З вездното семейство Бионсе и Джей Зи агитират феновете си да станат вегани, тъй като според тях това е от изключителна важност за планетата. „Всички ние имаме мисия да се грижим за здравето си и за здравето на планетата“, казват те.
Какво обаче се случва с тялото ни, когато решим да станем вегани? Диетологът Рейчъл Хокинс дава отговор на този въпрос пред „Дейли Мейл“ (Daily Mail). „Преходът от всеядна диета към веганство може да бъде труден, така че е важно първо да се запитате защо искате да го направите“, категорична е тя.
Диетологът е категоричен – първо трябва да направим сериозно проучване, преди да предприемем тази стъпка,
тъй като трябва да вземем под внимание фактори като нива на хранителни вещества и прием на витамини.
Има четири основни хранителни вещества, които могат да предизвикат здравословни проблеми след преминаване към веганска диета. Това са желязо, витамин B12, калций и омега-3 мазнини.
„Ако приемането на тези ключови хранителни вещества намалява, сериозни здравословни проблеми могат да възникнат извънредно“, казва Хокинс.
Желязо
Дефицитът на желязо може да доведе до анемия, която причинява умора и лоша концентрация. Хората, решили да стана вегани трябва да знаят, че могат да си набавят желязо от пълнозърнести храни и бобови растения, но да имат предвид, че желязото от тях не се абсорбира толкова лесно от тялото, както това от животински храни. Избягвайте да пиете кафе или чай с храната си, защото те ще попречат на усвояването на желязото от тялото ви.
Витамин B12
Този витамин е важен за здрава нервна система и е необходим за синтеза на ДНК и мастни киселини. Недостигът му може да предизвика проблеми с червата, неврологични и хематологични проблеми, които да причинят умора, изтръпване на крайниците, както и загуба на паметта.
Витамин B12 се намира само в естествени продукти от животински произход
и затова, ако сте вегани, е важно да се приемат добавки за този витамин или да се ядат храни, обогатени с В12, като някои зърнени храни.
Сигнали, че страдаме от недостиг на витамин B12
Калций
Калция е от съществено значение за развитието и поддържането на здрави кости; за сърцето, мускулите, кръвта и нервите, а дефицитът му може да намали костната плътност.
Тъй като веганската диета не включва млечни продукти, важно е да се включат и други храни, богати на калций. Някои добри растителни източници на калций са соево или бадемово мляко, обогатено с калций, твърдо тофу, бадеми, необработени тахини (паста от сусам) и зелени листни зеленчуци като бок чой и китайски броколи.
Вегани, лоша новина: растенията "чуват", докато ги ядете
Вегани осиновиха броколи в Испания
Омега-3 мазнини
Това са здравословни мазнини, които са важни за развитието на очите, нервите и мозъка. Тялото не може да произвежда само омега-3 мазнини и затова е необходимо да се набавят чрез храна и обикновено чрез морски източници като мазна риба.
Растителните източници на омега-3 мазнини включват ленено семе, орехи, чиа семена, соево масло и масло от рапица. В тях обаче има
много по-малко количество омега-3 в сравнение с морските източници.
В заключение диетологът препоръчва, ако искаме да станем вегани, да направим подробно проучване и да потърсим помощта на професионалист, който да ни помогне да направим прехода безопасно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!