О мръзнало ви е да се стъмва в 16:00 ч.? Е, след събота дните ще започнат да стават малко по-дълги.
(Във видеото: Астрономическата зима идва със сняг в събота)
Първият ден от уикенда - 21 декември - отбелязва зимното слънцестоене, което носи със себе си най-краткия ден и най-дългата нощ в годината.
От неделя, 22 декември, дните в Северното полукълбо ще започнат да стават малко по-дълги - всеки ден до края на юни.
В началото увеличението на дневната светлина ще бъде незначително, само с няколко секунди на ден, но постепенно ще нараства, докато през март дневната светлина се увеличи с три минути всеки ден, според уебсайта за прогнози за времето Almanac.
Точното количество на увеличената яркост зависи от това, в коя част на света се намирате.
Какво представлява зимното слънцестоене?
Известно още като Юл, слънцестоенето е празник на светлината и символичното възраждане на слънцето.
От научна гледна точка това е времето от годината, когато Земята е с най-крайния си наклон към или от Слънцето.
Наклонът означава, че Северното и Южното полукълбо получават много различно количество слънчева светлина, а дните и нощите са най-неравномерни.
По време на зимното слънцестоене в Северното полукълбо горната половина на Земята е отклонена от Слънцето, което води до най-краткия ден и най-дългата нощ в годината.
В същото време по време на лятното слънцестоене Северното полукълбо е обърнато към слънцето, което води до най-дългия ден и най-късата нощ в годината. Това слънцестоене се пада между 20 и 22 юни.
Датите на равноденствието и слънцестоенето обаче не са фиксирани поради елиптичната орбита на Земята около Слънцето.
🌞Winter Solstice 2024🌞
— Thomas Shum (@thomaskkshum) December 20, 2024
The Winter Solstice is a powerful time for spiritual transformation and a celebration of nature’s cycles. Occurring on December 21, 2024, at 4:19 AM EST, it marks the shortest day and longest night of the year in the Northern Hemisphere. pic.twitter.com/TpKRppYXmT
Какво представлява равноденствието?
По време на пролетното и есенното равноденствие оста на Земята и нейната орбита се подреждат така, че двете полукълба получават еднакво количество слънчева светлина.
По време на равноденствие денят и нощта продължават почти еднакво дълго - оттук идва и терминът, който идва от две латински думи, означаващи равно и нощ.
Докато слънцестоенето поставя началото на лятото и зимата, равноденствието бележи началото на пролетта и есента.
Защо датите са различни?
Датите на равноденствията и слънцестоенията варират, защото годината по съвременния Григориански календар не съвпада точно с времето, което е необходимо на Земята, за да завърши една обиколка около Слънцето.
Това означава, че времето на равноденствията и слънцестоенията бавно се отдалечава от Григорианския календар и слънцестоенето настъпва с около шест часа по-късно всяка година.
В крайна сметка изоставането става толкова голямо, че то се пада на различна дата.
За да се приведе календарът в съответствие с орбитата на Земята, на всеки четири години се въвежда високосен ден. Когато това се случи, датите на равноденствието и слънцестоенето се изместват към по-ранната дата.
Как се празнува в Обединеното кралство и Ирландия
Зимното слънцестоене се празнува в цял свят от хиляди години насам.
Това е един от ключовите поводи, в които английското наследство позволява на хората да се доближат до камъните, от които се състои Стоунхендж.
В предишни години огромни тълпи от хора са се събирали на мястото в равнината Солсбъри в Уилтшър, за да наблюдават изгрева, който обикновено се случва малко след 8 часа сутринта.
Смята се, че слънцестоенето се празнува в Стоунхендж от хиляди години.
Хората се събират и на древния обект Нюгрейндж в Ко Мийт, Ирландия.
Паметникът, който се състои от голяма кръгла могила с вътрешен каменен проход, се осветява всяка година, когато слънчевата светлина прониква през малък отвор над входа, известен като „покривната кутия“.
Камерата е осветена в продължение на 17 минути, като това е явление, което обществеността се събира, за да види отблизо.
В Пензанс, Корнуол, слънцестоенето се отбелязва с ежегодния фестивал Монтол.
Фестивалът, организиран за първи път през 2007 г., възражда традиционни корнуолски среднозимни обичаи и традиции, които датират от стотици години.
Състои се от хора, облечени в костюми и маски, представления и, когато се стъмни, шествие през главния град.
На южния бряг, в Брайтън, ще се проведе парадът „Burning the Clocks“. Събитието се състои от парад, на който местните жители носят домашно изработени хартиени и върбови фенери през града, а накрая ги хвърлят на огъня на плажа.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!