К огато чуете думата „пъзел”, вероятно си спомняте за картинките на малки парченца, които в детството си подреждахме през дългите дъждовни дни. Но сигурно не се досещате, че кубчето на Рубик също е пъзел – 3D пъзел, който обаче изисква различен начин на мислене. Те са механични и доста по-сложни, често са изработени от дърво или метал. Тук предизвикателството е доста по-сериозно, но пък ще ви донесе още по-голяма наслада след като го преодолеете.
Ето няколко любопитни факта за най-популярните 3D пъзели.
- Кубчето на Рубик
Този пъзел е измислен от унгарския архитект и професор Ерно Рубик през далечната 1974 г. Това е било прототип с 54 квадрата, които съставят голям куб и се местят във всички посоки, без кубът да се разпадне. Когато към квадратите се добавят цветовете, се появява днешната главоблъсканица. Тя е патентована през 1975 г. и започва да се произвежда първо в Унгария. През 1980 г. започва разпространението на кубчето по целия свят и скоро то става най-популярната играчка за малки и големи в историята.
Макар и трудни за разгадаване, кубчето на Рубик си има определени алгоритми – поредица от движения, които могат да се научат и да се използват при нареждането на пъзела. Разбира се, това важи и за всички останали триизмерни пъзели.
- Пъзел Танграм
Пъзелът Танграм е роден в Китай. Той представлява квадрат, разделен на седем специфични геометрични фигури, които могат да се съберат в квадрата само при един начин на подреждане. Но с тези фигури могат да се наредят и причудливи фигури на животни и предмети. Сложността на задачата е, че имате само седем различни части и един силует, който трябва да повторите, като ги съедините по различен начин.
- Пъзели Kumiki, Burr и Chuck
Японците пък са създатели на пъзела Kumiki. Това са елегантни на вид парчета дърво, които са нарязани по много различни начини и имат множество издатини и вдлъбнатини, различни по размер и форма. Частите се свързват триизмерно и се заключват една в друга, за да създадат модели на животни или самолети, но само ако се подредят по конкретен начин и в точно определена последователност. Изглеждат като детски играчки, но понякога са невероятно сложни. Нищо чудно дори и веднъж да успеете да наредите такъв пъзел, вторият път той отново да ви затрудни.
След Kumiki се появиха и пъзелите Burr и Chuck. Пъзелите Burr представляват прости наглед кубове, сфери и звезди с неголям брой части, които обаче могат да ви накарат да си блъскате главата часове, дори дни наред. Пъзелите Chuck са още по-сложни геометрични структури, които се сглобяват от U-образни части и изискват умения за висш пилотаж в триизмерното пространство и математическо мислене.
- Модели на сгради и превозни средства
През 1989 г. един изобретател любител от френско-канадски произход на име Пол Галант създава първия 3D пъзел от парчета пяна, облепени с оцветена хартия. Те се оказват доста лесни за сглобяване във всички измерения, като в същото време са достатъчно здрави, за да поддържат цяла триизмерна конструкция. С тази технология започват да се произвеждат модели на средновековни замъци, алпийски села, знакови световни сгради, модели на автомобили и самолети. Това занимание става популярно толкова бързо, че две години по-късно компанията Gallant вече произвежда по 30 хиляди пъзела на ден, за да задоволи търсенето на пазара.