Р одената в САЩ жена, която бе най-възрастният жив човек в света, преди да почине в Испания през миналия август на 117-годишна възраст, веднъж приписа дълголетието си на „късмет и добра генетика“. И, очевидно, Мария Браняс Морера е била права, предаде The Guardian.
Съобщава се, че проучване на микробиома и ДНК на Браняс, което учените започнали да провеждат преди смъртта й, установило, че гените, които тя е наследила, са позволили на клетките й да се чувстват и да функционират сякаш са с 17 години по-млади, отколкото са в действителност. Освен това микробиотата на Браняс — която се отнася до бактериите в червата, играещи роля в поддържането на здравето — отразява тази на бебе, според изследването, ръководено от професора по генетика в Университета на Барселона, Манел Естелер, водещ експерт по стареенето.
Всекидневникът Ara, който отразява каталунския регион, в който тя е живяла през по-голямата част от живота си, за първи път докладва за резултатите от проучването, което по-рано през март бе описано като “привилегирования геном" на Браняс. Екипът на Естелер установил, че Браняс е запазила яснотата на съзнанието си почти до самия край на живота си. А заболяванията, с които се е борила през дългите си златни години, са били основно ограничени до болки в ставите и загуба на слуха.
Woman who lived to age 117 had genes keeping her cells ‘younger’, study shows
— Evan Kirstel #B2B #TechFluencer (@EvanKirstel) March 13, 2025
Maria Branyas Morera, US-born supercentenarian who died in Spain last August, found to have microbiota of an infant https://t.co/myNw2h3sFD pic.twitter.com/mOKrq8msPc
Ara съобщава, че работата на Естелер върху Браняс представлява най-пълното изследване досега на така наречения суперстолетник — човек, който е на 110 или повече години — и предоставя възможни обяснения за дълголетието, което бележи живота на някои хора.
Изследователите отбелязват как Браняс е направила редица здравословни избори, които също са й помогнали да се възползва от уникалния си генетичен състав. Тя следвала средиземноморска диета, която включвала три кисели млека дневно. Освен това тя избягвала алкохола и цигарите, обичала разходките и постоянно се заобикаляла със семейството и близките си. Всичко това очевидно й е помагало да предотврати физическия и психическия упадък, който би могъл да съкрати живота й, заключават изследователите.
Естелер и колегите му заявиха, че се надяват проучването на Браняс да предостави полезна информация за тези, които искат да разработят лекарства и лечения за заболявания, свързани с възрастта. Те допълниха, че Браняс е пример за това как стареенето и болестите — поне при определени условия — не е задължително да вървят ръка за ръка. Резултатите от генетичното изследване, проведено върху нея, “оспорват схващането, че [двете] са неумолимо свързани”, казаха те също, според испанската новинарска служба EFE.
Браняс е родена в Сан Франциско на 4 март 1907 г., след като родителите й се преместили от Испания и Мексико в САЩ. Тя също прекарва известно време в Тексас и Ню Орлиънс, преди семейството й да се върне в Испания през 1915 г. — по време на Първата световна война — и да се установи в Каталуния.
Някои от основните глобални събития, които тя преживя след това, включват Испанската гражданска война, Втората световна война, грипната пандемия от 1918 г. и Covid-19. Тя привлече международното внимание, когато се зарази с Covid през 2020 г., когато Испания беше една от най-силно засегнатите от вируса страни, а ваксините все още не бяха налични. Но пристъпът й на Covid беше асимптоматичен и тя се възстанови сравнително лесно.
راز عمر ۱۱۷ ساله؛ پیرترین زن جهان ژنهایی داشت که سلولهایش را «جوانتر» نگه میداشتند https://t.co/bhCNCPmEc3
— euronews فارسی (@euronews_pe) March 14, 2025
Браняс получи признание от Световните рекорди на Гинес като най-възрастния човек в света през януари 2023 г., след смъртта на френската монахиня Лусил Рандон, на 118 години. Помолена от уебсайта на организацията Гинес да обмисли дълголетието си, Браняс го обобщи така: “ред, спокойствие, добра връзка със семейството и приятелите, контакт с природата, емоционална стабилност, без притеснения, без съжаления, много позитивност и стоене далеч от токсични хора”.
„Мисля, че дълголетието също е късмет“, добави Браняс, която се изразяваше по-късно в живота си чрез устройство за глас към текст. “Късмет и добра генетика.”
Овдовяла майка, баба и прабаба, тя почина на 19 август в старчески дом в град Олот в североизточна Испания, където живееше през последните си две десетилетия.
Към сряда най-възрастният човек в света беше бразилецът Ина Канабаро Лукас, на 116 години, според уебсайта LongeviQuest, авторитет в областта на суперстолетниците.