С поред ежегодната класация на списание „Форбс“, най-богатият човек в света към настоящия момент е Илон Мъск. Неговото състояние се оценява на внушителните 219 млрд. долара.

Сумата несъмнено е впечатляваща, но е значително по-малка от богатството на един африкански владетел, живял през XIV век. Става въпрос за Манса Муса, който управлявал Малийската империя в продължение на около три десетилетия. Учените смятат, че той е най-богатият владетел в световната история. Техните изчисления сочат, че по съвременните стандарти състоянието му било в размер на над 400 млрд. долара.

Ето какво казва по този повод професорът по история от университета в Мичиган Рудолф Уеър: „Какво е максималното количество злато, което според вас може да притежава един човек? Когато си отговорите на този въпрос, умножете въпросното количество по две. Според историческите източници, богатството на Манса Муса било толкова голямо“.

Възходът на Малийската империя

За произхода на Манса Муса се знае сравнително малко. Предполага се, че е роден през 1280 г. и е представител на династията Кейта. Той станал владетел на Малийската империя в началото на XIV век – според някои историци, това се случило през 1307 г., а според други – през 1312 г. Манса Муса наследил на престола Мохамед ибн Ку, който изчезнал по време на плаване. Сирийският историк Шабаб ал-Умари твърди, че той бил обсебен от Атлантическия океан и искал да разкрие неговите тайни. Някои историци предполагат, че Мохамед ибн Ку и спътниците му достигнали Южна Америка, но доказателства в подкрепа на тази теория няма.

Когато започнало управлението на Манса Муса, в състава на Малийската империя влизали територии, първоначално принадлежели на Ганайската империя. Той успял да разшири значително границите на своите владения, присъединявайки към тях редица градове, включително Тимбукту. Малийската империя обхващала части от съвременните територии на Сенегал, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Мавритания, Гамбия, Гвинея, Гвинея-Бисау и Кот д’Ивоар. Учените отбелязват, че в тези райони имало богати находища на злато и сол. Според някои изследователи, по време на управлението на Манса Муса Малийската империя притежавала половината злато в целия тогавашен свят.

По пътя към Мека

Въпреки несметните богатства, с които разполагал Манса Муса, за него били чували малко хора извън пределите на Малийската империя. Това се променило през 1324 г., когато той решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през Сахара и Египет.

Разбира се, владетелят не пътувал сам. Той бил придружен от около 60 000 войници, роби, търговци и други негови поданици. Много от тях носели дрехи, направени от персийска коприна, а на всичкото отгоре имали и всевъзможни златни украшения. В кервана имало и голям брой камили и коне, които били използвани за транспортирането на стотици килограми чисто злато.

Това зрелище нямало как да остане незабелязано. Според историка Шихаб ал-Умари, Манса Муса бил посрещнат в Кайро от един от съветниците на султан Мохамед ал-Насир. Той предложил двамата владетели да се срещнат, но Манса Муса отклонил поканата, отбелязвайки, че няма време за губене и иска да пристигне възможно най-скоро в Мека.

Истинската причина обаче най-вероятно била друга. В един от текстовете, посветени на пътуването, се цитира мъж, наречен емир Абу. Ето какво разказва той:

„Осъзнах, че идеята за тази среща отвращава Манса Муса, тъй като ще трябва да се поклони и да целуне ръката на султана…аз продължих да го убеждавам, а той да се оправдава, но протоколът изискваше Манса Муса да се срещне със султана, така че не спрях да настоявам, докато не се съгласи“.

Срещата не започнала гладко, тъй като Манса Муса първоначално отказал да се поклони, но малко по-късно склонил да го направи. След това двамата владетели провели приятелски разговор и си разменили пищни подаръци.

Опасна щедрост

Съвсем скоро Манса Муса се превърнал в истинска сензация. Без да се замисля, той подарявал скъпоценности и купувал всевъзможни предмети от египетските търговци на изключително завишени цени. Хората били безкрайно впечатлени от неговото богатство, но щедростта му се превърнала в огромно изпитание за местното население. Тя довела до рязко обезценяване на златото, а египетската икономика изпаднала в тежка криза. Според съвременни оценки, поведението на Манса Муса нанесло загуби на Египет в размер на приблизително 1,5 млрд. долара.

На връщане от Мека малийският владетел отново минал през Египет и се опитал да подпомогне местната икономика, изкупувайки злато на завишени цени. Според историка Люси Дюран, шутовете от кервана на Манса Муса, които създавали различни творби, посветени на неговите подвизи, били огорчени от действията му. „Те отказали да пеят песни за него, тъй като смятали, че пръска ресурсите на империята извън нейните граници“, отбелязва тя.

Разточителството на Манса Муса било толкова голямо, че на практика целият свят разбрал за него. Показателен е фактът, че в един каталански атлас, създаден през 1375 г., присъства рисунка на африканския владетел, който седи на трон, на главата му има корона, в едната си ръка държи скиптър, а в другата – парче злато.

Наследството на Манса Муса

В резултат на хаджа на Манса Муса, в Малийската империя пристигнали редица видни мюсюлмански мислители, учени и творци. Сред тях бил поетът и архитект Абу Ес Хак ес Сахели, за когото се смята, че е създал известната джамия Джингеребер. Тогавашната столица Ниани се превърнала в огромен град с население от близо 1 млн. души. Добивът и търговията със злато пък достигнали такива размери, че в крайна сметка то се обезценило драстично и се превърнало в най-обикновена стока.

Въпросът кога е починал Манса Муса все още няма категоричен отговор. Според повечето историци смъртта му е настъпила в периода 1332 – 1337 г. След това начело на империята застанали синовете му, които обаче не успели да я запазят обединена и тя постепенно се разпаднала.

В края на XIX век, когато Мали станала френска колония, все още съществували предания за несметните богатства, с които владетелят разполагал. Някои авантюристи дори предприели експедиции в търсенето на легендарен град от злато, където според тях бил погребан Манса Муса.

Още от автора:

Джордж Сорос – милиардерът, който е "виновен за всичко"

Кръвосмешение, заговори, убийства: Кървавият път на една владетелка 

Най-шокиращите, жестоки и зловещи експерименти в историята

Ужасяващите фобии на "безстрашните" диктатори

Чингис хан, Клеопатра, Атила... Загадките на изчезналите гробници

От Месалина до Гала Плацидия: Кои са жените, управлявали Римската империя

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
От екрана до сцената: "Вайръл стихове за секс и драма” на Цветелина Вътева и Антония Антонова

От екрана до сцената: "Вайръл стихове за секс и драма” на Цветелина Вътева и Антония Антонова

Любопитно Преди 4 минути

В новия епизод на подкаста „Разкошно” водещият Митко Павлов влиза в разговор с две по-малко познати на широката публика личности – Цветелина Вътева и Антония Антонова

България отговори на РС Македония: Три месеца чакаме отговор за коридор №8

България отговори на РС Македония: Три месеца чакаме отговор за коридор №8

България Преди 11 минути

„Налице е периодично настояване за срещи без ясна цел и конкретни въпроси за обсъждане“, посочват от Министерството на транспорта

Украйна удължи с още три месеца военното положение и мобилизацията

Украйна удължи с още три месеца военното положение и мобилизацията

Свят Преди 47 минути

357 депутати са гласували "за" законопроекта

<p>&quot;Чувствах се по-зле от смъртта&quot;: Неговите спомени разкриха таен затвор</p>

Неговите спомени разкриха таен затвор - точно до международното летище в Дака

Свят Преди 1 час

Разследването разкрива мрежа от нелегални и нехуманни затвори в Бангладеш

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди Прокуратурата

Бившият военен министър Николай Ненчев осъди Прокуратурата

България Преди 1 час

Държавното обвинение трябва да му изплати 50 хиляди лева за неимуществени вреди

<p>Руски хакери атакуват европейски дипломати с&nbsp;покани за дегустации на вино🍷</p>

Руски хакери атакуват европейски дипломати с фалшиви покани за винени дегустации

Свят Преди 1 час

Руските хакери очевидно добре познават аудиторията си

Земетресение в района на Сливен

Земетресение в района на Сливен

България Преди 1 час

Земният трус е бил на дълбочина от 8.7 километра

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

Отбелязваме 146 години от приемането на Търновската конституция

България Преди 2 часа

Президентът, премиерът и председателят на парламента отправиха приветствия

Снимката е илюстративна

Какво се случва с жената, сервирала смъртоносния обяд с гъби

Свят Преди 2 часа

По време на обяда семейството хапнало говеждо „Уелингтън“ - а ястието скоро щяло да влезе в заглавията на вестниците по целия свят

<p>Израел: Никаква хуманитарна помощ за Газа</p>

Израел: Никаква хуманитарна помощ за Газа

Свят Преди 2 часа

Министърът на отбраната на Израел каза в сряда, че войските ще останат в така наречените зони за сигурност в Ивицата Газа, Ливан и Сирия за неопределено време

<p>Двойка е арестувана за&nbsp;развъждане на екзотични котки в Испания</p>

Полицията арестува двойка за незаконно развъждане на екзотични котки в Испания

Свят Преди 2 часа

Акцията разкрива схема за контрабанда на екзотични видове

<p>Съживяване на енергийните връзки с Русия след войната е &bdquo;илюзорно&ldquo;</p>

Белгия: Съживяване на енергийните връзки с Русия след войната е „илюзорно“

Свят Преди 2 часа

"Фантазия е да вярваме, че от ден на ден можем да се върнем към обичайния бизнес с Русия"

Напрежение в Белград: Протестиращи студенти влязоха в сблъсъци с полицията

Напрежение в Белград: Протестиращи студенти влязоха в сблъсъци с полицията

Свят Преди 2 часа

Те блокираха кръстовището на две улици в центъра на сръбската столица

Гледай „Нищо не може да те спре“ в кината от 9 май

Гледай „Нищо не може да те спре“ в кината от 9 май

Любопитно Преди 2 часа

Режисьорът и продуцент на филма Ники Урумов продължава каузите от своята творба с лична инициатива

Пеевски: Този кабинет няма да падне

Пеевски: Този кабинет няма да падне

България Преди 2 часа

Искам премиерът и министрите да се захващат да решават темите на хората, отсече лидерът на „ДПС – Ново начало“

<p>&bdquo;Страст за убийство&ldquo;: Арестуваха лекар за смъртта на 15 души</p>

„Страст за убийство“: Арестуваха лекар за смъртта на 15 души

Свят Преди 2 часа

Прокурорите на Берлин казаха, че лекарят е имал „страст за убийство“