Н ай-често срещаните звезди във Вселената са по-малки и по-хладни от нашето Слънце, но те могат да бъдат значително по-активни, излъчвайки интензивна ултравиолетова радиация. Около тези звезди, известни като М-джуджета, са открити множество скалисти планети, но тяхната нестабилна атмосфера поставя въпроса дали такива светове биха могли да поддържат живот.
Ново проучване твърди, че тези планети може да успеят да запазят атмосфера, ако следват специфичен еволюционен път.
Изследователският екип моделира развитието на планетите — от техния произход до образуването на скалиста кора и атмосфера. Симулациите показали, че макар първоначалната атмосфера да е вероятно унищожена от звездата, е възможно планетите да образуват и задържат втора атмосфера.
„Един от най-интригуващите въпроси в екзопланетната астрономия е дали скалисти планети около М-джуджета могат да задържат атмосфера, която би могла да поддържа живот“, каза водещият автор Джошуа Крисансен-Тотън, асистент професор в Университета на Вашингтон. „Нашите открития предполагат, че някои от тези планети вероятно имат стабилна атмосфера, което увеличава шансовете тези широко разпространени системи да поддържат живот.“
Идеята е, че ако планетите са в обитаемата зона на своята звезда и не са твърде близо до нея, би трябвало да могат бързо да образуват вода в атмосферата си. Първоначално разтопената планета е обвита във водород, който вероятно ще бъде отнесен от звездното излъчване. Но в умерените светове водородът може да се свърже с кислород и да образува вода, създавайки по-стабилна атмосфера с по-тежки газове.
Екипът посочва, че седемте планети в системата TRAPPIST-1 са подходящи примери за такива скалисти светове около М-джудже. В момента телескопът „Джеймс Уеб“ (JWST) изучава тези планети, но до момента са публикувани данни само за най-близките от тях, за които изглежда малко вероятно да имат атмосфера.
"За JWST е по-лесно да наблюдава по-горещи планети, разположени по-близо до звездата, тъй като те излъчват повече топлинна радиация, която е по-малко засегната от звездното смущение“, обяснява Крисансен-Тотън. „За тези планети отговорът е ясен: те не разполагат с плътна атмосфера.“
„За мен това е интригуващо, защото предполага, че по-умерените планети може да имат атмосфера и заслужават внимателно изследване с телескопи, като се отчита техният потенциал за обитаемост", добавя той.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!