З оологическата градина в Дъблин скърби за загубата на шимпанзе, записало името си в историята.
(Във видеото може да научите повече за: Шимпанзе е първият примат, летял в Космоса)
Според съобщение на ирландския зоопарк от 23 юли 62-годишното шимпанзе Бети, най-възрастният представител на вида под човешка опека, е била евтаназирана поради „свързани с възрастта състояния“, които са повлияли на здравето ѝ.
Съобщението включваше почит към Бети от дългогодишната гледачка Хелън Кларк Бенет, която пристига в зоопарка през 1964 г. и участва в чаените партита на шимпанзетата. Тогава бащата на Бенет се е грижил за шимпанзето и я описва като „силна“ и „упорита“.
Oldest Living Chimp in Human Care Dead at 62 https://t.co/kjWaeRruGO
— People Pets (@PEOPLEPets) July 24, 2024
В напреднала възраст шимпанзето се е сблъсквало с хроничен артрит и влошена бъбречна функция. Уредникът на зоопарка отбелязва, че тези състояния са повлияли на „подвижността и теглото на Бети и не могат да бъдат поправени с допълнителни медицински или хирургически интервенции. Влошеното здравословно състояние на примата накарало екипа за грижи за животните в зоопарка да вземе „трудното решение“ да евтаназира възрастното шимпанзе.
Бенет изрази подкрепата си за решението на зоологическата градина, като написа:
„Въпреки че ми е невероятно тъжно да се сбогувам с другар, който имах от детството си, съм уверена, че евтаназирането на Бети беше правилното решение, което гарантира, че тя няма да страда ненужно и й позволява да запази достойнството си до самия край. Това ме успокоява много.“
Във вторник, 23 юли, зоологическата градина сподели неприятната новина във Фейсбук, като предизвика съчувствието на много посетители в коментарите. Един от тях пише:
„Толкова много спомени и снимки на красивата Бети, които да пазим“, а друг добавя:
„Толкова тъжно. Толкова съжалявам за загубата на Бети. Съболезнования на всички в зоологическата градина в Дъблин.“
В почитта си Бенет припомни приятни спомени за шимпанзето, включително приятелството ѝ през целия живот с колежката ѝ Уенди, която почина през 2014 г.
„Макар Уенди да имаше дръзка страна, Бети умееше да я държи честно!“, казва Бенет.
Шимпанзето имало и майчински инстинкти и „се заело да защити“ сина на доминиращо мъжко шимпанзе след смъртта на майка му.
„Никога няма да има друг като Бети и тя ще липсва много на всички в зоопарка в Дъблин, както и на много поколения посетители, които имаха щастието да я познават“, казва Бенет.
По-рано този месец два азиатски слона умряха в зоологическата градина от Ендотелиотропен херпесвирус на слона - смъртоносен вирус, който засяга млади слонове. Оттогава насам още два слона, намиращи се под грижите на зоологическата градина, са заболели от вируса, но не показват признаци на заболяване и са показали положителен резултат за антитела, които увеличават шансовете им да оцелеят, според публикация във Facebook от 18 юли.
В изявление зоологическата градина посочва, че се полагат „глобални усилия“ за разработване на ваксина срещу вируса.
„Зоологическите градини и изследователите на дивата природа по света работят неуморно, за да намерят решение, което да запази бъдещето на популацията на слоновете“, пишат те.
*Снимката е илюстративна!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!