Н ай-старата най-пълна еврейска Библия е купена в Сотбис в Ню Йорк за 38,1 млн. долара (30,6 млн. паунда), превръщайки се в най-ценния ръкопис, продаван на търг.
Смята се, че Кодексът "Сасун" е написан преди около 1100 години.
Той е най-ранният оцелял пример за единичен ръкопис, съдържащ всичките 24 книги на еврейската Библия с пунктуация, гласни и ударения.
The world's oldest and most complete Hebrew Bible, known as the Codex Sassoon, sold for $38.1 million, according to Sotheby's. The Codex Sassoon is named after the previous owner David Solomon Sassoon, who acquired the Bible in 1929. https://t.co/RCJtM8dxaE pic.twitter.com/oBos20dcGP
— CBS News (@CBSNews) May 18, 2023
Американският адвокат и бивш посланик Алфред Моузес го купува за Музея на еврейския народ на ANU в Тел Авив, Израел.
"Еврейската Библия е най-влиятелната в историята и представлява основата на западната цивилизация", казва г-н Моузес в изявление.
"Радвам се да знам, че тя принадлежи на еврейския народ. Моята мисия беше, осъзнавайки историческото значение на Кодекс Сасун, да се погрижа тя да се намира на място с глобален достъп за всички хора."
Спечелената оферта надхвърли 30,8 млн. долара, платени от съоснователя на Microsoft Бил Гейтс през 1994 г. за Codex Leicester - научната тетрадка на Леонардо да Винчи.
In a historic standalone auction today, the Codex Sassoon—the earliest and most complete Hebrew Bible—sold for $38.1 million during Marquee Week at #SothebysNewYork. #AuctionUpdate pic.twitter.com/Dj3wxLpekf
— Sotheby's (@Sothebys) May 17, 2023
Но тя не успя да достигне рекорда за исторически документ, продаден на търг, поставен от мениджъра на хедж фонд Кен Грифин, който преди две години закупи печатно копие на конституцията на САЩ от първо издание за 43,2 млн. долара.
Кодексът "Сасун" носи името на предишния си собственик Дейвид Соломон Сасун, който го придобива през 1929 г. и събира в дома си в Лондон най-голямата и най-важна частна колекция от еврейски ръкописи в света.
Текстът на еврейската Библия, чиито 24 книги съставляват това, което християните наричат Стар завет, се променя до ранното Средновековие, когато еврейски учени, известни като масорети, започват да създават набор от бележки, които го стандартизират.
Алепският кодекс, съставен около 930 г., се смята за най-авторитетния масоретски текст. Въпреки това щетите, нанесени от пожар в сирийския град Алепо през 1947 г., означават, че днес са оцелели само 295 от оригиналните 487 страници.
В Кодекса "Сасун", който според въглеродното датиране е създаден около 900 г., липсват само 12 страници, според данни на Сотбис.
"За първи път ни се представя почти пълна книга от еврейската Библия с гласните точки, кантилацията и бележките отдолу, които указват на преписвачите как трябва да се напише правилният текст", казва през март Шарон Минц, старши специалист по еврейски артефакти в аукционната къща.
Векове наред бележки и надписи разкриват, че ръкописът е продаден от човек на име Халаф бен Авраам на Исаак бен Езекил ал-Атар, който по-късно прехвърля собствеността на двамата си сина - Езекил и Маймон.
През XIII в. кодексът е посветен на синагога в Макисин, в Североизточна Сирия.
След като градът е разрушен или от монголите по-късно през XIII в., или от Тимуридите в началото на XV в., ръкописът е поверен за съхранение на Салама ибн Аби ал-Фахр. След това той изчезва в историята за 500 години.
Последният собственик на Кодекса на Сасун е швейцарският инвеститор Джаки Сафра, който го купува за 2 млн. паунда на търг в Лондон през 1989 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!