фламарион".
"Наполеон искал Нито да украси всички дами в двора, така че те да озарят света с несравним блясък", казва Стефан Берн в същата книга.
Мари-Етиен Нито, основател на "Шоме", изпълнява това, подписвайки забележителни образци, украсени с перли, диаманти и други скъпоценни камъни, за императриците Жозефин, след това за Мария-Луиза, но също и Каролина Мюра, кралицата на Неапол, Елиза, велика херцогиня на Тоскана, Полин Бонапарт, принцеса Боргезе.
"С пълното преоткриване на древността, неокласическият стил възтържествува и така чрез бижутера Нито, "Шоме" ще съпътства историята на Франция като инструмент на имперската власт.
Древните форми и мотиви оживяват: пшеничен стрък, листа на акант и лавър, палмети и волути, да не забравяме и камеите, които императрица Жозефин обичала", продължава журналист, любител на кралските истории.
Изключителната диадема с камеи, представяща историята за Психея и Купидон, Наполеон поръчал на Мари-Етиен Нито за Жозефин, малко преди развода им, обявен през декември 1809 г. Диадемата е наследена през първата половина на 19 век от шведското кралско семейство.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!