Ч есто използвана като предупреждение от съвременните икономически анализатори, "лалеманията" е призната за първия регистриран спекулативен балон в историята. 

Съвременните финанси, възникнали около края на XVI и XVII в., по време на Нидерландския златен век, са преживели няколко спекулативни балона. 

.
Източник: Getty images/ iStock

Балонът на „лалеманията“ продължава само от 1634 до 1637 г., като за това време цената на лалетата се увеличила над 200 пъти, а една луковица на лале се продавала за десет пъти повече от годишната заплата на работник.

Бърз възход и бърз спад на манията по лалетата

Печалбите и абсурдността от обсебването по лалетата са краткотрайни, като балонът се спукал само месец след пика му. 

Почти за една нощ цените на луковиците на лалетата спаднали почти до нулата. Звучи ли ви познато? 
Един от най-популярните балони на новото време е жилищният балон, който се спука през 2006-2007 г.

Казано по-просто, спекулативният икономически балон е особен вид финансова ситуация, при която цените силно надвишавали вътрешната стойност на даден актив. 

В епохата на свободния пазар, приемането на стабилизиращи практики като максимална цена на дребно, например, се следвало от правителствата, за да се гарантира, че подобна ситуация няма да възникне повече. 

Легенда за Летящия холандец, призрачно явяване на кораба на капитан Хендрик

Институционалните облигации се използвали от правителствата за защита на пазарните инвеститори от внезапни ценови сривове. 
Исторически най-значимият случай на това, е Голямата депресия от 1929 г., която води до огромен спад в цените на акциите на Уолстрийт. 

Тогава фондовият пазар се сринал почти за една нощ, тъй като инвеститорите изпаднали в паника и продали огромен брой акции на Нюйоркската фондова борса за един ден, в така наречения "черен четвъртък".

Очевидно е, че капиталовите и спекулативните балони имат дълга и богата история и далеч не са ни непознати.

Силата на цветята: лалето идва в Европа

Лалетата били въведени в Европа, след като са разработени от растения с произход Мала Азия. Те са пренесени във Виена от Истанбул през 1500 г.

От самото начало, лалетата за европейците, са нови екзотични цветя за елита и неговите пищно обзаведени домове и градини.

В световен мащаб обаче лалетата се свързват силно с Нидерландия, където отглеждането на лалета остава важен отрасъл от XVI в. насам. Днес холандските производители произвеждат почти 2000 сорта лалета - много повече от всяка друга страна в света!

По-малко от 50 години след пристигането си в Западна Европа, между 1634 и 1637 г., особено в Холандия и Англия, популярността на лалетата се превръща в мания по цветята.

И съвсем скоро отделни луковици започват да се продават на абсурдни цени, като в крайна сметка причиняват хаос на безброй нещастни или неразумни купувачи в цяла Холандия.

Нидерландският златен век: Предпоставки за лалемания?

.
Източник: Getty images/ iStock

В началото на 1600 г. Холандия се превръща в една от най-големите морски сили в света, на която се пада приблизително половината от европейската търговия. Тя търгува както с Новия свят, така и с Африка.

Холандският монопол върху азиатската търговия бил особено доходоносен при търговията с подправки. В резултат на това по време на златния си век, холандците имат един от най-високите стандарти на живот в света.

Всъщност периодът приблизително от 1588 до 1672 г. се нарича "нидерландски златен век", като 1588 г. е призната за рождена дата на републиката.

Квалифицирани работници се стичали в Холандия за създаването на нова република, а по същото време Холандия въвела напълно нови форми на финансиране.

Нидерландска източноиндийска компания е първата мултинационална корпорация, финансирана с акции, които се търгували на първата в света модерна фондова борса.

За да осигури стабилност на разрастващите се транснационални операции на Холандия, през 1609 г. е създадена Банката на Амстердам.

Това е първата централна банка в света!

Холандия е стратегически разположена между Бискайския залив и Балтийско море. Това им осигурило възможност за изгодно посредничество, като пренасяли сол, вино, платове, сребро, подправки и други колониални продукти между крайните точки Севиля, Лисабон и балтийските пристанища.

От другия край на Балтийско море до големите пристанища на Холандия и други страни се доставяли зърнени храни, риба и военноморски запаси на запад.

Лалемания: Морална епидемия, която поразява почти всички

Политически коментатори и философи пишат за "моралната епидемия" на манията по лалета дори след самото събитие. По думите на шотландския журналист Чарлз Маккей се правели паралели между "отклоняващото се поведение на тълпата в света на инвестициите, което приличало на отклоняващото се поведение на тълпата в целия свят".

Маккей пише увлекателен и популярен труд за психологията на тълпата в своите "Мемоари за необикновените народни заблуди и лудостта на тълпата", публикувани през 1841 г.

Най-добрият пример за това е поведението на хората в отговор на този изкуствен ценови бум.

Лудостта, която хората проявявали по време на този период, е описана в няколко източника от онова време. В един от тях се разказва за моряк, който по погрешка изял няколко ценни луковици.

Друг пък посочва как английски пътешественик обелил всеки слой от луковицата като форма на експеримент. Разбира се, имало и много сведения за хора, които разменяли стоки от първа необходимост и луксозни предмети в замяна на луковици на лалета.

В друг трактат, Маккей обяснявал основните и последните щети, причинени от балона на манията по лалета.

В страната навлизали чуждестранни средства в огромни количества и изведнъж хора от всички нива на обществения ред започнали да ликвидират активите си, за да участват в лудостта по покупко-продажбата на луковици на лалета.

Дългосрочните икономически затруднения на отделните участници били опустошителни, тъй като лудостта приключила за една нощ. Изведнъж нямало купувачи, а безброй потенциални продавачи загубили близо 90 % от своите "инвестиции" или сделки.

За една нощ лалетата, които стрували колкото луксозна къща в Амстердам, нямали купувачи!

Но по време на тригодишния бум, борсовите работници се превърнали в посредници по продажбата на лалета, които спечелили купища пари за една нощ, тъй като се възползвали от вълната на добре планираните колебания на цените.

Една средна луковица на лале по време на манията често била търгувана повече от десет пъти за един ден по време на манията за лалета.

В разгара на този етап от историята, станала достояние историята на седем деца, които продавали на търг 70-те си луковици, наследени от починалия им баща!

Една от тези луковици била изключително рядка и скоро била продадена за 5200 гулдена (квалифициран търговец печелел по 150 гулдена годишно).

Лалеманията завършва с паника: А паниката е опасна!

Най-малкият инцидент предизвиква краха на лалеманията. В Хаарлем рутинен търг на луковици се провалил, тъй като един инвеститор не се появил.

На пазара настъпила повсеместна паника, инвеститорите започнали панически да продават и в рамките на няколко седмици, когато търсенето се изпарило, лалетата се оценявали само на 1% от предишната си стойност!

Необикновената история на един папа, един пират и съкровището на един мъртъв епископ

Афганистански археолози се борят с китайските минни интереси в борбата за спасяване на древен будистки рай, но подобно на съвременните икономически балони, краят на лалеманията не е краят на холандския Златен век. 

Националните последици не били особено дестабилизиращи.

.
Източник: Getty images/ iStock

В много случаи хората с неизплатени задължения, вземали заеми и изплащали дълговете си или били наказвани с малки глоби за неизпълнение на договорите за лалетата.

Сякаш това никога не се е случвало, животът продължил напред и продължил по старому.

Истинският икономически упадък на Холандия настъпил с многократни сблъсъци и войни с други западноевропейски сили, чиято кулминация е Рампджаар през 1672 г., 35 години след падението на манията по лалетата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 34 минути

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Удължиха помощта за украинските бежанци

Удължиха помощта за украинските бежанци

България Преди 1 час

Удълженият срок ще бъде използван за финализиране на нова програма за закрила

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 4 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 5 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 5 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 5 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 5 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 5 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 6 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 6 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 6 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 6 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 6 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 6 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 6 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Задържан е заподозрян за опустошителните пожари в Южна Корея

Свят Преди 6 часа

Мъжът се грижил за семеен гроб на 22 март, когато бил заподозрян в запалване на пожар