В елико Търново не спира да ни очарова. Малките улички, величествените гледки, история на всяка крачка.
Само на 4 км обаче се намира едно истинско съкровище. Арбанаси е малко селце, запазило духа на една отминала епоха, което ще ви предложи спокойствие и възможност за прекрасни разходки. И не на последно място страхотна гледка към Търново.
Празникът на селото е на 15 август, Успение Богородично и по традиция се отбелязва с литургия в манастира “Света Богородица”.
Какво можете да разгледате в Арбанаси? Със сигурност много църкви, манастири и чешми. Подбрахме няколко, които да не пропускате.
Констанцалиевата къща
Къщата-музей се намира на самата главна улица и представлява истински паметник на жилищната архитектура в Арбанаси. Строена още през XVII век за арбанашкия род Тафрили, къщата е закупена от Атанас Констанцалията, чието име носи и до днес. През дългото си съществуване къщата претърпява няколко ремонта и изменения. Днес в нея можете да видите експозиция на арбанашкия бит и култура през вековете.
Църква “Рождество Христово”
В югозападната част на селото се намира църквата “Рождество Христово”. Построена е още през XVI век като оттогава многократно е преизграждана. Изографисана е през ѝXVI-XVII век, а красива дърворезба украсява иконостасната преграда на основния храм. Първият иконостас е създаден през 1636 година, но днес можете да видите този, с който е подменен през XVIII век. Това е един от най-ранните примери за българското дърворезбарско изкуство. Когато сте вътре, потърсете и красивия стенопис Колелото на живота. Общата площ на стенописите е около 2000 кв. м. Днес църквата работи като музей.
Църква “Свети Архангел Михаил и Гавраил”
Църкви в Арбанаси има много. В южната част на селото ще стигнете до църквата “Свети Архангел Михаил и Гавраил”. Най-старата ѝ част вероятно е построена през XVII век, макар че според проучванията за основа е ползвана църква от XIII-XIV век. В днешния си вид църквата има сложна и интересна композиционна схема. Същинската църква се състои от олтар, наос и притвор по надлъжната ос, а от северната страна се намират параклисът “Света Параскева” и обширно преддверие.
Църква “Свети Димитър”
Църквата е разположена в центъра на днешното Арбанаси. Построяването ѝ се отнася към XVII век и се води най-ранният култов паметник в селото. Стенописите на църквата са завършени към 1621 година, както ни казва ктиторският надпис над входната врата. За съжаление, днес само част от стенописите са запазени и се намират в процес на реставрация. За момента и самата църква е затворена за посещения.
Арбанашки манастир “Света Богородица”
Манастирът се намира в северозападните покрайнини на селото и е действащ женски манастир. Основан е още по времето на Второто българско царство и е бил един от манастирите на Търновското светогорие, опасвали като венец старопрестолния град. Мястото няколко пъти е опустошавано по време на османското робство. Последното обновяване на сградата е завършено през 1868 година. Манастирът представлява комплекс от черква с параклис (“Света Троица”) и жилищни сгради. И тук можете да се насладите на прекрасни стенописи. Най-голямата ценност за манастира обаче е намиращата се в същинската църква чудотворна икона на Света Богородица. Тя е релефна и е обкована със сребро. Ценната реликва се датира още отпреди османското робство. Вероятно през XIII век е донесена от Атон, после е скрита и е открита случайно от овчарче на ливадите край църквата. Манастирът не предлага храна и подслон.
Арбанашки манастир “Свети Никола”
В падината в южната част на Арбанаси се намира още един девически манастир. “Свети Никола” е построен по времето на Асеневци, разрушен е през 1393 година и три века по-късно е построен отново. Посещаван е от редица видни революционери като Васил Левски, Стефан Стамболов, Матей Преображенски и други. В храма можете да се помолите на две чудодейни икони - на Свети Николай и на Света Богородица. Манастирът предлага места за настаняване.
Коконска чешма
Намира се на главната улица след Констанцалиевата къща. Кръстена е на една от нейните обитателки - Кокона Султана. Датира се от 1786 година.
Пазарска чешма
Чешмата се намира в самия център на селото и е построена през 1829 година от Мехмед Ага. На лицевата страна на чешмата има каменен надпис с релефни букви на староарабски. Всеки, който се наведе да пие вода от Пазарската чешма, може да прочете следното: "Земният живот на великодушния, мъдър и знатен Мехмед ага угасва. Като се кажат молитвените думи, нека Рафет да издекламира хронограмата му: Шахиншахът, признаващ достойнствата, Негово Величество Махмуд Гази: „Счетох за правилно да отбележа... колко е възвишен. Нека прояви Аллах великодушие и позволи да построи... съживителни чешми! Побеждаваща личност, та славата ѝ да бъде висша! 1245 г."
Къщата на Петър Дънов
Малцина знаят, че през 1912 година Петър Дънов работи в Арбанаси, където съставя “Завета на цветните лъчи на светлината”. На титулната страница е изписано мотото: "Винаги ще съм предан раб на Господа Иисуса Христа, Син Божий, 15 август, Търново, 1912". Вероятно къщата е била подарена на Учителя. Днес подът пропада и въпреки, че е обявена за паметник на културата не може да се спаси.
Ако решите да се разходите и край Арбанаси, също има какво да видите. Разбира се, Търново се намира близо и със сигурност ще се отправите натам. Но ако решите този път да заложите на нещо различно, събрахме няколко идеи.
До пещера “Калугерската дупка” се стига по маркирана пътека, която започва от югоизточните покрайнини на Арбанаси. По потока, нагоре в дерето ще стигнете до малко езерце и входа на пещерата с формата на утроба. Ако ще влизате, се подгответе с гумени ботуши.
Чешмата Голямото лако се намира на 400м по-надолу от Калугерската дупка. Била е красива римска чешма, но днес е полуразрушена. В близост има беседка за отдих.
Само на около 2 км от Арбанаси се намира местността Ксилифор. Мястото е любимо за отдих на жителите и гостите на Търново. Местността е превърната в увеселителен комплекс на открито с езерце, хижа и хотел-ресторант.
Посетете Арбанаси на най-добри цени с Grabo.bg
Още от #ПреОткрий България:
Любим черноморски град: Приказно красив и с истински дворец за разкош
Любима черноморска приказка: Позабравено очарование и романтика
Елена - възрожденска приказка за любов и революция
Велинград - спа перлата на Балканите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!