15

С поред ежегодната класация на списание „Форбс“, най-богатият човек в света към настоящия момент е Илон Мъск. Неговото състояние се оценява на внушителните 219 млрд. долара.

Сумата несъмнено е впечатляваща, но е значително по-малка от богатството на един африкански владетел, живял през XIV век. Става въпрос за Манса Муса, който управлявал Малийската империя в продължение на около три десетилетия. Учените смятат, че той е най-богатият владетел в световната история. Техните изчисления сочат, че по съвременните стандарти състоянието му било в размер на над 400 млрд. долара.

Ето какво казва по този повод професорът по история от университета в Мичиган Рудолф Уеър: „Какво е максималното количество злато, което според вас може да притежава един човек? Когато си отговорите на този въпрос, умножете въпросното количество по две. Според историческите източници, богатството на Манса Муса било толкова голямо“.

Възходът на Малийската империя

За произхода на Манса Муса се знае сравнително малко. Предполага се, че е роден през 1280 г. и е представител на династията Кейта. Той станал владетел на Малийската империя в началото на XIV век – според някои историци, това се случило през 1307 г., а според други – през 1312 г. Манса Муса наследил на престола Мохамед ибн Ку, който изчезнал по време на плаване. Сирийският историк Шабаб ал-Умари твърди, че той бил обсебен от Атлантическия океан и искал да разкрие неговите тайни. Някои историци предполагат, че Мохамед ибн Ку и спътниците му достигнали Южна Америка, но доказателства в подкрепа на тази теория няма.

Когато започнало управлението на Манса Муса, в състава на Малийската империя влизали територии, първоначално принадлежели на Ганайската империя. Той успял да разшири значително границите на своите владения, присъединявайки към тях редица градове, включително Тимбукту. Малийската империя обхващала части от съвременните територии на Сенегал, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Мавритания, Гамбия, Гвинея, Гвинея-Бисау и Кот д’Ивоар. Учените отбелязват, че в тези райони имало богати находища на злато и сол. Според някои изследователи, по време на управлението на Манса Муса Малийската империя притежавала половината злато в целия тогавашен свят.

По пътя към Мека

Въпреки несметните богатства, с които разполагал Манса Муса, за него били чували малко хора извън пределите на Малийската империя. Това се променило през 1324 г., когато той решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през Сахара и Египет.

Разбира се, владетелят не пътувал сам. Той бил придружен от около 60 000 войници, роби, търговци и други негови поданици. Много от тях носели дрехи, направени от персийска коприна, а на всичкото отгоре имали и всевъзможни златни украшения. В кервана имало и голям брой камили и коне, които били използвани за транспортирането на стотици килограми чисто злато.

Това зрелище нямало как да остане незабелязано. Според историка Шихаб ал-Умари, Манса Муса бил посрещнат в Кайро от един от съветниците на султан Мохамед ал-Насир. Той предложил двамата владетели да се срещнат, но Манса Муса отклонил поканата, отбелязвайки, че няма време за губене и иска да пристигне възможно най-скоро в Мека.

Истинската причина обаче най-вероятно била друга. В един от текстовете, посветени на пътуването, се цитира мъж, наречен емир Абу. Ето какво разказва той:

„Осъзнах, че идеята за тази среща отвращава Манса Муса, тъй като ще трябва да се поклони и да целуне ръката на султана…аз продължих да го убеждавам, а той да се оправдава, но протоколът изискваше Манса Муса да се срещне със султана, така че не спрях да настоявам, докато не се съгласи“.

Срещата не започнала гладко, тъй като Манса Муса първоначално отказал да се поклони, но малко по-късно склонил да го направи. След това двамата владетели провели приятелски разговор и си разменили пищни подаръци.

Опасна щедрост

Съвсем скоро Манса Муса се превърнал в истинска сензация. Без да се замисля, той подарявал скъпоценности и купувал всевъзможни предмети от египетските търговци на изключително завишени цени. Хората били безкрайно впечатлени от неговото богатство, но щедростта му се превърнала в огромно изпитание за местното население. Тя довела до рязко обезценяване на златото, а египетската икономика изпаднала в тежка криза. Според съвременни оценки, поведението на Манса Муса нанесло загуби на Египет в размер на приблизително 1,5 млрд. долара.

На връщане от Мека малийският владетел отново минал през Египет и се опитал да подпомогне местната икономика, изкупувайки злато на завишени цени. Според историка Люси Дюран, шутовете от кервана на Манса Муса, които създавали различни творби, посветени на неговите подвизи, били огорчени от действията му. „Те отказали да пеят песни за него, тъй като смятали, че пръска ресурсите на империята извън нейните граници“, отбелязва тя.

Разточителството на Манса Муса било толкова голямо, че на практика целият свят разбрал за него. Показателен е фактът, че в един каталански атлас, създаден през 1375 г., присъства рисунка на африканския владетел, който седи на трон, на главата му има корона, в едната си ръка държи скиптър, а в другата – парче злато.

Наследството на Манса Муса

В резултат на хаджа на Манса Муса, в Малийската империя пристигнали редица видни мюсюлмански мислители, учени и творци. Сред тях бил поетът и архитект Абу Ес Хак ес Сахели, за когото се смята, че е създал известната джамия Джингеребер. Тогавашната столица Ниани се превърнала в огромен град с население от близо 1 млн. души. Добивът и търговията със злато пък достигнали такива размери, че в крайна сметка то се обезценило драстично и се превърнало в най-обикновена стока.

Въпросът кога е починал Манса Муса все още няма категоричен отговор. Според повечето историци смъртта му е настъпила в периода 1332 – 1337 г. След това начело на империята застанали синовете му, които обаче не успели да я запазят обединена и тя постепенно се разпаднала.

В края на XIX век, когато Мали станала френска колония, все още съществували предания за несметните богатства, с които владетелят разполагал. Някои авантюристи дори предприели експедиции в търсенето на легендарен град от злато, където според тях бил погребан Манса Муса.

Още от автора:

Джордж Сорос – милиардерът, който е "виновен за всичко"

Кръвосмешение, заговори, убийства: Кървавият път на една владетелка 

Най-шокиращите, жестоки и зловещи експерименти в историята

Ужасяващите фобии на "безстрашните" диктатори

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя

Коментари 15
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

15 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар</p>

Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар

Свят Преди 59 минути

Пожарникарите са евакуирали около 30 души от ресторанта и съседния жилищен блок

<p>Пеевски: Ако държавата не може да спаси предприятие, какво може</p>

Делян Пеевски: Ако една държава не може да спаси едно предприятие, с какво може да се справи

България Преди 2 часа

Необходимо е правителството, независимо дали е служебно или редовно, да има конкретен план за подкрепа на производства в затруднение, заради високите цени на енергията

<p>Проходима ли е столицата след обилния сняг</p>

Каква е пътната обстановка в София след обилния сняг

България Преди 3 часа

Общо 170 снегопочистващи машини са извършили обработки с разпръскване на смеси и почистване на сняг на улици и булеварди, стръмни участъци и мостове

<p>Българското консулство: &bdquo;Да се молим за Ел Ей&ldquo;</p>

Българското консулство: „Да се молим за Ел Ей“

Свят Преди 4 часа

В българската православна църква в града ще бъде отслужен молебен за дъжд

Жан-Мари Льо Пен

Във Франция погребаха „дявола на републиката“

Свят Преди 4 часа

Сигурността беше засилена, с бариери и десетки полицаи на място

<p>Огненият ад в Лос Анджелис взе още жертви</p>

Огненият ад в Лос Анджелис взе още жертви

Свят Преди 4 часа

Противопожарните кранове в града пресъхнаха, седем съседни щата, федералното правителство на САЩ, както и Канада и Мексико изпратиха помощ

Зукърбърг: Белият дом ни крещеше заради ваксините

Зукърбърг: Белият дом ни крещеше заради ваксините

Технологии Преди 5 часа

Основателят на Meta отправи тежки обвинения към администрацията на Джо Байдън

тръмп зеленски

Как реагира Зеленски на обвинението на Тръмп към НАТО за нахлуването на Путин

Свят Преди 5 часа

Наскоро Тръмп заяви, че президентът Джо Байдън е отговорен за нахлуването на Русия

,

Комедия, хорър или драма: Какво казва любимият ви филмов жанр за вас

Любопитно Преди 5 часа

Всеки от нас има лични предпочитания в киното

<p>Опасно време: <span style="color:#ffbc00;">Жълт код</span> за сняг в неделя</p>

Опасно време: Жълт код за сняг в неделя

България Преди 5 часа

Вижте какво ще е времето в следващите няколко дни

<p>Автобус се преобърна на магистрала в Германия, има загинали (СНИМКИ)</p>

Автобус се преобърна на магистрала в Германия, има загинали

Свят Преди 13 часа

Трагедията се разиграла на изход от магистрала А11

<p>Какво се случва със сирийските бежанци в Турция (ВИДЕО)</p>

Какво се случва със сирийските бежанци в Турция

Свят Преди 13 часа

След напускането на Асад около 35 000 сирийци от общо близо четирите милиона, живеещи в Турция, вече са се завърнали в родината си

Осъден на смърт поиска да не се отлага екзекуцията му

Осъден на смърт поиска да не се отлага екзекуцията му

Свят Преди 14 часа

Той е решил да стане донор на бъбреци

<p>Затварят пътищата към природен парк &quot;Витоша&quot;, ето кога</p>

Затварят пътищата към природен парк "Витоша" заради снегопочистване

България Преди 14 часа

Дейностите ще се контролират от Общинска полиция и екипи на Столичен инспектората

<p>Тъмната страна на Сейшелите (ВИДЕО)</p>

Сейшелите – рай за туристите и ключов хероинов маршрут

Свят Преди 14 часа

10% от населението на Сейшелските острови е пристрастено към хероин