Любовта на хората към целувките датира от далечни времена, но докъде точно? Скорошни изследвания разкриха, че изкуството на целуването е било в разгара си още преди зашеметяващите 4500 години в Месопотамия, и те имат клинопис, за да го докажат!
Според новото изследване, проведено от д-р Троелс Панк Арбьол от Университета в Копенхаген и д-р Софи Лунд Расмусен от Оксфордския университет, данните от различни източници показват, че целуването е било утвърдена традиция дори по-рано, отколкото се смяташе досега, като може да измести най-ранните документи с цели 1000 години назад - до 2500 г. пр. Предишните доказателства, приемани за произход на целувката, идваха от Южна Азия и я поставяха в периода преди 3500 години.
Новите изследвания твърдят, че в Месопотамия, която обхваща регионите между реките Ефрат и Тигър (днешен Ирак и Сирия), древните хора са изразявали своята привързаност чрез контакт с устни, за което свидетелстват запазените до днес клинописни надписи върху глинени плочки. Тези плочки дават ясни примери за това как целувката се е смятала за част от романтичните отношения, както и от приятелството и семейните връзки.
Не просто човешка проява на привързаност
Според д-р Арбол, откриването на тези доказателства за целувки в отделни райони на света предполага, че актът на целуване може да е присъщо и фундаментално поведение при хората. Той казва:
"Следователно целувката не трябва да се разглежда като обичай, който е възникнал изключително в един регион и се е разпространил оттам, а по-скоро изглежда, че се е практикувал в множество древни култури в продължение на няколко хилядолетия."
Но почакайте, има още нещо в тази завладяваща история на целуването. Оказва се, че най-близките ни роднини в животинското царство - бонобо и шимпанзе - също се занимават с поведение, подобно на целуването. Кой би си помислил, че целувката има толкова дълбоки еволюционни корени?
Нежните постъпки могат да имат болезнени последици
В доклада се разглежда и една по-малко благоприятна страна на традицията. Освен предаването на топлото чувство на любов и привързаност и освобождаването на допамина, който всички обичаме, могат да се предадат и други, по-малко желани неща. Колкото и възхитителна да е целувката, тя може несъзнателно да е служила за пренасяне на микроорганизми, което може да доведе до разпространение на вируси сред хората.
Но идеята, че актът на целуване внезапно е предизвикал разпространението на конкретни патогени, все още е предмет на дискусия. Например изследователите са предложили, че въвеждането на целувката може да е ускорило предаването на вируса на херпес симплекс 1.
Въпреки че има древни медицински текстове от Месопотамия, в които се споменава заболяване със симптоми, наподобяващи вируса на херпес симплекс 1, важно е да се помни, че тези текстове са били повлияни от културни и религиозни представи. Поради това трябва да се внимава при тълкуването им по номинална стойност.
Д-р Арбьол отбелязва:
"Въпреки това е интересно да се отбележат някои прилики между болестта, известна като бушану в древните медицински текстове от Месопотамия, и симптомите, причинени от инфекциите с херпес симплекс. Заболяването bu'shanu е било локализирано предимно в или около устата и гърлото, а симптомите са включвали везикули в или около устата, което е един от доминиращите признаци на херпесната инфекция."
И съавторът на изследването д-р Расмусен добавя: "Всъщност, това е една от най-значимите болести, които се наблюдават в България:
"Ако практиката на целуване е била широко разпространена и утвърдена в редица древни общества, ефектите от целуването по отношение на предаването на патогени вероятно трябва да са били повече или по-малко постоянни".
Като се има предвид, че произходът на този грозен недъг е проследен още по-назад, в доклад отпреди 6 години се казва, че определен хоминид, живял преди 2 милиона години, е обвинен, че се е заразил с вируса от шимпанзетата, а след това го е предал на Homo erectus. Но това разпространение не е станало чрез целувки, а по хранителната верига - те са яли месо, което е съдържало вируса, предавайки го нагоре по хранителната верига.
Д-р Арбьол и д-р Расмусен предполагат, че бъдещи изследвания, включващи древен ДНК анализ и интердисциплинарни подходи, ще хвърлят повече светлина върху сложните исторически процеси и социални взаимодействия, свързани с целуването, включително потенциалната му роля в ранното предаване на болести.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!