К ато водещ на късните Новини на NOVA всяка делнична вечер Надежда Узунова ни представя последните новини от деня.
От днес тя ще се появява в ефир половин час по-рано.
Кое е най-голямото предизвикателство, когато трябва да обобщиш акцентите от деня и лесно ли се заспива след емисия, споделя Надежда Узунова в интервю за Vesti.bg.
- Надя, в колко започва работният ти ден?
- Когато се занимаваш с журналистика и телевизия, реално нямаш работно време. Новините нямат 40-часова работна седмица и обедна почивка :), те се случват денонощно. И добрият журналист не може да си позволи да не е информиран, дори когато е в отпуск. Част от съзнанието ти винаги е на работа, където и да си, каквото и да правиш.
Подсъзнателно претегляш новинарската стойност дори на най-прозаичните ситуации в ежедневието си. Мисля, че читателите ви ще ме разберат, защото благодарение на модерните технологии, много от тях също влизат в нашата роля - виждат събития, снимат и ни изпращат своите новини.
Иначе, хората са свидетели предимно на лъскавата част от моята работа - това са 20-те минути ефир на късните новини на Нова - вече в 23:00 ч. Но журналистиката реално се случва преди "Това са късните новини. Аз съм Надежда Узунова. Здравейте!" и след "Спокойна нощ!".
- А кога се прибираш вкъщи?
- Сега, когато новините ще започват половин час по-рано, вече ще се прибирам днес :)
- Кое е най-трудното, когато трябва да обобщиш акцентите от деня?
- Голямото предизвикателство, но и най-хубавото нещо е, че късните новини се гледат основно от активни, работещи хора. Това са онези зрители, чиято професионална и житейска динамика не позволява да седнат пред телевизора още в 7 вечерта. Но въпреки това те са информирани, научават за събитията в реално време от интернет, от социалните мрежи, от професионалния си кръг. На тях не можеш просто да им "съобщиш" новините, трябва да им дадеш добавена стойност.
Лично аз мисля, че модерният човек отдавна не си пуска телевизора, за да научи новините, той гледа емисията, за да види как журналистите от Нова ще разкажат за дадено събитие и какво повече са разбрали те за него. Това позволява на интелигентния зрител да си направи по-добра лична интерпретация, а той държи на това според мен.
- Какви най-често са последните новини за деня?
- Твърде често водещата новина е събитие, което се е случило между централната и късната емисия - т.е. нещо извънредно. А последната новина за деня се стараем да бъде за нещо вдъхновяващо, красиво или забавно.
- Има ли емисия, след която трудно заспиваш?
- Всяка емисия ти вдига адреналина - дори най-безпроблемната и "скучната" по новинарските стандарти. Ефирът те събужда независимо колко е късно и след това не можеш бързо да заспиш. Но има емисии, след които имам нужда да говоря, за да излея от себе си емоцията от определено събитие, за да не заспивам с нея. Досещате се, това са лошите новини - за смърт, за атентат, за катастрофа, за бедствие....
- Замисляш ли се кой е пред телевизора, докато съобщаваш важните новини от деня?
- Винаги мисля за човека пред телевизора, когато избирам как да съобщя една новина. Много е особена тази емоционална връзка водещ - зрител. Вярвам, че тя има основна роля за това как се оценява и осмисля всяко събитие от хората.
- Професията ангажира немалка част от времето ти, как успяваш да съчетаеш работата с ролята ти на съпруга и майка.
- Двете неща не си противоречат и честно казано, се учудвам, че често се търси такова противоречие. Смятам, че този въпрос се задава винаги по инерция на активни хора с изискващи професии.
За мен да си всеотдаен, не означава да си с някого денонощно - така по-скоро ще го задушиш. За любимите ти хора е важно да имат твоята подкрепа и да знаят, че ги обичаш 24/7, без да си се вкопчил в тях или те в теб. И няма професия, която да е в конфликт с това. Да, моята работа е по-натоварена и често се налага да правя лични компромиси заради нея. Но същото важи за лекарите, музикантите, за пилотите, полицаите, спортистите. Не мисля, че това прави нас (журналистите) или тях лоши родители.
Освен това съм убедена, че един осъществен и удовлетворен от работата си човек е много по-добър родител, от онзи, който "жертва кариерата" заради семейството си. Успелият не пренася болни амбиции към децата си и не им вменява усещане, че са му длъжни, защото се е отказал от нещо в тяхно име.
- Имаш две деца, как им обясняваш защо мама я няма вечер у дома и как компенсираш времето си с тях след това?
- Това не се случва от вчера, така че не се налага да го обяснявам. Отношенията ни не са по хронометър. За съжаление, има много родители, които физически присъстват всяка вечер в живота на децата си, но реално никакви ги няма. Важно е, когато си там, наистина да те има, да си фактор на сигурност и вдъхновение.
- Като стана дума за децата, ти участваш в много социални проекти на NOVA, каква е личната ти мотивация?
- Знаете ли, повечето журналисти влизат в тази професия с идеалистичната идея да променят света :) За съжаление, с времето цинизмът сменя идеализма. Но тези социални проекти, тези МИСИИ на Нова държат вярата ми в смисъла от нещата, които правим. Честно казано, нямам големи надежди, че четвъртата власт в момента може да промени кой знае какво. Но искрено вярвам, че можем да възпитаме поколение, което да го направи. Затова с хъс и без задръжки и спирачки участвам във всички тези проекти.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!