Ч илийската пустиня Атакама - най-сухата неполярна пустиня на планетата - в момента е покрита с красиви лилави цветя. Може да изглежда странно, че растенията цъфтят на такова враждебно място, но още по-странно е, че това се случва в разгара на зимата, няколко месеца по-рано от очакваното.
Явлението е известно като "desierto florido" (цъфтяща пустиня) и се случва на всеки няколко години, като покрива пустинята с цветя. Обикновено пясъчният, скалист и безплоден пейзаж се превръща в градина от 200 различни вида розови, лилави и жълти цветове, които се простират на стотици километри.
Събитието обикновено се случва между септември и ноември - пролетта в Чили - когато валежите, температурата и слънчевата светлина обединяват усилията си, за да събудят спящите пустинни семена. Но сегашният цъфтеж е необичайно ранен - в момента е средата на зимата в южното полукълбо - и това се дължи на Ел Ниньо.
Ел Ниньо и неговият аналог Ла Ниня са екстремните фази на цикъла Ел Ниньо-южна осцилация (ENSO) - повтарящ се климатичен модел, който описва как промените в температурата на водата в Тихия океан оказват глобално въздействие върху света. Засягат се всички аспекти - от ветровете, температурата и валежите до интензивността на ураганите.
По време на Ел Ниньо - "топлата фаза" на ENSO - температурата на океанската повърхност се повишава в централната и източната част на тропическия Тихи океан. Това съвпада с увеличаването на валежите, което обяснява неотдавнашните проливни дъждове в пустинята Атакама, които накараха цветята да оживеят.
Earth's Driest Hot Desert Just Turned Purple In Rare Winter Bloomhttps://t.co/JwqlQsANVR
— IFLScience (@IFLScience) July 11, 2024
Цветовете все още не са достатъчно на брой, за да бъдат считани за "desierto florido", казва пред Ройтерс Сезар Писаро, ръководител на отдела за опазване на биоразнообразието в Националната горска корпорация (CONAF), организация, управлявана от чилийското правителство. Но с очакваните повече дъждове те вероятно ще се разпространят на по-голяма площ.
"Междувременно трябва да изчакаме", каза Писаро.
Атакама е най-сухата неполярна пустиня - но не и най-сухото място на Земята, тази титла принадлежи на място, което може би не очаквате - на някои места в нея падат само от 1 до 3 милиметра валежи годишно. Но това не е попречило на живота там да процъфтява.
През последните 40 години са се случили около 15 случая на цъфтеж. Според Ройтерс последният път, когато се е случило толкова рано, е бил през 2015 г.
През 2022 г. чилийското правителство обяви създаването на нов национален парк в провинция Копиапо в опит да защити тези впечатляващи прояви заедно с дивата природа, която те подпомагат.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!