К учетата са невероятни създания. От молбите за храна, през радостното махане с опашка при завръщането на собствениците им у дома, до лая им с поглед към каишката, сигнализирайки, че е време за разходка - те правят всевъзможни неща, за да предизвикат усмивка.
По случай Световния ден кучето ето някои интересни факти за четириногите другари на хората:
- Казваме, че кучето е най-добрият приятел на човека, но по-правилно би било да го наречем най-верния другар на жената. Американско проучване показва, че представителките на нежния пол са играли ключова роля за приобщаването на кучетата към човешкото общество, първи са започнали да се отнасят с обич към тях и да им дават имена.
- Кучетата са първият опитомен от човека животински вид. Най-ранните свидетелства за отглеждането им като домашни питомци са отпреди 15 000 години.
- Хората говорят на кучетата от хилядолетия. През годините десетки изследвания са потвърдили това, което много стопани на четириногите питомци знаят - че те са способни да разбират както думите, така и интонацията. Дълго време обаче за учените оставаше неизвестно точно как кучешкият мозък обработва човешките слова и интонация. Отговор на този въпрос дава унгарско проучване, чиито автори установиха, че кучетата, подобно на хората, обработват речта йерархично - първо интонацията, после значението на думите. И думите, които изричаме, и интонацията, с която говорим, носят информация за питомците ни, обясни ръководителката на изследователския екип Ана Габор.
- Стопаните на домашни любимци неведнъж са забелязвали как питомците им се "заглеждат" по телевизора. Някои собственици дори могат да се закълнат, че животните следят с интерес случващото се на екрана. Какво обаче виждат в действителност кучетата, докато "гледат" телевизия? За разлика от котките, чието зрението възприема случващото се на телевизионния екран по същия начин като човешкото, ситуацията с кучетата е по-сложна. Те имат двуцветно зрение, тоест могат да открояват нюанси в жълто-синята гама, но не виждат зелено. Освен това зрението им в сравнение с човешкото е "размазано". За хората е удобно да гледат 16-25 кадъра в секунда, докато кучетата се нуждаят от скорост от най-малко 70. Така те възприемат случващото се на по-стари телевизори в неприятно забавено темпо. На по-съвременните по-мощни устройства с дисплеи с течни кристали или OLED екрани кучетата възприемат картината почти по същия начин като хората.
- Според шведско изследване четириногите другари на човека могат да изпитват стрес заедно със собствениците си, като синхронизирането на негативните емоции се случва независимо от породата и предназначението на кучето.
- Миналото лято специалисти от университета по ветеринарна медицина в Хановер, Германия, проведоха експеримент, който доказа, че кучетата са способни в голяма част от случаите да разпознаят проби, взети от заразени с коронавирус пациенти.
- Единствените домашни любимци, които числено превъзхождат кучетата, са рибките.
- Представителите на породата Басенджи са единствените кучета, които не могат да лаят. Те издават звук, напомнящ йодел. Най-здрави според неотдавнашно проучване са бигълите. Кучетата от породата Норвежки лундехунд имат повече пръстчета на лапите от останалите - минимум шест на всяка.
- Най-ярката звезда на небосклона Сириус е известна и като "кучешката звезда", тъй като се намира в съзвездието Голямо куче. Съзвездието "представлява" митичното куче Лелап - подарък от Зевс на Европа, дъщерята на финикийския цар Агенор.
- "Който си ляга с куче, става с бълхи", гласи стара шотландска поговорка.
- "Извън кучето книгата е най-добрият приятел на човека. Вътре в кучето е много тъмно за четене", е казал комикът Граучо Маркс.
- "Кучетата ни смятат за по-висши същества, котките - за по-нисши. Прасетата се отнасят с нас като с равни", според британския политик и държавник Уинстън Чърчил.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!