В сички сме ставали свидетели на това как някой просто се отказва от целите си и загърбва всичкия хвърлен до момента труд. Това може да е някой колега от университета, който на третата година е решил, че не иска повече да учи. Може да е приятел, който е започнал собствен бизнес и при трудност е захвърлил плана си. В тази статия ще анализираме подобно поведение и ще разберем защо хората се отказват от своите цели.
1. Отлагане и липса на дисциплина
Лесно е да мислите, че имате цялото време на света пред себе си, за да постигнете целите, които сте си поставили. Затова понякога започвате проект и го оставяте наполовина, с идеята да го довършите друг ден. Това завършва с изоставяне, защото всеки път, когато се отлага, целта изглежда по-далечна и невъзможна.
2. Непоносимост към фрустрацията
Всички пътища са с препятствия. Това означава, че маршрутът може да има хълмове, които след това отстъпват място на по-равни пътеки. Хората, които не понасят добре тези възходи и падения, са склонни лесно да се отказват, вярвайки, че целта и нейните препятствия са твърде трудни за преодоляване.
Всъщност съществува известна положителна връзка между толерантността към фрустрация и последващия успех. Това означава, че хората, които понасят разочарованията, след време са по-склонни да довършват започнатото.
3. Хората се отказват, когато почувстват заучена безпомощност
Някои не се отказват при първата възможност. Понякога поредица от неуспехи ги кара да приемат, че колкото и да се борят, никога няма да получат това, което искат, и освен това нямат контрол.
Следователно заучената безпомощност води до това, че когато се появи реална възможност, тя често се пропуска.
4. Самобойкот
Самосаботажът произтича от много несъзнателни емоции и идеи. Например, когато даден предмет в училище е доста труден, човек може да учи по-малко поради страх, че няма да го разбере така или иначе и това да му изиграе лоша шега.
Следователно възникват ситуации, в които нагласите на човека са първата и основна пречка за преодоляването им.
6. Преминаване през труден период
Скръб, тормоз и болести са някои болезнени етапи, през които всички можем да преминем в даден момент. В тези ситуации логично е да отложим онези проекти, по които работим, или онези задължителни задачи, които ни притискат.
7. Липса на възможности и страдание от потисничество
Не всеки има късмета да избира кои влакове да пропусне и кои да хване, защото има случаи, в които нито един не минава през неговата гара. Има много групи хора, които принадлежат на определени малцинства, на които не се дава такъв шанс, както на други. Следователно, когато средата пречи на хората да се развиват, най-често срещаното нещо е, че в крайна сметка те да се отказват.
8. Хората се отказват, когато нямат социална подкрепа
Да живееш в компанията на хора, които те насърчават и подкрепят, когато паднеш, е много важен фактор. От друга страна, когато освен да се бориш с ежедневните си задачата и препятствия, трябва да се изправиш и срещу всички около себе си, силите ти не стигат.
Още от автора:
Най-често срещаните мъжки грешки в секса
Най-често срещаните сексуални фантазии
Липсата на секс: Какво се случва с женското тяло
Добър любовник е? Как да разберем още преди да стигнем до спалнята
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!