В ъпреки че не можем да усетим въртенето на Земята, ежедневните изгреви и залези напомнят, че нашата планета е в постоянно движение. Но знаем ли накъде се върти Земята? И дали посоката е същата като тази на Слънцето и другите планети, които обикалят около нея?
Отговорът е свързан с формирането на Слънчевата система преди около 4,6 милиарда години.
"То е започнало с огромен облак от газ и прах, който е бил толкова плътен, че е започнал да се срутва върху себе си", разказва Джошуа Пепър, програмен учен в отдела по астрофизика на НАСА, пред Live Science.
По думите му плътният център се превърнал в Слънцето, а в заобикалящата го вихрушка от газ се образували планетите.
Which way does Earth spin? What about the other planets? https://t.co/6hbivPiTmX
— Live Science (@LiveScience) June 6, 2024
"Първоначалното завъртане на този въртящ се облак е запазено и до днес. Когато въртящ се обект се свива, той се ускорява. Това е като когато фигуристът прибира ръцете си, докато се върти", казва Пепър.
Слънцето е като центъра на тежестта на фигуриста, а планетите и луните са като ръцете и краката на фигуриста. Това се нарича ъглов момент и затова планетите и Слънцето продължават да се въртят и днес.
Затова астрономите биха могли да очакват, че всички планети в Слънчевата система ще се въртят в същата посока като Слънцето.
„За да разгледаме посоката на въртене, винаги я сравняваме с референтна посока“, казва Гонгджи Ли, доцент в Училището по физика в Техническия университет в Джорджия.
Земята и повечето от другите планети - включително Меркурий, Марс, Юпитер, Сатурн и Нептун - също се въртят обратно на часовниковата стрелка, но има и някои изключения.
"Венера се върти по посока на часовниковата стрелка, което означава, че слънцето изгрява от запад, а не от изток. Преди това астрономите смятаха, че голям обект може да се е блъснал във Венера, за да предизвика обратното ѝ въртене. Сега те знаят, че за това вероятно е виновна гъстата атмосфера на Венера", казва Ли.
По данни на НАСА атмосферата на планетата, съдържаща въглероден диоксид, е 90 пъти по-дебела от земната. Налягането в тази тежка атмосфера създава триене със скалистата повърхност на Венера и вероятно е забавило въртенето на планетата в продължение на милиарди години.
Проучване от 2020 г., публикувано в списание Science, също установи, че слънчевата топлина създава атмосферни приливи и отливи, които се движат в същата посока като въртенето на Венера. Тези приливи и отливи могат да поддържат Венера в леко движение по посока на часовниковата стрелка. Еднократното завъртане на Венера отнема 243 дни на Земята, според НАСА.
По-далеч в Слънчевата система се намира друга странна планета - Уран, която се върти настрани. Астрономите смятат, че огромен обект се е ударил в Уран в началото на неговата история.
„Ранната Слънчева система е била пълна с неща, които са се удряли едно в друго“, казва Пепър.
Според проучване от 2022 г., публикувано в списание Astronomy & Astrophysics, друга хипотеза е, че в орбитата на Уран е имало масивна луна, чието гравитационно влияние е наклонявало планетата. В тази теория луната в крайна сметка се е сблъскала с планетата и е изхвърлила Уран в това странично състояние.
"Уран е наклонен на повече от 90 градуса, което води до драматични сезонни промени, при които зимите продължават 21 години, според НАСА. Сравнете това с наклона на Земята от около 23 градуса, който създава по-малки по мащаб модулации за красива смяна на сезоните", заключи Ли.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!