Н икога няма да забравя нощта на 1973, когато спях под Буда от Бамиян.
Това гласи коментар под снимка в Инстаграм, направена от световноизвестния фотограф Стив Маккюри.
Публикацията в официалния профил на фотографа съдържа две снимки - първата изобразява единия от двамата гигантски Буда в Бамиян, направена през 1992 г.
Във втората снимка - направена през 2003 г., фотографът заснема вече празното място, където преди това е стоял монументът.
Историята на гигантските Буда от Бамиян
През втори век градът Бамиян в Афганистан процъфтявал будизмът до инвазията на исляма през втората половина на седми век.
Построени през шести век, двете каменни статуи на Буда са били с изглед към долината.
Първата статуя е била висока 35 метра, а другата – 53 метра. Те са се намирали в каменни ниши с големина 38 и 58 метра. Телата на статуите са издялани направо от скалата, докато детайлите са били моделирани от глина, смесена със слама и покрити с хоросан.
Местните хора наричали по-голямата статуя Салсал ("светлината пронизва вселената") и я смятали за мъжка, а съответно по-малката смятали за женска и я наричали Шамама ("кралицата майка").
Преживели над 1, 500 години история, безхаберие и война, тези статуи на Буда са били поразително напомняне за някогашния оживен район на Пътя на коприната, който е преминавал през долината Бамиян. Градът Бамиян е включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО и е привличал туристи и археолози до момента, в който Афганистан не се превръща в твърде нестабилна територия.
Най-тежкото посегателство срещу световно културно наследство
През март 2001 г. талибаните в Афганистан поставят взривни вещества в основата на двете статуи на Буда и ги изравняват със земята. Отнело е няколко седмици 1500-годишните монументи да бъдат сринати напълно.
"Истинска катастрофа! Тези статуи бяха сред първите унищожени обекти със световно значение. Това, което шокира хората наистина бе, че при други разрушения целта е била грабежи, но тук няма какво да крадеш. Те просто ги унищожиха. В този момент на света му стана ясно, че нещо се е променило", казва френският фоторепортер Паскал Мейтр пред National Geographic. През годините той заснема няколко пъти двете статуи преди и след тяхното унищожаване.
"След като оцеляват в продължение на 1, 500 години в долината Бамиян, която се намира по протежението на древния търговски път между Китай и Южна Азия, талибаните унищожават древните Буди за броени седмици през март 2001 г.", пише в публикацията си от по-горе Стив Маккюри.
Международният отзвук категорично осъжда този акт и през следващите години случаят е разглеждан като най-тежкото посегателство срещу световно културно наследство, както и пример за изключителната религиозна нетолерантност на талибаните.
След края на войната с талибаните, стартират международни усилия за повторно изграждане на статуите, а в тези усилия се включват правителството на Япония, различни организации като афганистанския институт в Будендорф, техническият Университет в Цюрих.
Китайският будистки поклонник Сюен Дзан споменава и за трета статуя на легнал Буда на същото място през шести век, но още няма ясни доказателства дали е имало такава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!