С лучвало ли ви се е да погледнете към банята и да си помислите „Не, не днес!“?
Е, не сте сами, тъй като къпането е било много възходяща и низходяща тенденция в историята и в различните култури. Обществените бани в Древен Рим са били грандиозно събитие, в което всички слоеве на римското общество често са се къпели в гореща вода. Това контрастира с хората в ранномодерна Европа, които избягват чистата вода от страх, че тя причинява болести. Има и по-нови времена, когато наличието на вани и душове в къщата се счита за съществено. Тези различни тенденции повдигат важния въпрос: какво се случва, когато хората решат да не се къпят?
Мръсни изключения
На 94-годишна възраст Аму Хаджи е известен като „най-мръсния човек в света“. На снимките тялото му е покрито с мръсотия, а той често е виждан да пуши по няколко цигари наведнъж. В продължение на повече от половин век този ирански отшелник отказвал да се доближи до чиста вода или сапун, тъй като смятал, че това ще го разболее.
Навикът да не се мие се появява за първи път след емоционални неуспехи в младостта му, които го карат да води изолиран живот. Дори мисълта за чиста вода и храна го карала да се притеснява, а любимата му храна била развалено месо с добавка от животински изпражнения, които изгарял в лулата си.
В крайна сметка, след дългогодишна съпротива, той се поддава на натиска на връстниците си и се измива. За съжаление, няколко месеца по-късно, през октомври 2022 г., той се разболява и умира. Въпреки че хората спекулират, че банята е в основата на кончината му, в момента няма доказателства, които да сочат това, и не можем да изключим, че причината за смъртта е просто старост - все пак той е бил на 94 години.
Amou Haji dubbed as the "World's Dirtiest Man" was an Iranian man known for not bathing for more than 60 years. Despite his unhygienic lifestyle, he lived to the age of 94. He died a few months after bathing for the first time in 6 decades. pic.twitter.com/ymOJip0kZU
— Creepy (@creepydotorg) March 12, 2024
Аму Хаджи не е единственият известен некъпещ се. През 2009 г. бе съобщено, че Кайлаш Сингх (селскостопански работник във Варанаси, Индия) не се е къпал и не си е мил зъбите повече от 35 години. Бащата на седем дъщери твърдял, че не се мие от любов към страната си, съседите обаче твърдят, че това е станало, защото един ясновидец казал, че ако не се мие, ще бъде благословен със син. Затова той използвал „огнена баня“, за да се поддържа чист, вярвайки, че запалването на огън помага за унищожаването на микробите и инфекциите в тялото.
Това също не е съвременно явление. Още през XVIII в. имало един мъж на име Натаниъл Бентли, търговец, живеещ в Лондон, който очевидно отказвал да се мие или чисти, след като годеницата му трагично загинала в деня на сватбата им. Нечистоплътните му постъпки го превръщат в знаменитост по онова време и му спечелват името „Мръсното пиле“. Къщата и складът му били толкова мръсни, че всички писма, адресирани до „Мръсния склад, Лондон“, били доставяни до него.
This video of Amou Haji, who was dubbed the "world's dirtiest man" for not bathing for over 60 years, was captured just months before his death at age 94.
— Morbid Knowledge (@Morbidful) June 15, 2024
This footage was filmed shortly after his very first bath in 67 years.
Haji lived in a self-dug hole or occasionally in a… pic.twitter.com/F3sSNlavrJ
Това очевидно са крайни случаи. Във всички случаи изглежда, че хората са спрели да се почистват в резултат на дълбоко лични преживявания. Трудно е също така да се разбере до каква степен техните особени навици са се отразили пряко на здравето им, но има основателна причина да не се опитваме да подражаваме на техния пример.
Какво се случва, ако не се миете дълго време? В кожата съществува деликатен баланс между добрите бактерии и другите микроорганизми (твърде честото миене/търкане или твърде малкото къпане могат да нарушат баланса).
Д-р Саманта Айзман
Не съществуват конкретни препоръки за това колко често трябва да се къпете, дори мненията на научните експерти могат да се различават. Въпреки това най-често срещаното оплакване за някой, който не се къпе редовно, е, че може да предизвика неприятна миризма. Това се причинява от бактериите и потта, които се задържат в цепнатините на кожата.
„На кожата съществува деликатен баланс между добрите бактерии и другите микроорганизми (твърде честото миене/скрабиране или твърде малкото къпане може да наруши баланса). Без миене много кожни бактерии/организми могат да се разраснат прекомерно, но най-тревожен би бил Staphylococcus aureus“, казва д-р Саманта Айзман от Sinclair Dermatology пред IFLScience.
Staphylococcus aureus е грам-положителна бактерия (бактерия с дебела клетъчна стена), която може да причини много клинични заболявания, включително инфекции, които обикновено наричаме „стафилококови инфекции“. В повечето условия те не причиняват вреда, понякога обаче стафилокококовите инфекции могат да станат сериозни и дори фатални.
Липсата на миене също може да доведе до натрупване на мъртва кожа. Този слой е известен като рогов слой, въпреки че няма нищо общо с усещането за разголеност. Вместо това се отнася за кожни клетки, които са се втвърдили като животински рога.
Друг проблем, свързан с немиенето, е възможният риск от предаване на болести. Винаги, когато наближи сезонът на грипа или когато се увеличи броят на случаите на COVID, едно от първите неща, за които хората започват да говорят, е хигиената на ръцете. Това е не само защитна мярка, предназначена да помогне на хората, но и жизненоважна стъпка за спиране на предаването на инфекции от човек на човек, особено в медицинските заведения.
Айзман предполага, че много кожни състояния могат да се влошат, ако не се миете, като някои от тях включват:
- Акне - често срещано състояние на кожата, което причинява омазняване на кожата, петна, а понякога и болезнени или горещи при допир зони.
- Атопичен дерматит/екзема - възпаление, което уврежда кожната бариера, което причинява сухота, сърбеж и обриви.
- Себореен дерматит - често засяга места по тялото с много мастни жлези (напр. скалпа), като може да причини обриви по тялото и пърхот.
- Кожни инфекции - те могат да включват фоликулит (при който космените фоликули се възпаляват) и язви (трудно зарастващи рани).
- Хидраденит супуратива - хронично възпалително състояние на кожата.
Какво може да се случи, ако се миете прекалено често?
Има и хора от другата страна на крайността, които се къпят по няколко пъти на ден, като Ал Рокер. Ето, че има и заболявания, които се появяват, ако се миете прекалено често, включително екзема, суха кожа и розацея.
Айзман обясни, че ако тези състояния се влошат, се препоръчва хората да използват измиване без сапун и без аромати, кратки душове вместо дълги душове или горещи вани, топла вода вместо гореща, да избягват силното търкане или ексфолианти, да подсушават с кърпа и да хидратират лицето и тялото след измиване.
И така, въпреки че виждаме крайни примери за хора, които се мият по няколко пъти на ден, и за хора, които години наред не употребяват и капка сапун, действителните препоръки за къпане се различават при различните експерти. Някои специалисти смятат, че трябва да се къпете всеки ден, а други - че два или три пъти седмично е най-подходящият вариант. Вероятно най-доброто, което можете да направите, е да слушате тялото си и да променяте честотата на къпане във ваната, докато откриете най-доброто за вас.
Съдържанието на тази статия не е предназначено да замени професионален медицински съвет, диагноза или лечение. Винаги се обръщайте към квалифицирани здравни специалисти с въпроси, които може да имате във връзка с медицински състояния.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!