П реди около 60 години археолог прави снимки на няколко скелета, заровени в гробове в Южна Португалия датирани от преди около 8000 години. Сега, нов анализ на тези досега неразработени снимки предполага, че най-старите човешки мумии не са родом от Египет или дори от Чили, а по-скоро от Европа.
Повече от дузина древни тела са открити в южната португалска долина Садо по време на разкопки през 60-те години
на миналия век и поне едно от тези тела е било мумифицирано, вероятно за да се улесни транспортирането му преди погребението, казаха изследователи след анализиране на изображенията и посещение на мястото.
Освен това има признаци, че други тела, погребани на същото място, може също да са били мумифицирани, което предполага, че практиката може би е била широко разпространена в този регион по това време.
Сложни процедури за мумифициране са били използвани в древен Египет преди повече от 4500 години, а доказателства за мумификация са открити на други места в Европа, датиращи от около 1000 г. пр.н.е. Но новооткритата мумия в Португалия е най-старата откривана някога и
предхожда предишните рекордьори – мумии в крайбрежния район на чилийската пустиня Атакама – с около 1000 години.
„Мумифицирането е сравнително лесно при много сухи условия като пустинята Атакама, но е трудно да се намерят доказателства за това в Европа, където много по-влажните условия означават, че мумифицираните меки тъкани рядко остават запазени“, казва Рита Пейротео-Стьерна, биоархеолог от университета в Упсала в Швеция.
Are you aware that the world's oldest mummy was found in Portugal? The newly identified mummy in Portugal is the oldest ever found and predates the previous record holders — mummies in the coastal region of Chile's Atacama Desert — by about 1,000 years. https://t.co/gGlEFdP4SI pic.twitter.com/lhdHunocWM
— Global Biodiversity 🟢 (@Biodiversity001) March 17, 2022
Неразработени снимки
Доказателството за мумификация идва от няколко ролки фотографски филм, намерени сред вещите на покойния португалски археолог Мануел Фариня душ Сантуш, който почина през 2001 г.
Фариня душ Сантуш е работил върху човешки останки, изкопани от долината Садо в началото на 60-те години на миналия век. Когато изследователите в новото изследване разработиха изображенията, те откриха черно-бели снимки на 13 погребения от мезолита или средната каменна епоха.
Въпреки че някои документи и ръчно нарисувани карти на обекта се съхраняват в Националния археологически музей в Лисабон, тези снимки преди това са били неизвестни и дават на археолозите уникална възможност да проучат погребенията, казва Пейротео-Стьерна.
След като използвали снимките за реконструкция на погребенията на двете места, учените забелязали, че костите на единия скелет са „хиперфлексирани“ – тоест ръцете и краката са били преместени извън естествените им граници – което показва, че
тялото е било вързано с вече разпаднали се с времето връзки, които са били затегнати след смъртта на индивида.
В допълнение, те отбелязали, че костите на скелета все още са артикулирани или прикрепени и на място след погребението – по-специално много малките кости на краката, които обикновено се разпадат напълно, когато тялото се разложи.
Тези признаци показват, че тялото е мумифицирано след смъртта; индивидът вероятно е бил умишлено изсушен и след това постепенно смаляван от затягането на връзките, обяснява Рита Пейротео-Стьерна.
Вижте още:
Науката „съблече“ мумията на Аменхотеп I
Откриха мистериозна мумия, овързана с въжета в Перу
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!