Въпреки че все още няма доказателства за извънземен живот учените остават опитимисти.
Истински ли са извънземните?
Това е добър въпрос, тъй като все още нямаме сведения за съществуването им, но от друга страна вселената никак не е малка и би било наивно да си мислим, че измежду милиардите планети, които съществуват само на Земята е възникнал живот. Това противоречие е познато като „парадокса на Ферми“. Търсенето на извънземни се е превърнало в сериозно занимание и учените стават все по-добри в стратегиите си да ги открият.
Първите опити в тази посока са започнали много преди хората да могат да напускат планетата. Според Института за проучване на извънземен разум (SETI), с изобретяването на радиото се е родила и идеята за осъществяване на връзка с други светове. През 1900 г. Никола Тесла и Гулиелмо Маркони вярвали, че прихващат сигнали от Марс.
Is there life on other planets? (1962) pic.twitter.com/IyGb0q8qIq
— Historic Vids (@historyinmemes) September 16, 2022
Първото по-сериозно проучване, основаващо се на радиосигнали, е от 1960 г. То било проведено от астронома Франк Дрейк, който използвал два радиотелескопа, за да засече сигнали от планети на около 10 и 12 светлинни години от Земята. Проект „Озма“, както бил наречен, не довел довел до никакви резултати. Със същия успех завършили проучванията и на SETI, проведени между 1995 и 2000 г., като екипът проверил 800 звездни системи в радиус от 200 светлинни години от Земята.
Усилията в тази посока обаче съвсем не са прекъснали. Към днешна дата внушителният телескоп Allen, с 42 антени, който може да се настрои на микровълните на Млечния път, продължава търсенето.
От SETI също подновяват проучванията си, като тяхната стратегия е да търсят лазерни импулси, изпратени в космоса като съобщения от извънземните.
Този вид изследвания предполагат съществуването на технологично развити извънземни видове. Затова учените проверяват и за по-прости форми на живот. В това начинание им помагат напредналите космически апарати и технологиите за дистанционно наблюдение, като по този начин търсят молекули, които да им подскажат, че някъде там има нещо или някого ...
Is there life on other planets? And how would we know if our galaxy had been observed by intelligent extraterrestrial lifeforms? Theoretical physicist and cosmologist Paul Davies reflects on these big questions. pic.twitter.com/9Lg4ViX9PP
— Royal Institution (@Ri_Science) February 15, 2023
Силно чувствителни телескопи, подобни на James Webb, могат да засекат дори леките промени в светлината, отразяваща се от далечни екзопланети, което позволява на учените да разберат за наличието на кислород, сяра или други газове, които може да са белег за съществуването на микроби. Наскоро проведени изследвания пък вероятно са засекли първото магнитно поле около далечна, подобна на Земята, планета – необходимо условие за живот, тъй като то предпазва от силната радиация, излъчвана от близката звезда.
В нашата слънчева система роботи като Mars rover Perseverance събират проби от Червената планета, в които учените се надяват да намерят фосили или молекули, които да подскажат, че преди милиарди години, когато там е било по-топло и влажно, е имало микроорганизми.
This past Wednesday—on Mars. pic.twitter.com/Mt7eJQcgD3
— Brian Roemmele (@BrianRoemmele) April 9, 2023
Проучвания за извънземен живот се провеждат и на Земята. Учените изучават екстремните условия на живот като пустините в Чили и дълбините на океана. Макар и шансовете за успех да не са много обещаващи, учените вярват, че новите методи ще помогнат да разберем, че не сме сами във Вселената.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!