П рецизни астрономически инструменти разкриват нова планетна система на само 6 светлинни години от Земята, пише iflscience.
Звездата на Барнард се намира само на 6 светлинни години от нас. Тя е най-близката до Слънцето единична звезда и четвъртата най-близка звезда изобщо след трите звезди в системата Алфа Кентавър. Само преди няколко месеца беше открито, че около нея има малка планета. Сега са открити още три и всички те са малки.
Звездата на Барнард е стара звезда джудже от типа М, много по-малка и много по-студена от нашето Слънце. Открити са много малко планети, по-малки от Земята, така че фактът, че тази близка звезда има четири, е любопитен. Тези малки планети обикалят около звездата за няколко дни: най-близката само за 2,3 дни, а най-далечната - за 6,7 дни. Това ги поставя твърде близо до звездата, за да се намират в обитаемата зона, тъй като са твърде горещи.
Минималните маси на планетите са между 20 и 34 процента от масата на Земята, т.е. два до три пъти повече от масата на Марс. Данните от наблюденията в тази работа понастоящем изключват планети с маса, по-голяма от 57 процента от тази на Земята, в обитаемата зона на звездата на Барнард, това е за планети с година от 10 до 42 дни, така че шансовете за обитаема среда на тези близки планети са доста малки.
Astronomers have confirmed the existence of four planets orbiting a star less than 6 light-years away with help from some of the world's most powerful telescopes. https://t.co/z1Ak3r3Qr8
— ABC News (@ABC) March 23, 2025
„Това е наистина вълнуващо откритие - Звездата на Барнард е наш космически съсед и въпреки това знаем толкова малко за нея. Това е сигнал за пробив с прецизността на тези нови инструменти от предишните поколения", казва в изявление водещият автор Ритвик Басант, дипломиран изследовател в Чикагския университет.
От наша гледна точка планетите не пресичат диска на звездата, така че не можем да ги изучаваме при транзит - т.е. когато блокират част от светлината на звездата, докато обикалят, което е начинът, по който често откриваме наличието на планети около звездата. Вместо това те бяха открити чрез наблюдение на малките колебания на звездата, дължащи се на гравитационното им привличане. Най-отдалечената планета всъщност е най-малката, откривана някога с този метод.
Това, че не ги виждаме директно, е предизвикателство за изучаването им, но също така и за откриването им. Звездата на Барнард е печално известна сред астрономите, тъй като много твърдения през последния век предполагат наличието на планети около нея, но едва сега сме в състояние да потвърдим присъствието им благодарение на комбинираната мощ на високопрецизни технологии като инструмента MAROON-X на телескопа Gemini North и инструмента ESPRESSO на Много големия телескоп на Европейската южна обсерватория.
„Наблюдавахме по различно време на нощта в различни дни. Те са в Чили, ние сме на Хавайските острови. Екипите ни изобщо не се координираха помежду си. Това ни дава голяма увереност, че това не са фантоми в данните", добави Басант.