К огато говорим за добри и лоши храни, често свеждаме разговора до такива, от които се качват килограми и такива, от които по-скоро не се. Калориите в една храна обаче далеч не са всичко, нито пък най-важното, което трябва да имаме предвид, когато разглеждаме нейните характеристики.
Днешната статия е посветена на сърдечното здраве. Кои са храните, които са благоприятни и тези, които не са толкова благоприятни, за здравето на вашето сърце според мнението на кардиолози и нутриционисти, четете надолу.
ДОБРИТЕ ХРАНИ
Първо насочваме фокуса към позитивното. Следва списък от храни, които със сигурност ще окажат положителен ефект върху състоянието на сърдечно-съдовата ви система.
Зелени листни зеленчуци
„Зелени листни зеленчуци като спанак, маруля, кейл, бок чой и зелено зеле са ключов елемент от една здравословна диета и освен това са хранителен продукт, от който много хора не консумират достатъчно“, обяснява д-р Агарвал пред Huffington Post.
„Няколко на брой изследвания показват пряка връзка между намаления риск от сърдечни болести и по-честата консумация на зелени зеленчуци. Храни като спанака са суперхрани за сърцето, защото те са с високо съдържание на калий, фолиева киселина и магнезий“, добавя той.
Сьомга
Сьомгата също е много благоприятна храна за сърдечното здраве.
„Сьомгата е популярен източник на омега-3 мастни киселини“, казва кардиологът доктор Марианела Аресес. „С изследвания е доказано, че омега-3 мастните киселини имат противовъзпалителен ефект, намаляват рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания и оказват позитивен ефект върху състояния като наднормено тегло и диабет“, добавя още тя.
Бобови, карфиол и леща
Богати на фибри храни като боб, карфиол и леща могат да окажат положителен ефект на сърдечното здраве.
„Тези храни доказано допринасят за намаляването на холестерола“, казва д-р Аресес.
Киноа, овесени ядки и ечемик
Пълнозърнести храни като киноа, пълнозърнеста пшеница, овесени ядки и ечемик са полезни въглехидрати, които намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания.
„Киноата е чудесен вариант и заместител на белия ориз. Тя е не просто богата на протеини, но и на калий и фибри, които помагат за поддържането на нормално кръвно налягане и намаляването на холестерола“, казва д-р Агарвал.
Авокадо
„Авокадото съдържа мазнини, които помагат с регулирането на нивата на холестерол и намаляват възпаленията“, обяснява д-р Агарвал.
„Много проучвания са доказали ролята на авокадото в намаляването на нивата на лошия холестерол (LDL), който води до натрупване на плака в артериите и повишава риска от сърдечно-съдови заболявания. Авокадото е ефективно и при поддържането на нормално кръвно налягане и нормални нива на кръвната захар поради високото си съдържание на фибри и калий.“
Орехи
Орехите също спомагат за понижаването на нивата на лошия холестерол.
ЛОШИТЕ ХРАНИ
След като обърнахме внимание на всички полезни за сърдечното здраве храни, следва да видим кои са онези, които биха му навредили.
Преработени меса
Повечето преработени меса може и да са изключително вкусни, но истината е, че голяма част от тях са много неблагоприятни за сърдечното и цялостното ни здраве.
„Консумацията дори на малки количества може да повиши риска от сърдечно-съдови болести“, обяснява д-р Агарвал.
„Преработените меса обикновено съдържат голямо количество нездравословни наситени мазнини. Дори и тези с по-малко количество мазнини обикновено са с високо съдържание на натрий, което може да доведе до високо кръвно.“
Торти, пайове, бисквити
„Всички тези храни са пълни със захари, наситени мазнини и трансмазнини“, казва д-р Аресес.
„Хранителен режим с високо съдържание на захар може да е пагубен за здравето ни по много начини, включително повишавайки нивата на триглицеридите, нивата на инсулина и допринасяйки за развиване на наднормено тегло, което пък е фактор за развиването на диабет. Всичко това са едни добре познати рискови фактори за развиването и на сърдечно-съдови заболявания.“
Пържени храни
„Пържените храни съдържат нездравословни трансмазнини и сол“, казва д-р Агарвал.
„Трансмазнините влияят зле на холестерола, като повишават нивата на лошия холестерол (LDL) и понижават тези на добрия (HDL). Според проведени проучвания онези участници, които консумирали по-големи количества пържени храни, са имали по-голям риск да умрат от коронарна артериална болест.“
Диетични безалкохолни напитки
Този тип напитки може и да нямат калории, но могат да навредят значително на сърцето ви.
Изкуствените подсладители са по-сладки от обикновената захар и могат да накарат човек да се пристрасти и да иска да консумира още и още захар, което пък може да доведе до хронични възпаления.
Всичко, което е прекалено солено
Ако консумирате много солени храни, по-добре се замислете.
„Диета, богата на натрий, би могла да има неблагоприятен ефект върху кръвното налягане, функцията на бъбреците и регулирането на физиологичните течности“, обяснява кардиологът д-р Викън Зайчян.
„Повечето преработени храни имат високи количества натрий, така че ограничаването на тяхната консумация се препоръчва за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.“
Заключението на лекарите е, че „лошите“ храни могат да присъстват от време на време в диетата ни, но не и да бъдат нейн основен компонент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!