Напоследък все повече хора решават да намалят консумацията си на месо или изцяло да изхвърлят този хранителен продукт от режима си на хранене. Това често е съпроводено с опит за по-здравословен начин на живот, опазване на природата и животинския свят.
Тенденцията за изключване на месото от менюто ни се разраства благодарение на инициативи, които стимулират яденето на повече растителни продукти и вегански организации, които разказват повече за това как яденето на по-малко месо влияе добре на човешкия организъм.
Консумацията расте
Това, което се знае днес е, че консумацията на месо се е увеличила главоломно за последните 50 години.
Произвеждането на месо за пазара е нараснало над пет пъти в сравнение с 60-те години на 20-ти век – от 70 милиона тона до над 330 милиона тона през 2017 година.
Една от главните причини за този ръст, разбира се, е фактът, че на планетата има много повече хора. За този период населението на Земята се е удвоило. В началото на 60-те години на миналия век хората са били около 3 милиарда, а днес сме повече от 7,6 милиарда.
Друга причина са и доходите. Наблюдава се, че колкото по-богата е една държава, толкова повече месо се консумира там.
Не само, че има повече хора на планетата, а и има повече хора, които могат да си позволят да ядат месо.
Къде ядат най-много месо?
Забелязва се отчетлива връзка между богатство и консумация на месо, когато се погледне политическата карта.
През 2013, от когато са и последните статистики, САЩ и Австралия оглавиха класацията, рамо до рамо с Нова Зеландия и Аржентина, с по 100 кг консумирано месо годишно на глава от населението. Това се равнява на 50 кокошки или половин крава.
Западна Европа също заема едни от челните позиции по консумация на месо с между 80 и 90 кг на човек. От другата страна са едни от най-бедните страни, при които консумацията на месо е минимална.
В Етиопия средната годишна консумация на месо на глава от населението възлиза на 7 кг, в Руанда – 8, а в Нигерия – 9. Това е около десет пъти по-малко в сравнение с европейците.
Според специалисти тенденцията за увеличаване на яденето на месо е по вина на развиващите се страни като Китай и Бразилия, които през последните десетилетия са увеличили консумацията си отчетливо. Бразилия дори вече задминава много от европейските страни.
Индия е едно от изключенията. Там яденето на месо не се е променило от 60 години насам и е винаги около 4 кг годишно на глава от населението.
Това се дължи от части на бедността, но и на културата на хиндуизма и други течения, които следва местното население.
Много хора в Северна Америка и Европа твърдят, че ограничават консумацията си на месо, но дали това влияе на статистиките? Всъщност не. САЩ дори беше близо до рекордно високи стойности за 2018.
В Европа тенденцията е подобна, но добрите новини са, че се яде все по-малко свинско и телешко за сметка на пилешкото месо, което би могло да даде положителен ефект за в бъдеще.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!