В една неделна сутрин във френския крайбрежен град Дуарненез опашка се извива пред вратата на пекарната. Това е доста често срещана гледка в цялата страна, където взимането на прясно изпечен хляб е ежедневен ритуал, но тук хората не си купуват просто багети. Повечето чакат да си купят кун аман (kouign-amann), наречен „най-мазният сладкиш в Европа“.
via @BBC_Travel
— World Travel Index News (@Wtravelindex_en) November 11, 2023
The fattiest pastry in Europe https://t.co/DGvoI0ewkT
Ако се консумира топъл, сладкишът е наслада за сетивата. Дъвчащата се, карамелизирана коричка покрива вътрешността на люспестия сладкиш, изпълнен с богат, маслен вкус. В превод от бретонски език кун аман буквално означава „маслена торта“, което е доста подходящо име, тъй като от шестте съставки в традиционната рецепта маслото е в най-голямо количество.
Кун аман е институция в Дуарнене - традиционен рибарски град, разположен в западната част на френския регион Бретан - сътворен там преди около 160 години. Сладкишът се родил по необходимост, когато пекарят Ив Рене Скордия, който притежавал магазин в града, трябвало да попълни набързо витрините, след като разпродал тортите си.
Kouign-amann. A new favorite. It’s delicious 😋 pic.twitter.com/sMocm6cPI2
— April Hood (@aprilrhood) November 12, 2023
Откривайки, че разполага само с тесто за хляб, масло и захар, той комбинирал съставките, като ги сложил в тестото и резултатът бил появата на кун аман.
Тортата бързо станала популярна в Бретан и скоро известността ѝ се разпространила из цяла Франция.
Традиционно сладкишът не съдържа допълнителни аромати и се прави така, че да може да се сервират няколко парчета, но по-малките, отделни сладкиши, наречени куинети, стават все по-популярни, както и тези с добавените вкусове.
Daily #photooftheday - we're up to K in the A-Z of France - what's your fav French thing/place beginning with K?
— The Good Life France (@lifefrance) June 7, 2021
📷 Kouignettes - sweet little buttery Breton Kouign-amman cakes! Resistance is futile...#thegoodlifefrance pic.twitter.com/MTMzxw6u1X
Кун аман се е превърнал в много повече от просто регионален специалитет. През последното десетилетие тортата стана популярна и в пекарните в САЩ както и в Япония и Сингапур.
Автентична рецепта на кун аман от Дуарнене
От Паскал Джаин
СЪСТАВКИ
150 г. брашно (и допълнително за поръсване на работната ви повърхност)
100 г. вода
3 г. мая
3 г. сол
175 г. полусолено масло със стайна температура
175 г. захар (и допълнително за поръсване)
Мляко за намазване
Метод на приготвяне
Стъпка 1
В електрически миксер, снабден с приставка за тесто, смесете брашното, водата, маята и солта и забъркайте тестото за 8 до 10 минути, докато стане гладко и разтегливо. Покрийте купата с чиста кърпа и оставете в хладилника за 30 минути.
Стъпка 2
Набрашнете кухненския плот и разточете с точилката тестото като кръг, докато стане с дебелина около 1 см. Намажете маслото върху тестото, до 1-2 см. от края. Поръсете равномерно отгоре със захарта. Използвайте пръстите си, за да смесите внимателно захарта с маслото, без да разкъсвате тестото. Сгънете и четирите страни към центъра, за да уловите маслото и захарта вътре в тестото.
Стъпка 3
Разточете тестото на правоъгълник и го завъртете три пъти на 90 градуса, като следвате техниката за бутер тесто. За да направите това, сгънете тестото на три като троен портфейл - сгънете една външна третина, за да покриете централната третина и след това сгънете останалото тесто отгоре. Обърнете го на 90 градуса и го разточете на правоъгълник. Повторете това още два пъти, като не забравяйте да обърнете тестото на 90 градуса. Уверете се, че блатът и точилката ви са поръсени с брашно и леко "завъртайте" тестото, за да не излизат захарта и маслото. (Разликата между kouign-amann и бутер тестото е, че 3-те завъртания с kouign-amann се правят едно след друго, без да се охлажда тестото.)
Стъпка 4
След като сте готови, прехвърлете тестото върху лист хартия за печене, поставете тестото в кръгла тава (около 20-22 см в диаметър) и притиснете тестото с пръсти, така че да заеме формата на съда.
Стъпка 5
Загрейте фурната до 180C. Намажете горната част на тестото с мляко. Печете около 35 минути, докато горната част стане златисто кафява и се карамелизира. Не изваждайте кун аман от съда веднага, а го оставете за 15 до 20 минути.
Преди да сервирате, поръсете малко захар отгоре.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!