К ой победи в битката на хранителните режими за 2020 г.?
За трета година подред начело на класацията на U.S. News & World Report излиза средиземноморската диета.
Списъкът с най-здравословните хранителни режими излиза вече за десета година.
„Факторите, които определят победителя, са балансът на хранителните вещества, устойчивостта, вкусовите качества, колко подходящ е режимът за семейства, както и колко е здравословен”, споделя д-р Дейвид Катц, един от членовете на журито на конкурса.
„Не е изненада, че средиземноморската диета отново е номер 1”, категорична е Лиса Драйер, нутриционист.
„Тя е лесна за следване и предполага един здравословен начин на живот”, допълва тя.
Средиземноморската диета, която включва консумацията на най-вече растителни продукти, печели и приза за най-подходящ хранителен режим за здравословно хранене, най-лесен хранителен режим за изпълнение, най-добрият хранителен режим за диабетици и най-добрият хранителен режим, базиран на растителни продукти.
Този начин на хранене предполага по-здрави кости, по-здраво сърце, занижен риск от деменция и рак на гърдата, по-дълга продължителност на живота, както и намален риск от диабет и високо кръвно налягане.
Средиземноморският начин на хранене се концентрира върху ограничаването на червените меса, захарта и наситените мазнини и консумацията на повече риба, богата на омега 3 мастни киселини, както и зехтин.
Червеното вино също се включва като част от този хранителен режим, но, разбира се, в ограничени количества.
Подгласниците
Второто място в класацията си поделят режимите „Даш” и флекситарианската диета. Следват диетите с имената WW, MIND, Mayo Clinic и Volumetrics.
„Интересуваме се от такива хранителни режими, които са доказали своята ефективност във времето, а не такива, които днес са тук, а утре ги няма”, казва Анджела Хопт, редактор в U.S. News & World Report.
Хранителният режим „Даш” обикновено се препоръчва за понижаване на кръвното налягане.
Той включва консумацията на повече плодове, зеленчуци, нискомаслени млечни продукти и ограничаването на храни с наситени мазнини, както и избягването на солта.
Изследвания твърдят, че следването на този хранителен режим може да понижи кръвното налягане в рамките на няколко седмици.
Флекситарианската диета се нарежда на второ място заедно с „Даш”.
Нейните особености включват консумацията на пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци и растителни протеини.
Това всъщност е вегетарианска диета, която обаче позволява консумацията на месо и риба от време на време.
MIND е хранителен режим, който комбинира в себе си отличителните характеристика на средиземноморската диета и „Даш”.
MIND не изисква консумацията на толкова риба и плодове.
Средиземноморската диета и MIND са двете, при които рискът от Алцхаймер е най-малък.
WW се нарежда на четвърто място в общата класация, но се нарежда на първо място сред режимите, които са подходящи за сваляне на излишни килограми.
Въпреки това обаче популярността на режимът, познат под името WW, намалява все повече поради кето диетата, която става все по-голям хит в мрежата.
Кето диетата превръща консумацията на въглехидрати в тема табу.
И говорейки за кето диета…
В дъното на класацията
С риск да разочароваме всички почитатели на кето диетата в общата класация тя се нарежда на предпоследното 34-то място, точно пред диетата на Дюкан.
И двата режима се стремят към кетоза, състояние, в което тялото започва да гори запасите си от мазнини вместо въглехидрати, които са основният източник на енергия за човешкия организъм.
За да се случи това, тези диети се стремят към максималното ограничаване на приема на въглехидрати, което според нутриционистите е изключително нездравословно.
Във философията на кето диетата въглехидратите са ограничени до 20 грама на ден, което се равнява на един малък банан или ябълка.
Вследствие на крайно ограниченото количество въглехидрати, включени в диетата, могат да се появят странични ефекти като главоболие, гадене, виене на свят, умора, обяснява Лиса Драйер.
Кето диетата заменя въглехидратите с повече протеини, мазнини и млечни продукти, като обикновено се акцентира върху наситените мазнини, което може да предизвика сериозни проблеми със сърдечно-съдовата система.
„Не съм почитател на кето диетата, въпреки че тя може да ти даде „летящ старт”, ако целта ти е свалянето на килограми”, споделя Драйер.
Може би това обяснява защо кето диетата се нарежда на трето място сред диетите, които помагат най-много за отслабване.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!