3

М алко повече от месец остава до един от най-чаканите християнски празници – Коледа. Християнската религия повелява спазването на 40–дневен пост от 15 ноември до 24 декември, а веднага след него, навръх Коледа, обичайно масата е отрупана с богати месни ястия и деликатеси, висококалорични десерти и напитки.

И в двата случая експертите предупреждават, че можем да изпаднем в крайности, които крият риск от спад на имунната ни защита, от една страна, и претоварване на храносмилателния тракт и метаболизма, от друга.

Грешките по време не пост и как да ги избегнем

Рождественският или по-познат като коледен пост е 40-дневен хранителен режим между 15 ноември и 24 декември. Прекрасна възможност да спазим християнската традиция и да пречистим и разтоварим организма си от натрупаните вредни вещества. Ползите от този начин на хранене са много, но продължителният период на хранене с еднообразни храни от растителен произход крие рискове за появата на дефицити на есенциални нутриенти за организма, особено важни за поддържане на здрава имунна система в зимния период.

Какво не знаем за постенето, а трябва

В период на пост се изключват всички четири животински групи храни – мляко и млечни, месо, риба и яйца, следователно е необходимо да се направи сходен растителен модел на хранене, който да удовлетвори всички нужди на организма от белтъчини, мазнини и въглехидрати.

Какво трябва да знаем за коледните пости

„В периода на 40-дневния коледен пост организмът на човека се оказва в риск от хранителни дефицити на някои жизненоважни нутриенти като пълноценни белтъчини и микронутриенти – калций, желязо, витамин D, витамин В12, поради недостатъчната им наличност и биоусвояемост в растителните храни. Затова са необходими препоръки за оптимизиране на хранителния внос на подходящи растителни източници и съчетания помежду им“, споделя за vesti.bg проф. Донка Байкова, специалист по хранене и диететика с повече от 26-годишен опит.

  • Как да компенсираме недостига на белтъчини

На първо място е налице предпоставка за риск от недостиг на пълноценни белтъчини, тъй като по време на поста са изключени всички храни от животински произход. В глутена - белтъка на пшеницата, който е най-достъпната и предпочитана храна в период на постене, дефицитна е аминокиселината лизин, а в белтъка на бобовите храни - есенциалната аминокиселина метионин. Поради тази причина е важно, когато консумираме бобови храни, да ги съчетаваме със зърнени култури в един прием. Така например, към ястия с фасул ще добавяме хляб, към леща - просо, към ориза - грах и така доближаваме най-близо приема на растителни белтъци по състав до този от животинските храни.

  • Как да компенсираме недостига на калций

„Ясно е, че при липса на основните източници на калций - мляко и млечни продукти, трябва да се потърсят други източници“, пояснява проф. Байкова и посочва кои са те - зърнените и бобовите храни, зеленолистните зеленчуци, кръстоцветни - зеле, броколи, карфиол, кореноплодни като моркови, ряпа и цвекло, сусам, всякакви пълнозърнести храни, просо, булгур.

  • Как да си набавим желязо

В този период обичайният прием на желязо от месо, риба и яйчен жълтък може да се набавим от растителни пълнозърнести храни като елда, леща, ориз, жито, зеленолистни като спанак и коприва, а в комбинация с витамин C от зеленчуци и плодове увеличаваме неговата усвояемост от организма.

  • Как да си набавим витaмин D

„Малкото видове храни, съдържащи витaмин D, също липсват по време на коледния пост. Такива са рибите, рибните масла, черният дроб, яйчен жълтък, някои видове млечни продукти. За съжаление и слънцегреенето в този период е оскъдно. Все пак при слънчево време можем да открием лицето, шията и ръцете за 15-20 минути в централната част на деня и без слънцезащитна козметика, за да осигурим дневна доза витамин D“, казва още проф. Байкова.

  • Риба и безгръбначни животни

Въпреки че по време на поста не се допуска консумацията на риба, християнската култура повелява, че на 6 декември – Никулден, тя е основният продукт на българската трапеза. В нейния състав се съдържат всички рисково-дефицитни за периода на 40-дневен пост пълноценни белтъци, витамин D, витамин В12, калций и желязо. Така след 21 дни на изцяло растителен хранителен режим, тялото ще се презареди с есенциални вещества, които до голяма степен ще липсват до края на поста.

Източник: iStock

Може би не знаете, но Православната църква допуска консумацията на безгръбначни животни като охлюви, миди, октоподи и др., които също се приемат за постни храни и в същото време са важен източник на витамин B12. Този изключително важен витамин може да бъде набавен само от храни от животински произход. Ако в дълъг период преди поста не сте консумирали животински храни, е възможно организмът ви да няма достатъчен запас от B12, затова разнообразяването на режима с нетрадиционните за българската кухня морски дарове може да донесе ползи за повишаване на неговите нива в организма.

Плавен преход към Коледната и Новогодишната нощ

„Едно от най-сериозните натоварвания на обмяната в организма настъпва именно по време на няколкодневния празничен период. Налице е висока степен на риск от пренатоварване на храносмилателната система и метаболизма“, предупреждава проф. Байкова. Тя препоръчва различните ястия и кулинарни изделия да се консумират в различни хранителни приеми.

Например на сутрешна закуска – баница със сирене и яйца с кафе или чай. Лека закуска преди обяд от коледни сладки с чаша цитронада или плод.

Източник: iStock/Getty Images

На обяд печено месо със зеленчукова салата, а следобед малка порция коледен сладкиш с цитронада. Празничната вечеря може да е ястие от риба с щедра порция зеленчукова салата.

„Препоръчително е в един хранителен прием да не се комбинират много и различни по вид храни, тъй като натоварваме организма, който секретира специална ензимна система за всяка хранителна съставка. Това затруднява работата на храносмилателните жлези и повишава риска от възникване на възпалителни проблеми“, съветва още проф. Байкова.

Не на последно място следва да се ограничи и консумацията на алкохол, тъй като комбинацията на различни видове алкохолни напитки във високи количества води до рискове за черния дроб и централната нервна система.

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Преди операция: - Докторе, истина ли е, че ще ме оперира студент по медицина? - Да, истина е. - Ами ако нещо сгреши? - Ще…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

САЩ и Армения подписаха споразумение за стратегическо партньорство

Свят Преди 1 минута

Договорът предвижда американска помощ за икономически и военни реформи в бившата съветска република

Арестуваха президента на Южна Корея

Арестуваха президента на Южна Корея

Свят Преди 12 минути

Юн Сук Йол може да бъде осъден на смъртно наказание или доживотен затвор, ако бъде признат за виновен за подстрекаване на въстание

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Блинкен: Израел трябва да приеме Палестинска държава

Свят Преди 8 часа

Блинкен: Сега топката е в полето на "Хамас"

Четири партии се споразумяха за правителство

Четири партии се споразумяха за правителство

България Преди 9 часа

От ПГ "Демокрация, права и свободи" - ДПС ще подкрепят правителство на ГЕРБ-СДС, БСП-"Обединена левица" и ИТН

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Чехия: Русия вече не може да ни изнудва

Свят Преди 10 часа

Чехия вече не се нуждае от внос на руски петрол

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Ракът на Кейт Мидълтън е в ремисия

Свят Преди 10 часа

„Не можехме да искаме повече“, написа принцесата на Уелс

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

Стефан Кюркчиев оглави временно СГС

България Преди 11 часа

Това става до определяне на постоянен ръководител на Софийския градски съд

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

Почина диригентката проф. Адриана Благоева

България Преди 11 часа

Проф. Адриана Благоева има много отличия, сред които "Златна лира"

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

МРРБ издаде виза за проектиране за Националната детска болница в София

България Преди 12 часа

Документът предшества началото на същинските строителни дейности

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

МС предлага България да купи ракети от САЩ против танкове

България Преди 12 часа

На 20 септември миналата година държавният департамент на САЩ одобри възможната продажба на България

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

ЕК: Северна Македония да промени конституцията си

Свят Преди 13 часа

Еврокомисарят се надява да бъдат отворени един или два преговорни клъстъра с Украйна и Молдова

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

Бюджетната комисия прие специалния закон за приходите и разходите

България Преди 13 часа

Почти всички редакционни предложения бяха отхвърлени

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Освободиха Андрю Тейт от домашния арест

Свят Преди 14 часа

Инфлуенсърът и брат му са разследвани за трафик на хора

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Запознайте се с най-богатия готвач в света

Любопитно Преди 14 часа

Състоянието на Алън Уонг се оценява на 880 млн. паунда

<p>Химическите заводи на Путин са в пламъци (СНИМКИ/ВИДЕО)</p>

Химическите заводи на Путин са в пламъци, а ракетите ATACMS нанасят удари в Русия

Свят Преди 14 часа

Украйна до голяма степен използва собствени безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, за да атакува жизненоважни обекти на Русия