К огато говорим за ендокринната система, имаме предвид набора от жлези, отговорни за регулирането на различни функции в човешкото тяло чрез освобождаването на хормони. Има обаче ситуации, при които балансът може да бъде засегнат.
Ендокринните разстройства са заболявания, характеризиращи се с неправилно функциониране на органи, специализирани в производството на хормони, като щитовидната жлеза, панкреаса, яйчниците и надбъбречните жлези.
Ето и едни от най-често срещаните ендокринни заболявания:
1. Захарен диабет
Това е хронично заболяване, характеризиращо се с частичен или пълен дефицит на инсулинова секреция или с недостатъчен отговор на тъканите към неговото действие. Този хормон е отговорен за регулирането на нивата на кръвната захар и стимулира метаболизма на протеини и мазнини.
Поради тази причина засегнатото лице проявява хипергликемия и други симптоми, например:
- Повишена жажда
- Прекомерна нужда от хранене
- Повишена честота на уриниране
- Внезапна загуба на тегло или напълняване
Диабетът е едно от най-често срещаните ендокринни заболявания, с разпространение от 10 до 15% сред възрастното население. Лечението на диабета включва промени в начина на живот, диетата и навиците. По подобен начин някои пациенти се контролират с хипогликемични лекарства или инсулинови инжекции.
2. Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизмът е състояние, което се дължи на намалена функция на щитовидната жлеза с дефицит в секрецията на тиреоидни хормони.
Симптомите са едва забележими в началото. Въпреки това, с напредването на състоянието е обичайно да се проявят
- умора,
- сухота на кожата,
- непоносимост към студ,
- запек,
- наддаване на тегло,
- дрезгав глас,
- подуване на лицето.
- Някои хора имат мускулни болки, нередовна менструация, депресия и брадикардия.
Хипотиреоидизмът се диагностицира чрез измерване на нивата на тиреоидните хормони (Т3 и Т4) и тироид-стимулиращия хормон (TSH) в кръвта. Лечението се основава на употребата на перорален левотироксин, синтетична форма на тиреоиден хормон. Някои усложнения включват сърдечни, умствени, неврологични и репродуктивни проблеми.
3. Хипертиреоидизъм
За разлика от хипотиреоидизма, при това заболяване се наблюдава свръхактивност на щитовидната жлеза с прекомерна секреция на хормони.
Прекомерната концентрация на тиреоидни хормони обуславя ускоряване на някои от телесните функции със следните симптоми:
- Повишено кръвно налягане и сърцебиене
- Непоносимост към топлина и прекомерно изпотяване
- Треперене, нервност и безпокойство
- Промени в менструацията
- Повишен апетит
- Диария
Хипертиреоидизмът се потвърждава от тестове за функцията на щитовидната жлеза. Симптомите отшумяват чрез лечение на основната причина .
4. Синдром на поликистозните яйчници
Това е едно от най-честите ендокринни заболявания при жените в репродуктивна възраст. В повечето случаи състоянието е резултат от повишени нива на мъжки хормони в кръвта. Този факт насърчава появата на малки кисти в яйчниците.
Симптомите на поликистозните яйчници могат да се появят преди пубертета или в зряла възраст.
5. Болест на Адисон
Болестта на Адисон е едно от най-честите ендокринни заболявания с разпространение от 4 до 6 случая на 100 000 жители.
Това е форма на първична надбъбречна недостатъчност, при която има дефицит в производството на глюкокортикоиди, минералкортикоиди и андрогени. Клиничните прояви се появяват прогресивно и включват силна умора, замаяност, запек или диария и загуба на апетит. Често срещани симптоми са тъмните петна по кожата, устните и венците.
Диагнозата на болестта на Адисон се поставя чрез кръвни изследвания, тест за стимулация на адренокортикотропин и тест за индуцирана от инсулин хипогликемия.
Още от автора:
Тироксин – хормонът на хармонията
6 вредни навика, които ви спират по пътя към успеха
10 000 крачки на ден: 5 ползи и 5 начина да ги постигнем
Шест неща, на които всеки баща трябва да научи сина си
Най-абсурдните твърдения за фитнеса и храненето
Защо да кажете НЕ на цигарите точно сега
Седем начина да спестите пари за лятна почивка
Четири начина да стимулираме растежа на косата
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!