И ма минерал, който е толкова рядък, че в целия свят е открит само един екземпляр от него.
(Във видеото може да научите повече за: Продадоха на търг рядък розов диамант)
Нарича се кяутуит - миниатюрно зрънце с цвят на тиня, тежащо само една трета от грама (1,61 карата). На пръв поглед може да го сбъркате с кехлибар или топаз, но невзрачното минерално зрънце има непреходна стойност.
Самият камък е закупен през 2010 г. от гемолога Кьов Тху на пазар в Чаунг-ги в Мианмар, който смята, че суровият камък е минерал, наречен шеелит. След като фасетира камъка обаче, той разбира, че гледа нещо необичайно.
Тъй като не може да сравни минерала с нищо познато, той го изпраща в лабораторията на Американския гемологичен институт (GIA) в Банкок, Тайланд. Там минералозите успели да свържат камъка със синтетичен BiSbO4 - антимонат на бисмута - макар и с формулата Bi3+Sb5+O4, подредба, която никога досега не е откривана в природата.
„Това е първият в света. Не се среща в други държави. От проучванията на терен и купуването на камъни от пазара в Ханае, разбрах, че този камък е малко странен и го купих. След това, когато стигнах до Янгон, го разгледах и установих, че това не прилича на нито един друг скъпоценен камък, който някога сме намирали“, казва Ту пред The Myanmar Times през 2016 г.
The World's Rarest Mineral Is So Rare It's Only Ever Been Found Oncehttps://t.co/vXpUrTz0Ia pic.twitter.com/xVeGKQ7VK2
— ScienceAlert (@ScienceAlert) November 29, 2024
Не знаем много за самия камък. Той е с наситен оранжев цвят, с червен обертон и бяла ивица; това е цветът на праха, който скъпоценният камък произвежда, когато се влачи по груба повърхност. Той има и кухи, тръбовидни включвания, наречени en echelon вени, които са причинени от напрежението при срязване - доказателство за естественото му образуване.
Геолозите смятат, че това вероятно е магмен произход, включване в един вид обикновена вулканична скала, наречена пегматит, разпространена в региона, където е намерен камъкът. Подобно на гранита, съставът на пегматита е подобен на този на плодова торта, с различни минерали, разбъркани заедно; често в пегматита се откриват големи кристали от скъпоценни камъни.
Следите от титан, ниобий, волфрам и уран в киавтуита съответстват на пегматитова формация. Освен това експериментите в лабораторията показват, че кристалите на бисмутовия антимонит се образуват при високи температури, съответстващи на температурите на охлаждащата се магма. Тъй като минералът изглежда е толкова рядък, вероятно има и други специални обстоятелства за начина на образуването му, но не знаем какви са те.
Стойността на киавтуите в момента е посочена като безценна. Вторият най-редък скъпоценен камък в света, минерал, наречен палинит, се оценява на 50 000 до 60 000 щатски долара за карат. Уф.
Единственото известно в света парче киавтуит в момента се намира на сигурно място в Националния исторически музей на окръг Лос Анджелис.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!