4

О т няколко седмици насам темата за новия щам на коронавируса COVID-19 предизвиква много притеснения. Растящият брой на заразените, както и на смъртните случаи, принудиха властите в няколко страни да вземат извънредни мерки за ограничаването на заразата. Коронавирусът може и да изглежда плашещо, но всъщност бледнее в сравнение с някои други болести, белязали човешката история.  

Бубонната чума

Чумата, известна и като „Черната смърт“, връхлита Европа в средата на 14 в. и отнема живота на над 50 млн. души (около 60% от населението на Стария континент). Повечето историци смятат, че болестта е тръгнала от степите на Централна Азия – район, който и до днес се счита за истински „чумен резервоар“. Причината е, че там живеят много гризачи, които са основни преносители на опасната зараза.  

Любопитен факт е, че първата известна чумна епидемия е избухнала в Египет през 541 г. Последното подобно събитие пък датира от 1894 г., когато заразата обхваща китайската провинция Юнан и достига Хонконг. Чумата продължава да съществува и днес. Благодарение на ваксините и антибиотиците, тя отнема живота на сравнително малък брой хора. Въпреки това, през последното десетилетие болестта взе стотици жертви в страни като Мадагаскар, Конго и Перу.

Едра шарка

Смята се, че едрата шарка се е появила за пръв път преди около 10 000 години. Причинява се от два вида вируси – Variola major и Variola minor. Болестта засяга само хората, като инкубационния период продължава около две седмици. През 18 в. средно по над 400 000 души годишно са умирали от едра шарка. Смъртността при новородените надхвърляла 80%, а една трета от оцелелите губели своето зрение.

По данни на Световната здравна организация, едрата шарка е победена и нови случаи не са регистрирани от края на 70-те години на миналия век. Този успех става възможен след провеждането на масова кампания за ваксиниране срещу болестта, започнала през 1967 г. Съществуват притеснения, че едрата шарка някой ден може да бъде използвана като биологично оръжие. Експертите на свой ред успокояват, че шансът това да се случи е малък, а и в световен мащаб има големи запаси от ваксини срещу болестта.

Испански грип

С името Испански грип в историята остава пандемията от инфлуенца, обхванала света през 1918 г. Точна статистика за броя на жертвите няма. Предполага се, че болестта е отнела живота на между 50 и 130 млн. души. В България загиналите са около 80 000. Заразата достига дори до отдалечени райони като Арктика и островните групи в Тихия океан. Изследванията сочат, че само за 24 седмици Испанският грип убива повече хора отколкото СПИН за няколко десетилетия.

Испанският грип засяга предимно млади хора в отлично здраве. По-късно става ясно, че болестта предизвиква свръхреакция на имунната система, което на практика опустошава тялото на заразения. Учените смятат, че основната причина за пандемията е неимоверно нарасналият брой на пътуванията на хора в световен мащаб. В началото на 20 в. модерните транспортни системи улесняват придвижването на близки и далечни разстояния, което спомага за бързото разпространяване на болестта.

Холера

Холерата е едно от най-опасните инфекциозни заболявания. В някои случаи е възможно човек да умре от тази болест в рамките на три часа. До началото на 19 в. холерата е разпространена предимно в Индия, като основен източник е река Ганг. С течение на времето заразата се разпространява и в други страни, предизвиквайки няколко епидемии с десетки хиляди жертви.

В наши дни холерата на практика е унищожена в Европа и Северна Америка, благодарение на пречистването и хлорирането на питейната вода. В някои страни от Третия свят, обаче, заразата продължава да е сериозен проблем. Пример за това е Йемен, където по някои оценки през 2019 г. са били регистрирани около 1,5 млн. случая на заразени с опасната болест.  

Малария

Първите писмени сведения за заболявания с признаци, напомнящи за малария, датират от 2700 г. пр. н. е. в Китай. Много учени смятат, че болестта е допринесла за упадъка на Римската империя. Самата дума „малария“ произлиза от средновековния италиански език и в буквален превод означава „лош въздух“. Заразата е известна и с името „блатна треска“, тъй като е асоциирана с наличието на блата и застояли води.

И до ден днешен маларията продължава да отнема живота на хиляди хора, основно в страни от Третия свят. През 2018 г. броят на заразените е бил 228 млн. души, а 405 000 от тях са починали. Над 90% от въпросните случаи са регистрирани в Африка. Маларията има изключително негативен ефект върху икономиката на континента и ежегодно нанася щети в размер на около 12 млрд. долара, изчисляват експерти.

Жълта треска

Жълтата треска е още една изключително опасна болест, причинила няколко опустошителни епидемии. Една от тях избухва през 16 в. и обхваща Италия, Франция, Испания и Англия. През 19 в. заразата отнема живота на около 300 000 души в Испания. Въпреки че съществува ваксина срещу това заболяване, то продължава да върлува в някои райони на Африка и Южна Америка. Според Световната здравна организация, болестта убива по около 200 000 души всяка година.

SARS

Вирусът SARS (съкратено от Severe Acute Respiratory Syndrome или Тежък Остър Респираторен Синдром) предизвика голяма паника през 2003 г. По данни на Световната здравна организация, болестта е отнела живота на 774 души, а общият брой на заразените е над 8000. Освен това, много други са били хоспитализирани заради проблеми с дишането. Смята се, че първите случаи на SARS са причинени от вид прилепи, живеещи в Китай.

В рамките на година, болестта засегна няколко държави. Разпространението й беше спряно благодарение на взетите извънредни мерки за безопасност. Учени предупреждават, че основният риск при подобни зарази е тяхната способност да мутират бързо. За щастие, към настоящия момент броят на заразените е незначителен, като в повечето случаи става въпрос за лабораторни инциденти или предаване на болестта от животно на човек.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 4
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

4 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Мицкоски: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС</p>

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в РС Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Свят Преди 8 минути

Той коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Германия предупреди за руска дезинформация, целяща да повлияе върху изборите

Свят Преди 24 минути

Предсрочният парламентарен вот ще се проведе в неделя

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

Акция срещу наркоразпространението в София, има арестувани

България Преди 1 час

Сред задържаните са двама младежи на 19 и на 20 години

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Тийнейджър е арестуван за нападението с граната във Франция

Свят Преди 1 час

17-годишният бил задържан във връзка с друг случай в Гренобъл - за опит за убийство

"Хамас" освободи още двама заложници

"Хамас" освободи още двама заложници

Свят Преди 2 часа

Двамата мъже, Тал Шохам и Авера Мегисту, бяха предадени на Червения кръст в град Рафах

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Откриха череп на "царя на древната египетска гора"

Свят Преди 2 часа

Палеонтолози се надяват, че костите ще разкрият защо хищникът е изчезнал

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Плевнелиев: Всяка държава, влязла в еврозоната, е по-богата от България

Пари Преди 2 часа

Има по-високо доверие на пазарите, на инвеститорите и по-добре работещи институции, подчерта той

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Семейството на Шири Бибас потвърди, че предаденото снощи от "Хамас" тяло е нейното

Свят Преди 3 часа

Тя бе отвлечена при атаката срещу Израел на 7 октомври 2023 година

<p><strong><span style="color:#499bff;">Мразовита сутрин:</span></strong> Къде отчетоха до <strong><span style="color:#499bff;">-23&deg;C</span></strong> 🥶</p>

Мразовита сутрин: Къде отчетоха до -23°C 🥶

България Преди 3 часа

Още 5-6 дни температурите ще останат минусови, каза климатологът Симеон Матев

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Очаква се поскъпване на олиото, има недостиг на слънчоглед

Пари Преди 4 часа

Българските заводи за растителни масла се готвят за загуби и за затваряне на цехове

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 4 часа

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 5 часа

По време на гоненията против християнството вярващите с опасност за живота си прибирали телата на мъчениците и благоговейно ги погребвали в скрити места

<p>Огромни военни колони преминават през България</p>

Огромни военни колони ще преминават от днес до 20 март през България

България Преди 5 часа

Придвижването ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция

Какво представлява синдромът на късия сън

Какво представлява синдромът на късия сън

Любопитно Преди 5 часа

Синдромът на краткия сънсе отнася за хора, които естествено и редовно спят по-малко от шест часа

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 5 часа

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 5 часа

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия