5

В сички сме чували за „Великите географски открития“ – откриването на Америка, на Индия, околосветски пътешествия, прокарването на нови водни маршрути и други. Какъв ли щеше да бъде светът ни, ако ги нямаше, или по-точно, ако бяха открити например с век или два по-късно? Великите географски открития завинаги променят не само картата на света, но и културите на народите, които населяват планетата.

Великите откриватели са занасяли по нещо от тяхната култура и са взимали по нещо от чуждата. По този начин много неща са започнали да се разпространяват и да стават масови за света – кафе, чай, подправки, традиции, обичаи и много други.

Кои са най-великите откриватели и как техните открития и действия са повлияли на света, разберете от следващите редове.

  • Фернандо Магелан
Източник: iStock/Getty Images

Фернандо Магелан е мореплавател от испанско-португалски произход, който направил първото околосветско пътешествие. Той е първият мореплавател в историята, който достига от Европа до Азия в западна посока. Освен това Магелан е и първият европеец, който е плавал в Тихия океан.

Магелан умира преди завръщането си в Европа, но все пак част от екипажа, ръководен от Хуан Себастиан де Елкано, се завръща в Испания през 1522 г., като по този начин завършват първото в историята околосветско пътешествие, с което окончателно и трайно се доказва, че Земята не е плоска, а има кълбовидна форма.

  • Кой обаче е Магелан?

Фернандо де Магаланес, по-известен като Фердинанд Магелан на английски или Фернандо Магелан, е както вече споменах испано-португалски изследовател, който е най-известен с това, че води първото околосветско пътешествие.

Магелан е роден в Саброса, Португалия през 1480 г. и след като служи в португалския флот няколко години, той убеждава испанския крал да финансира пътуване до Източна Индия, като отплава на запад, надявайки се да намери нов търговски път до Островите на подправките.

През 1519 г. Магелан отплава с флот от пет кораба и 270 души. Той и неговият екипаж плават през Атлантическия океан, около южния край на Южна Америка (който носи неговото име - „Магеланов проток“), през Тихия океан и накрая до Филипините. По пътя Магелан и неговият екипаж са изправени пред множество предизвикателства, включително бунтове, болести и враждебни срещи с местните народи.

Въпреки че самият Магелан не е завършил околосветското плаване (той е убит в битка с местни филипинци през 1521 г.), един от неговите кораби, Виктория, се завръща в Испания през 1522 г., завършвайки първото известно околосветско пътешествие. Експедицията на Магелан била много важен крайъгълен камък в историята на корабоплаването, проправяйки пътя за бъдещи пътешествия и разширявайки знанията на европейците за света.

  • Околосветското пътешествие
Източник: iStock/Getty Images

Това историческо събитие започва на 10 август 1519 г., когато флотилията от пет кораба под командването на Магелан напуска Севиля и отплава на юг по река Гуадалкивир до Санлукар де Барамеда в устието ѝ, където остава малко повече от пет седмици.

Магелан преминава Атлантическия океан и открива Патагония. За малко акостира на бразилски бярг, като по това време Бразилия е била колония на Португалия. На 2 февруари 1520 г. флотилията вдига платна и продължава на юг, като през деня неотклонно следва извивките на брега. Именно така е открита бреговата ивица на Патагония, както и множество заливи.

Макар, че не винаги е спазвал предварително зададения маршрут и кралските заповеди, и е претърпял бунт сред своите, Магелан успява да овладее всяка ситуация, да остане спокоен и да продължи започнатото.

Магелан е искал да намери път покрай Южна Америка и в много краен случай е щял да тръгне към нос Добра Надежда и Африка, от където да стигне до Азия. Той искал обаче да направи немислимото и да премине точно между Южна Америка и Антарктида, защото е смятал, че там има проток, който възнамерявал да открие. Така Магелан открива бурният и опасен проток, който днес носи неговото име.

Дълги години той остава единственият капитан, преминал през пролива без да изгуби нито един кораб. Магелан първоначално е наричал този опасен проток „Протокът на Вси Светии“, защото е навлязъл в него на 1 ноември. По-късно той е преименуван на „Магеланов проток“. Благодарение на неговия усет и жажда за откриване на нови пътища и земи пътешествието се оказало успешно и останало завинаги в нашата история.

Източник: iStock/Getty Images
  • Краят на един велик мореплавател

Магелан е първият европеец плавал през Тихия океан. Плаване, което било изпълнено с много премеждия и след откриването на Филипините, великият мореплавател намерил смъртта си в един местен бунт.

Въпреки това, част от екипажа на кораб „Виктория“ се завръща и по този начин слага край на околосветското пътешествие, което е било с положителен характер за света и новите морски пътища, но за съжаление носи и трагичната смърт на един от най-великите мореплаватели, които историята познава.

  • Христофор Колумб
Източник: iStock/Getty Images

Христофор Колумб е италиански изследовател и мореплавател, на когото се приписва откриването на Новия свят, по-специално Америка, през 1492 г.

Колумб е роден в Генуа, Италия през 1451 г. и се интересува от изследване от ранна възраст.

През 1492 г. Колумб отплава с три кораба, Нина, Пинта и Санта Мария, с цел да намери нов път към Азия, като плава на запад през Атлантическия океан. След дълго и трудно пътуване той се озовава на остров в Карибите, който кръщава Сан Салвадор, за който в наши дни се смята, че принадлежи на Бахамските острови.

Колумб прави още няколко пътувания до Америка и изследва различни острови в Карибите и части от Централна и Южна Америка. Неговите пътувания имат значително влияние върху историята на света, тъй като те отварят търговията и комуникацията между източното и западното полукълбо и довеждат до колонизацията на Америка от европейците. Обаче отношението на Колумб към местните народи, с които се е сблъскал, е силно критикувано и наследството му е тема на доста продължителен дебат.

  • Експедициите до Америка
Източник: iStock/Getty Images

В периода 1492 – 1504 г., Христофор Колумб предприема четири експедиции. Всичко, което се случва по време на тези изследователски пътувания, той описва в т.нар. бордови дневници.

По време на първата си експедиция, Колумб преминава Атлантика и открива Бахамите, Куба и Хаити. През втората открива Малките Антили, Пуерто Рико, Ямайка и Южна Куба. През третата си експедиция, той открива Тринидад и Южна Америка, а през четвъртата открива Карибите и Централна Америка.

  • Последни години

След завръщането си в Испания, Колумб е доста болен. През месец май 1505 г., смята, че се е оправил малко от болестта, и за това тръгва към Сеговия, където тогава се намира кралският двор, но кралят не уважава неговите искания и протака решението си. На 19 май 1506 г. във Валядолид, Колумб написва и заверява пред нотариус своето завещание, а на следващия ден умира.

  • Наследство

След неговата кончина, семейството завежда съдебно дело срещу короната, което се е проточило почти 20 години. От това дело наследниците му се сдобили със значителни богатства и имущество.

На името на Христофор Колумб са наименувани не малък брой географски обекти по всички краища на света. Неговото име носят цели 14 града и плато в САЩ, планина, провинция, езеро и нос в Канада, ледник в Аляска, подводна падина в Карибско море, държава в Южна Америка и река в Северна Америка.

Дали Колумб е открил Америка или викингите много преди него все още е предмет на множество спорове и дискусии. Едно е сигурно обаче – експедициите на Колумб до „Новия свят“ и неговите открития променят завинаги картата на света.

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
- Защо с такова закъснение съобщавате за обира в дома ви, госпожо? - Ами... Мислех, че мъжът ми си е търсил чиста риза...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Нападнаха къщата на Жерар Пике в Каталуния (ВИДЕО)

Свят Преди 7 минути

Домът му беше надраскан с надписи от активисти на лявата младежка организация Arran

<p>&quot;Доналд Тръмп е неудържим&quot;</p>

Номинираният за главен прокурор на САЩ: Доналд Тръмп е неудържим

Свят Преди 7 минути

Тръмп номинира дългогодишния си съюзник републиканския конгресмен Мат Гетц за главен прокурор на Съединените щати

,

София, 1973 г.: Загадъчният "инцидент" с Енрико Берлингуер

България Преди 53 минути

Каква е истината за загадъчния "инцидент" с Енрико Берлингуер в София през 1973 година четете в следващите редове

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Разнообразни таланти провокират усета на Орлин Горанов в “Пееш или лъжеш”

Любопитно Преди 56 минути

Ще успеят ли Наско от Б.Т.Р. и Мариана Попова да помогнат на певеца?

Папа Франциск

Папата ще канонизира първи светец от поколение Y

Любопитно Преди 1 час

Карло Акутис, който почина от левкемия през 2006 г., беше наречен „Божият инфлуенсър“

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас

България Преди 1 час

Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали

<p>Бурята &bdquo;Яри&ldquo; остави 80 хиляди без ток във Финалдния</p>

Бурята „Яри“ остави 80 хиляди без ток във Финалдния

Свят Преди 1 час

Силните ветрове доведоха до проблеми с транспорта в страната

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Звездите на One Direction се сбогуваха с Лиъм Пейн (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Лиъм Пейн бе погребан вчера на частна церемония в Бъкингамшир

Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова

Мария Захарова: Русия е готова да обмисли всяка „реалистична“ инициатива за мир в Украйна

Свят Преди 2 часа

Говорителката на руското външно министерство каза още, че новата американската база за отбрана срещу балистични ракети в Северна Полша ще доведе до повишаване на общото ниво на ядрена опасност

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

Ново забавяне на медицинските хеликоптери, неустойка от 500 000 лв. иска МЗ

България Преди 2 часа

Новите срокове, които се посочват от производителя, са края на февруари 2025 г. за хеликоптер №2 и края на март 2025 г. за хеликоптер №3

,

Мъж опита да пренесе 300 тарантули, прикрепени към корема му

Свят Преди 2 часа

При претърсването са открити стотици насекоми, опаковани в торбички с цип, прикрепени към корема му

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

„Възраждане“ биха подкрепили Силви Кирилов, ако ИТН потърсят подкрепата им

България Преди 2 часа

Това заяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

Код червено: Ураганен вятър в петък, пригответе се за мразовит уикенд

България Преди 2 часа

Усещането ще е за късна есен и подранила зима, в неделя призори температурите ще са отрицателни - до минус 7 - минус 8 в обичайно студените места у нас

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

Специализирана полицейска операция на АМ „Тракия“

България Преди 3 часа

В нея участват полицаи, данъчни и служители на Агенция "Митници"

<p>&ldquo;Дълговата спирачка&rdquo; на Германия е под въпрос</p>

Изборите поставят под въпрос легендарната “дългова спирачка” на Германия

Свят Преди 3 часа

Крепостта на Ангела Меркел срещу фискалната безотговорност изглежда все по-несъвместима с един много променен свят